ALAPLI HABERLERİ

ÇAMLIBEL KÖYÜNDE KÖY KADINLARI AŞURE DÜZENLEDİ

17 Kasım 2013
1.359 kez görüntülendi

ÇAMLIBEL KÖYÜNDE KÖY KADINLARI AŞURE DÜZENLEDİ

Çamlıbel Köyünde  kadınlar köy camisi salonunda aşure etkinliği düzenledi.

Köydeki aşureyi organize eden köy muhtarının annesi  Mükerrem Mandacı  aşure günü geleneğinin, köyde uzun yıllardır sürdüğünü söyledi. Muharrem Ayının, halk dilinde aşure ayı olarak bilindiğini anlatanMandacı , şöyle dedi:
” Köyümüzde  her yıl Muharrem ayında Aşure gününü hep birlikte kutlarız. Kadınlar önce aşurede gidecek olan malzemlerin parasının ev ev dolaşarak toplar. Daha sonra bulgur, keşkek, şeker, et, pirinç gibi yiyecek ve aşure malzemelerini alırlar. Köyün kadınları da bir araya gelerek yemekleri hazırlar. Bu yemekler keşkek çorbası, et ,yaprak sarma, aşure, şalgam ,kabak tatlısı, kırmızı pancar gibi yemeklerdir.  Daha sonra köydeki cami salonu, oluşturulan sofralarda gelen misafirlere ikramda bulunulur.

Hizmeti de yine o köyün kadın ve erkekleri yapar. Ömrümüz yettiğince bu güzel geleneğin yaşatılmasını temenni ediyorum.”

Aşure etkinliğine Alaplı Müftüsü Mehmet Bektaş, müftülük şefi Sait Okur,Kent konseyi başkanı Mustafa Öztürk, Kızılay Alaplı Şube başkanı Hayri Yiğit, Anadolu Lisesi müdürü Cevat Çevik ve din görevlileri katıldı

Aşure yemeği yendikten sonra yatsı namazını müteakip köy camiisinde camii imam hatibi Sercan Gökyar, Sait Okur,Mehmet Şen, Recep Uyan, İsmail Turan ve Cevat Çevik tarafında aşure programı yapıldı.Programda Kuranı Kerim ilahiler, ve dua yapıldı. Müftü Mehmet Bektaş’ın yaptığı dua ile program sona erdi

From ÇAMLIBEL KÖYÜ AŞURE PROGRAMI, posted by Mustafa Kanca on 11/17/2013 (146 items)

Generated by Facebook Photo Fetcher 2


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz