ALAPLI HABERLERİ

1915 ÜNİTE KAN BAĞIŞI YAPILDI

21 Mart 2015
740 kez görüntülendi

1915 ÜNİTE KAN BAĞIŞI YAPILDI


Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ve Türk Kızılayı’nın bu yıl ortaklaşa dördüncüsünü düzenleyeceği kan bağış kampanyasında 1915 ünite  kan bağışı yapıldı.

Bülent Ecevit Üniversitesi hazırlıkları haftalardır süren “Kampüsün kanında hayat var” kan kampanyası muhteşem bir finalle tamamladı.
2012 yılında bir günde tek noktadan toplanan en yüksek kan bağışına sahne olan “Sizleri Unutmadık” başlıklı kampanya ile başlayan BEÜ’deki kan bağışı kampanyası bu yıl anlamlı bir hedefle tamamlandı. Çanakkale Zaferinin 100. yılı anısına 1915 ünite kan toplama hedefiZonguldak protokolü ününde muhteşem bir finalle gerçekleşti.
BEÜ Kızılay Gençlik Kulübü üyelerinin ve Zonguldak Türk Kızılayı Şubesi ve çevre illerden gelen Kızılay çalışanlarının destek verdiği Kan Kampanyası kapanışında coşkulu anlar yaşandı.
Kan Kampanyası öğrencilerin ve kampanya için çalışanların tüm ihtiyaçları düşünülerek hazırlandı. Şölen havasında geçen etkinlik Türk Kızılay’ının desteğiyle BEÜ’nün Kan kampanyası konusunda başarılarını taçlandıran bir organizasyona dönüştü.
Zonguldak Valisi Ali Kaban ve eşi, Tugay ve Garnizon Komutanı Birol Şimşek, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ve eşi, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ve eşi etkinliğin kapanış programına katıldı.
“Kampüsün Kanında Hayat Var” kan kampanyasının bu yıl hedefi olan 1915 ünite kanın toplanması Zonguldak protokolünün huzurunda gerçekleşmiş oldu. Protokol üyeleri öğrencilerin renkli boyalarla parmak bastıkları beyaz panoya öğrencilerin isteği üzerine parmak bastılar ve günün anısına hatıra defterini imzaladılar. Ardından Zonguldak Valisi Ali Kaban BEÜ Kızılay Gençlik Kulübü Başkanı Aykut Aydın’dan kulübün çalışmaları hakkında bilgi aldı. Vali Kaban kan kampanyasının yapıldığı spor salonunu gezerek kan veren öğrencilerle yakından ilgilendi.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, kampanyanın 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde düzenlenmesinin önemine işaret etti. Özer, “Hem Çanakkale Zaferi’ni anan hem de kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu vurgulayıp kan veren tüm üniversite mensuplarına şükranlarımı sunuyorum. Çanakkale’de şehit olan tüm şehitlerimizi de rahmetle anıyorum. Üniversite olarak amacımız kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu göstermek. Bunun tüm üniversitelerde yayıldığını görmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.
Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise hedeflerinin Türkiye’nin tüm kan ihtiyacını karşılamak olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:
“2005’de yıllık kan ünitemiz 305 bindi. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 865 bin ünite kan topladık. Bu 5 milyona aşkın hastaya şifa oldu. Bülent Ecevit Üniversitesi bu organizasyonlarda en önlerdedir. Kanın bir anlık değil, sürekli ihtiyaç olduğu gençlerimiz nezdinde değer kazanmış oldu. Bugün Çanakkale Zaferi nedeniyle 1915 ünite kan toplanması hedefleniyor. Tabii bu sembolik bir rakam. Bu ülkenin bağımsızlığını korumak için istiklalimizi sağlayan şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.”
2013 yılında gece 23:00’e kadar süren etkinlik bu yıl hedefe iki saat erken ulaşarak 21:00’de tamamladı. Sosyal medya üzerinde öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği kan bağışı kampanyası bağışların yapıldığı salonda anonslarla öğrencilere duyuruldu.
Kan Bağışı Kampanyası Zonguldak protokolünün BEÜ Kızılay Gençlik Kulübü üyeleri ile çektirdikleri hatıra fotoğrafıyla son buldu.

kan1

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz