ALAPLI HABERLERİ

ALAPLI’DA İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI

24 Ağustos 2013
803 kez görüntülendi

ALAPLI’DA İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Çevre ve Şehircilik  Zonguldak İl Müdürü Hasan Öztürk riskli oldukları tespit edilen binalarla ilgili devlet desteği bulunduğunu bildirerek, Alaplı’daki bir binayla ilgili yapılan çalışmaları şöyle ifade etti:

Alaplı Merkez Mahallesi Çay boyu sokak no:25 adresinde bulunan 3 katlı kargir bina için, binanın tümünde hak sahibi olan Zafer Alper, 6306 sayılı Kanun kapsamında Müdürlüğümüze başvurarak binasının risk tespitinin yapılmasını talep etmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Şube müdürlüğü tarafından yerinde yapılan inceleme değerlendirme sonucu, binanın projesi çizilmiş ve gerekli tetkikler yapılarak Riskli Bina Değerlendirme Raporu hazırlanmıştır. Hazırlanan bu rapor incelenerek 24. 07,2013 tarihinde onaylanıp tapu sicil müdürlüğüne riskli bina olarak bildirilmiştir. Bildirim sonucunda tapu sicil müdürlüğü tarafından binaya ait tapu kütüğüne 6306 sayılı kanun gereğince Riskli Yapı şehri düşülmüştür. 7 günlük resmi itiraz süresi sonunda, her hangi bir itiraz olmadığından Zafer Alper’e ait binanın yıkım işlemi başlatılmıştır.

 

Öztürk bu kanuna ilişkin yaptığı açıklamada da şu bilgilendirmeyi yaptı:

 

“6306 sayılı kanun kapsamında riskli yapı olarak tespit edilen bina maliklerine bakanlığımız tarafından ister kira yardımı yâda kredi faiz desteği sağlanacaktır.

Yeni bina yapımı için belediyeye yatırılması gereken tüm harçlardan ve tapu sicil müdürlüğü nezdinde yapılacak olan, alım satım harçlarından da muaf tutulacaktır.

Aynı zamanda Riskli binada ikamet eden kiracı bulunması halinde, gerekli başvuruları yapmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayı ile bir defaya mahsus 1000 TL taşınma yardımı yapılabilecektir.”

ALBUM ADI ALAPLI’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI, Fotograf Mustafa Kanca on 8/24/2013 (4 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz