ALAPLI HABERLERİ

ALAPLI’DA ALLI GELİN CANLANDIRILDI

13 Haziran 2015
1.599 kez görüntülendi

ALAPLI’DA ALLI GELİN  CANLANDIRILDI

Alaplı ilçesinde, son 50 yıldır unutulmaya yüz tutan “atlı gelin” geleneği, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Alaplı Çevre Koruma Derneği tarafından düzenlenen etkinlikle canlandırıldı.

Halk Eğitim Müdürlüğü bahçesindeki etkinlikte, önce kına gecesi düzenlendi.   Güvey başı dolaması yapılarak dua yapıldı. Kına gecesinin ardından damat ata binerek arkadaşlarıyla gelin almaya gitti. Baba evinden çıkartılmasından sonra gelin, damat ile ata bindirilerek yaşayacakları eve davul zurna eşliğinde getirildi. Burada gelinin annesi, çiftin üzerine iyi geçinmeleri için toz şeker serpti.

Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kökeninin eskiye dayanan geleneğin son 50 yıldır unutulmaya yüz tuttuğunu söyledi.

Geleneği yeniden yaşatmak ve unutulmamasını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Türkyılmaz, “Alaplı Çevre Koruma Derneği ve Halk Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte düzenlediğimiz etkinlik kapsamında eski gelenek ve göreneklerimizi unutulmaması için kırmızı al gelinlikli at üstünde gelin güvey alımı yaptık. Böyle etkinliklerin bizden sonraki gelecek kuşaklara kalmasını çok önemsiyoruz. Atlı gelin nostaljisini vatandaşlarımıza yeniden yaşatmaktan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

Alaplı Kaymakamı Altuğ Çağlar da unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin tekrar canlandırılmasının güzel olduğunu vurgulayarak, “Halkımıza nostalji yaşatılması çok güzel. Çevre Koruma Derneğimize ve Halk Eğitim Müdürlüğümüze böyle bir etkinlik düzenledikleri için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

allı gelin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz