ALAPLI HABERLERİ

AK PARTİ 2012 YILINI DEĞERLENDİRDİ

22 Ocak 2013
748 kez görüntülendi

AK PARTİ 2012 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Ak Parti Alaplı ilçe başkanı  Faruk Çaturoğlu 2012 yılında yapılan faaliyetlerle ilgili değerlendirme yaptı 

 

2012 yılı içerisinde Alaplı İlçemizde yapılan yatırım ve hizmetler ana hatları ile aşağıda sunulmuştur.

KÖYLERİMİZE YAPILAN HİZMETLER

2012 yılında KÖYDES ve  ÖZEL İDARE kaynaklarıyla köylerimizde asfalt stabilize beton ve parke yol düzenlemeleri yapılmıştır.İstinat duvarı ve menfez imalatları yapılmıştır.Yol bakımları gerçekleştirilmiştir.Köylere çimento.çakıl su borusu parke vs.gibi malzemeler verilmiştir.

DSİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ALAPLI İÇMESUYU GÖLETİ VE İSALE HATTI PROJESİ

Alaplı ilçe merkezi ve köylerinde içme suyu ile ilgili kaynak maliyet ve kalite açısından sorunlar yaşanmaktadır.İçme suyu sorununun sağlıklı bir şekilde çözülmesi için Sn bakanımız Prof Dr.Veysel EROĞLU’nun talimatlarıyla DSİ 23.bölge müdürlüğü tarafından ALAPLI GÖLETİ ÖN İNCELEME MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ işi 01.11.2011 tarihinde ihale edilmiştir.İhaleyi alan firma projeyi bitirip bölgeye teslim etmiştir.2013 yılının ilk çeyreğinde inşaat ihalesi yapılacak ve kısa sürede bitirilecektir.

DERE ISLAHI ÇALIŞMALARI

2011 yılında başlayan Çay Köyü Sarıkadı Mahallesi taşkın koruma taş tahkimatı yapılmış ve aynı mahallenin içerisinden geçen Çatak deresi ıslah edilmiştir.2012 yatırım programı içerisinde yer alan Çay Köyü Mollabey mevkiinde bulunan Karabulak deresinin ıslah çalışmalarına başlanmıştır.Bu çalışma ile birlikte Karabulak deresinin Alaplı Çayına döküldüğü kısımdan itibaren Alaplı istikametine doğru 4100 mt.taş tahkimatı da yapılacaktır.Ayrıca bu yıl içerisinde Alaplı Çayının muhtelif yerlerine 7 adet brit inşa edilmiştir.  

ULAŞTIRMA FAALİYETLERİ:

KARAYOLLARI:

YIĞILCA VE ORMANLI KARAYOLLARI

İlçemizde Alaplı-Yığılca ve Alaplı-Ormanlı ilçe bağlantı karayolları Alaplı çıkışından başlayarak satıh kaplama yapılması ile iyileştirme çalışmaları yapılmıştır.Bununla beraber Alaplı-Ormanlı karayolunda 2012 yılında meydana gelen heyelanlar neticesinde B.Tekke ve Kürkükler Yazılı mahallelerinde çöken yol ve duvarlar yeniden yapılmıştır.

DÜZCE ALAPLI KDZ:EREĞLİ DUBLE YOLU VE TÜNELLERİ

4.bölgenin uhdesinde Düzce-Alaplı-Kdz.Ereğli duble karayolu ve bağlantı tünelleri 2012 yılı içerisinde tamamen bitirilerek,Alaplı-Düzce arası ulaşım 20-25 dakika’ya düşmüştür.

Alaplı Erdem yuva mevkiinde ki üst geçit ihale aşamasında olup önümüzde ki aylarda bitirilecektir.

Alaplı ve diğer girişlerin yeniden düzenlenmesi ile ilgili taleplermiz değerlendirilmektedir.

FATİH MAHALLESİ KÖPRÜSÜ

Uzun yıllar uğraş verdiğimiz Fatih Mahallesi köprüsünün ana gövdesi bitirilmiştir.Fatih mahallesi bağlantısı için yeni bir ihale yapılmaktadır.Arzumuz bu köprünün en kısa zamanda bitirilmesi ve Yığılca ilçe yoluna bağlanmasıdır.

ALAPLI ŞEHİR İÇİ YOLLARI

Belediyemiz gerek Mollabey yolu ve gerekse PTT caddesi,Toki yolu,eski Pazaryerinde ve diğer yerlerde yol genişletme ve betonlama çalışmaları yapmış ve yapmaya devam etmektedir.Ayrıca muhtelif sebeplerden bozulan yollarda tamirat çalışmaları yapılmış ve yapılmaktadır.

AFET EVLERİ  YOLLARI

Afet evlerinin site içi yolları ve çevre düzenlemesi çalışmaları belediyemizin girişimleri ile Afet İşleri İl Müdürlüğünce ihale ile yaptırılmıştır.

ALAPLI LİMANI

Alport firması tarafından Alaplı’da yapımına teşebbüs edilen liman yatırımı şirketin Taşyapı firmasına devredilmesi ile ayrı boyuta taşınmıştır.Alaplı ve Zonguldak kamuoyunda heyecan meydana getiren bu gelişme neticesinde eksik kalan izinlerin alınarak liman yatırımının başlamasını umut ediyoruz.

ALAPLI TERSANELERİ
Alaplı Yat ve Tekne üretim tersanesi kat’i kullanım izni almak üzeredir.Demir Gemi tersanesi ise dolgu çalışmalarına başlamıştır.Dünya ekonomik krizi en çok bölgemizde bulunan tersaneleri etkilemiştir.Bunun sonucunda bölgemiz göç vermiştir.Son zamanlarda bu konuda olumlu haberler gelmektedir.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI

Belediyemizce İller Bankasınca projelendirilen Derin Deşarj Projesi başlatılmıştır.%50’si hibe ve  %50’si belediyemiz iller bankası  paylarından kesilmek suretiyle kredilendirilen bu projenin yapım süresi 500 gündür.Böylece belediye başkanlığımız döneminde başlatılan ve büyük ölçüde bitirilen altyapı çalışmaları bu dönemde tamamlanmış olacak,Alaplı Çayı ve denizlerimiz kirlenmekten kurtulacaktır.

DOLGU SAHASI ÇEVRE DÜZENLEME ÇALIŞMALARI

Keza yine belediye başkanlığımız döneminde dolgusu yapılan taş başı sahasının bir bölümünde  belediyemizce geçen yıl peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları başlatılmıştır.

EKONOMİ:

ALAPLI ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Arazi istimlaki tamamlanmıştır.2013 yılı içersinde imar planı yaptırılacaktır.Tamamlandığında bölge ekonomisine ve istihdama büyük katkıları olacaktır.

ALAPLI ISLAH ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Kapalı pazaryerinden itibaren Mollabey istikametine doğru irili ufaklı sanayi tesislerini içerisine alacak olan sahada çalışmalar başlatılmıştır.Üst ölçekli imar planlarında tarım arazisi olarak gözüken bu alan yatırımcılara açılacaktır.Biz bu alanın daha da arttırılması için çalışıyoruz.

GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCI TEŞVİKLERİ

Çeşitli oranlarda hibe desteklerini içeren KOSGEP,BAKKA,TÜBİTAK gibi kuruluşların destekleri artarak devam etmektedir.

HAYVANCILIK ve TARIM TEŞVİKLERİ

Alaplı’mızda hayvancılığa ve tarımsal faaliyetlere verilen destek ve teşvikler devam etmektedir.Geçen yılın sonunda biten alan bazlı fındık desteği uzatılmıştır.Organik tarım desteği devam etmektedir.Tarımsal alet alımları ve tarımsal ve hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik % 50 hibe desteği sürmektedir.

EĞİTİM YATIRIMLARI

ÇOK PROGRAMLI LİSE

Belediye başkanlığımız döneminde milli eğitime kazandırılan ÇPL arsasına kazık çakma işlemi başlamıştır.24 derslikli planlanan çok programlı lise binası Alaplı’mızın kazıklı temelli ilk binası olma özelliğini taşımaktadır.2013 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır.

500 KİŞİLİK ÖGRENCİ YURDU

Alaplı Meslek Yüksekokulu kampüsünde 500 kişilik öğrenci yurdunun inşaatı  başlamış ve büyük bir hızla devam etmektedir.2013 yılı içerisinde bitirilecektir.

SAĞLIK HİZMETLERİ

2012 yılının son çeyreğinde ilimizde kamu hastaneler birliği kurulmuştur.Bu çerçeve de Alaplı devlet hastanesi yeniden yapılandırılmıştır.Önceki dönem görev yapanlara teşekkür ederken,yeni görev alanlara başarılar diliyoruz.

 

 

SGK BÜROSU

2012 yılının aralık ayında faaliyete geçmiştir.Önümüz de ki günlerde açılışı yapılacaktır.Aktif çalışan işçi ve işverenlerimiz ile emeklilerimiz şimdilik bir kısmını halledebildikleri tüm işlerini zaman içerisinde burada gördürebileceklerdir.Alaplı SGK müdür ve personeline hayırlı görevler diliyoruz..

SENTETİK ÇİM FUTBOL SAHASI

Alaplı Belediyesi tarafından önceki dönemlerde altyapısı yapılarak İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne tahsis edilen 690 evler semtinde ki futbol sahasının sentetik çim yapma işleri geçen yıl belediyemizin yoğun girişimleri sonucu gençlik ve spor il müdürlüğünce ihaleye verilmiş olup çalışmalar devam etmektedir.En kısa sürede tamamlanıp kulüplerimizin ve halkımızın hizmetine sunulacaktır.

Bu hizmetlerin yapılmasında başta başbakanımız ve genel başkanımız Sn.R.Tayyip ERDOĞAN olmak üzere tüm bakanlarımıza bölge milletvekillerimiz Sn Köksal TOPTAN,Sn Ercan CANDAN,Sn.Özcan ULUPINAR, MKYK ve belediye meclis üyesi sn.Emine ÇİFT ve Belediye Başkanımız Sn.Nevzat ÇİMENOĞLU’na teşekkür etmeyi bir borç bilirim.Ayrıca her zaman hizmetin yanında olan valimiz sn. Erol AYYILDIZ ve Kaymakamımız sn.Yıldıray MALĞAÇ’a şükranlarımızı arzediyoruz.Bizi teşvik eden  Alaplı halkına,muhtarlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına, odalarımıza,kamu ve özel kurum müdür ve çalışanlarına,esnaf ve işadamlarımıza,sorunları gündemde tutarak katkı sağlayan tüm basın mensuplarımıza ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.

İl başkanımız Sn.Hamdi UÇAR ve İl Genel Meclis başkanımız Sn.İsmail TERZİ’ye,maddi manevi Alaplı teşkilatının yükünü çeken yönetim kurulu arkadaşlarıma,kadın ve gençlik kollarımıza,belediye meclis üyelerimiz Mehmet YAMAN ve İbrahim ŞENGÜN’e il genel meclis üyesi sn.Ali COŞKUN ve Ayhan AKMAN’a,ve daimi encümen sn.Temel USLU’ya ,köy ve mahalle başkanlarına delegelerimize partimizin kuruluşundan bugüne emek ve katkıları bulunan tüm teşkilat mensuplarımıza hassaten teşekkür ederiz.Saygılarımızla

                                                                                                                                                 Faruk ÇATUROĞLU

                                                                                                                                            Ak Parti Alaplı

Yorumlar

  1. ibrahim üstün dedi ki:

    sn başkanım 2012 yılında çok ciddi çalışmalat yapmışsınız inşaalah 20013 yında devamını dileriz

Yorum Yaz