ALAPLI HABERLERİ

17 ŞUBAT BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ

17 Şubat 2020
1.406 kez görüntülendi

17 ŞUBAT BİRLİK BERABERLİK GÜNÜ

Alaplı Belediye Meclisi kararıyla, 17 Şubat 2000 yılında kabul edilen 17 Şubat Birlik ve Beraberlik Günü, yıllar sonra Alaplı’yı yeniden bir araya getirdi.

Gazeteci Yasin Ören başkanlığındaki Alaplı Kent Konseyinin yeni yönetimi, 17 Şubat Birlik ve Beraberlik Günü nedeniyle, kahvaltı etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe, Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Milletvekili Hamdi Uçar, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin’in yanı sıra,  kamu kurumlarının müdürleri, siyasi parti ilçe başkan ve temsilcileri,il genel ve belediye meclisi üyeleri,  sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri ile Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyeleri ve genel kurul üyelerinden oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

KAYMAKAM YILMAZ, “BU RUHLA AŞAMAYACAĞIMIZ  SORUN OLMAZ”

Etkinlikte konuşan Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, 17 Şubat’ı Alaplı’nın kurtuluş günü olarak kabul etmek gerektiğini ifade ederek, “Bencillikten, hizipçilikten veya ayrı gayrı düşme kötülüğünden  kurtuluş günü.  Alaplı’da yaşayan herkesin bir sorumluluğu olduğunu ve bu sorumlulukla hareket ettiğinden eminim.” dedi.

Alaplı’da Birlik ve Beraberlik Günü olduğunu duyduğunda şaşırdığını dile getiren Kaymakam Vedat Yılmaz, konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Öncelikle Kent Konseyi Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerine bu yeni görevlerinde başarılar diliyor, görev süresince güzel hizmetler sağlayacaklarına inanıyoruz. 17 Şubat Birlik beraberlik Gün denilince tabii ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığım için biraz şaşırdım. Görev yaptığım yerlerde mahalli kurtuluş günleri olurdu. Bu günlerde böyle etkinlikler düzenlenirdi. Alaplı’nın da bir kurtuluş günü mü var diye düşündüm içimden. Aslında bir kurtuluş günü bu. Bencillikten, hizipçilikten veya ayrı gayrı düşme kötülüğünden  kurtuluş günü.  Alaplı’da yaşayan herkesin bir sorumluluğu olduğunu ve bu sorumlulukla hareket ettiğinden eminim. İlçemiz kadim bir ilçe. İlçe olduktan sonra kurumlarını ve kapasitesini hızlı bir şekilde geliştirmiş bir ilçe.  İlçemizin haliyle eksikleri var. Bun eksikleri tamamlamak için bir takım projeler de var ev olacaktır. Ancak,  birlik beraberlik en büyük projemiz. Bunu gerçekleştirmediğimiz takdirde, sorunlarımıza ne merhem olabiliriz ne de çözebiliriz.  Buradan çıktıktan sonra bu güzel organizasyonu düşünerek hareket etmek lazım. Fikirler ayrı olabilir ama Alaplı için en iyisi neyse onun üzerinde bir arada olmak gerekir. Bizim beklentimiz de bu. İnşallah bu ruhla, bu beraberlikle aşamayacağımız sorun olmayacak.

MİLLETVEKİLİ UÇAR, “BİRLİK BERABERLİKTE RAHMET VARDIR”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar da konuşmasında, birlik ve beraberlikte rahmet ve bereket olduğunu ifade ederek, ” Eğer bu birlik ve beraberliğimizi bozmazsak, Alaplı’mızın sorunlarını da çözeriz, Zonguldak’ımızın sorunlarını da çözeriz, ülkemizin sorunlarını da çözeriz.” dedi.

Uçar, konuşmasında şunları söyledi:

“Birlik ve beraberlikte rahmet vardır, bereket vardır. Bu rahmetten, bu bereketten de Alaplı inşallah nasibini alır. Alaplı’ya sahip çıkmak demek Zonguldak’a sahip çıkmak demek, Zonguldak’a sahip çıkmak demek ülkemize sahip çıkmak demektir. Burada bir şeyler söyleyip, dışarıda başka şeyler söylememek lazım. bu birlik ve beraberliğe sahip çıkmak lazım. Bunların söylemde kalmaması lazım. Herkesin üzerine düşen vazifeyi yapması lazım. Herkes yapabileceği işlerin peşinden koşarsa başarılı oluruz. Fitneden dedikodudan uzak durmamız kazım. Birlik ve beraberliği pekiştirmek için bu duygular içinde hareket etmemiz lazım. Buradaki konuşmalardan öte bunları icraata geçirmemiz lazım. Alaplı’mızın elbette sorunları var. Alaplı’nın hastane sorunu var, dere ıslahı var, okullarımız var. Bunları yakınen takip ediyoruz. Biz Alaplı’yı çok seviyoruz. Alaplı, ilimizin batıdan açılan en öneli kapılarından bir tanesi. Hem coğrafi, hem sosyal, hem de ekonomik anlamda çok önemli ilçelerimizden bir tanesi. Eğer bu birlik ve beraberliğimizi bozmazsak, Alaplı’mızın sorunlarını da çözeriz, Zonguldak’ımızın sorunlarını da çözeriz, ülkemizin sorunlarını da çözeriz.”

BAŞKAN VEKİLİ ATEŞ “BİR GÜN DEĞİL 365 GÜN BİRLİK”

Belediye Başkanı Nuri Tekin’in babasının rahatsızlığından dolayı toplantıya geç katılmasından dolayı Başkan Tekin adına konuşan Belediye Başkan Vekili Abdullah Ateş de konuşmasında, birlik ve beraberliğin öneminden bahsederek, “Alaplı’yı ileriye götürecek olan gerçek manada samimi birlik ve beraberliktir. Alaplı hak ettiği değeri alıyor mu? Burası çok güzel, cennet gibi bir yer. Ben bir gün değil 365 gün birlik beraberlik istiyorum. Birlik beraberliğimizi şu anda burada değil, bu kapıdan çıktıktan sonra da istiyorum. Bunu Alaplı adına istiyorum. Alaplı’ya kim bir çivi çakmışsa Allah ondan razı oldun. ” dedi.

ÖREN, “KENT KONSEYİ, BİRLEŞTİRİCİ GÜÇTÜR”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Alaplı Kent Konseyi Başkanı Yasin Ören ise, Alaplı Kent Konseyinin ilçede yaşayan 44 bin kişinin birleştirici gücü olduğunu ifade ederek, “Konseyimiz denge çizgisinin hep devamından yanadır. Sizler zincirin birer halkasısınız. bir tanesi eksik olursa Alaplı kendi yükünü taşımakta zorluk çeker” dedi.

Ören, konuşmasında şunları söyledi:

“20 yıl önce 2000 yılında O Dönem Alaplı Belediye Başkanı Faruk Çaturoğlu Başkanlığında toplanan  Alaplı Belediye Meclisinin  aldığı meclis kararı ile yaktığı birlik ve beraberlik meşalesi bugün Alaplı’yı aydınlatmaya devam ediyor.

Hepinizin bildiği gibi Birlik, beraberlik ve kardeşlik dünyanın en narin çiçeği gibidir, onu yaşatan  hoşgörüdür, uzlaşıdır, diyalogtur.

Alaplı Knet Konseyinde Gelin birlikte yönetelim sloganıyla  çıktığımız bu yolda, kentin bütün birleşenleri ile işbirliği içinde ortaya çıkan iradeye birlik ve beraberliğe sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Paylaşımcı,  dayanışmacı bir anlayış benimsemeyi bir prensip kabul ediyoruz.

Alaplı Kent Konseyi yerel demokrasinin  buluşma noktasıdır. İlçelerin, illlerin, büyükşehirlerin en güçlü kamu sivil bileşenidir.

Kentimizin sorunlarını, ortak akılla sorunların kökten çözümünü bekliyoruz.

Kent Konseyimizin çok değerli üyeleri, Kent Konseyi sizlerden aldığı güç ve destekle sanayisi ile doğal güzellikleri ile gelişen Alaplı’nın turizm ve tarihi değerlere sahip çıkma konusunda da kentin tüm taleplerini toplayıp, yaşama geçmesini arzulamaktadır.

Konseyimiz denge çizgisinin hep devamından yanadır. Sizler zincirin birer halkasısınız. bir tanesi eksik olursa Alaplı kendi yükünü taşımakta zorluk çeker. 44 Bin kişi Alaplı’nın birleştirici gücüdür.

Bilindiği gibi ekibimizle birlikte 21 Ocak tarihinde sizlerinde teveccühü ile görevi devir aldığımızda, Kent Konseyinin tabelasını asacağımızın sözünü vermiştik 12 yıldır asılmayan kent konseyi tabelasını takan yürütme kurulu olarak bugün karşınızda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

TOKAY, “BİRLİKTELİK, BUGÜN DE YARIN DA LAZIM”

17 Şubat’ın  Birlik ve Beraberlik Günü olarak ilan edilmesinde önemli bir payı bulunan Gazeteci Tuncay Tokay da konuşmasında, 17 Şubat Birlik ve Beraberlik Günü’nün tarihsel sürecini anlatarak şunları söyledi:

” 17 şubat birlik ve beraberlik günü sürecinin içinde yer almış ve bu sürece şahitlik etmiş biri olarak, bu önemli ve anlamlı gününün tarihsel sürecini kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

90’lı yılların sonu, 2000’li yılların başlangıcıydı. İlçe oluşunun üzerinden 12-13 yıl geçmiş olmasına rağmen Alaplı’da hükümet konağı ve adalet sarayı yoktu. Kaymakamlık ve diğer kamu kurumları belediye binasında, adliye de Rampalı Çarşının en üst katında hizmet veriyordu.

Hükümet konağı ve adalet sarayı yapımı için yer arayışlarına başlanmıştı ancak yer bulunamıyordu. En uygun yer, hükümet konağı ve adalet sarayının şu andaki yeriydi ancak dededen toruna, akrabalara kadar uzanan çok varisli bir yer olduğu için kamulaştırmasının mümkün olmadığı söyleniyordu. Biz de basın olarak bu konuyu haber ve köşe yazılarımızla gündemde tutuyor, süreci hızlandırmaya çalışıyorduk. Alternatif yerler inceleniyor, ancak hükümet konağı ve adalet sarayı binası için yeterli görülmüyordu. Dönüp dolaşıp, sanayi girişindeki alana geliniyor, kamulaştırma problemine takılınıyordu.

Kamulaştırmayı biz kendi içimizde problem olarak görüyorduk ancak işin garibi üst düzey kurumlardan resmi olarak buraya kamulaştırma yapamazsınız da denilmemişti.

Bu süreçteki haber ve yorumlarımızda, kamulaştırma durumuyla ilgili üst düzey kurumlardan kesin bir cevap alınması gerektiğini yazmış, bunun için topluca Ankara’ya gidilmesi gerektiğini de önermiştik basın olarak.

Uzatmayalım, ilçemizden kaymakam bey, belediye başkanı, siyasi partilerin ilçe başkanları ve sivil toplum kuruluşu başkanlarından oluşan kalabalık bir grup otobüsle ankara’ya gittiler ve kamulaştırma sorununu çözüp geri döndüler. Hatta, yanlış hatırlamıyorsam, kamu bankası halk bankasının alaplı’ya şube açması da yine bu ziyaretle sağlanmıştı.

Ankara’ya yapılan bu ziyaret, alaplı için bir dönüm noktası oldu. Bu ziyaret, çevre yerleşim birimlerindeki basın kuruluşlarında da birlik ve beraberlik açısından örnek olarak gösterildi.

17 şubat 2000’de yapılan bu ziyaret ve bu ziyaretten elde edilen kazanımların unutulmaması hem de böylesine bir birlikteliğin her zaman hatırlanması, birlikten kuvvet doğacağının gösterilmesi ve gelecek nesillere de örnek gösterilmesi gerektiğini düşünerek, bu günün birlik ve berberlik günü ilan edilmesini önermiştim bu ziyaretin hemen ardından yazdığım bir köşe yazısında.dönemin belediye başkanı Sayın Faruk Çaturoğlu da bu önerimi dikkate alarak, belediye meclisi kararıyla, 17 şubat’ı birlik ve beraberlik günü olarak ilan etti. Ben bu vesileyle, önerimize duyarlılık gösteren sayın Faruk Çaturoğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum.

17 şubat birlik ve beraberlik günü böyle bir sürecin sonunda ortaya çıktı. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen, o günkü birlik ve beraberlik halen konuşuluyorsa, Alaplı en büyük kazanımlarını o günkü birlikteliğiyle elde etmişse, halen çok eksikleri bulunan, Alaplı’da, benzer birlikteliğin bugün ve yarın da sergilenmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Program Müftü Aydın Bostancı’nın hayır duasıyla sona erdi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz