ALAPLI HABERLERİ

ALAPLI’DA VAKA SAYISI 7’E YÜKSELDİ, 110 KİŞİ KARANTİNADA

4 Nisan 2020
1.582 kez görüntülendi

ALAPLI’DA VAKA SAYISI 7’E YÜKSELDİ, 110 KİŞİ KARANTİNADA

Alaplı ilçesinde Kovid-19 vaka sayısına bir kişi daha eklendi, hasta sayısı 7’e yükseldi, 110 kişi de ev karantinasında izleniyor.

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, ilçe merkezinde bir kişide daha Kovid-19 pozitif vaka tespit edildiğini kaydederek, ” Son tespit dilen bir kişiyle birlikte, ilçemizde koronavirüs (Kovid-19) pozitif vaka sayısı 7’e yükseldi.  Şimdilik yoğun bakımda hastamız yok, 7 kişinin ilaçla tedavisine devam ediliyor. Bir kısmı şehirde, bir kısmı köylerde,kimi müstakil kimi apartman dairesi olan ev karantinalarında  izlediğimiz 110 kişi var. İlçe Sağlık Müdürlüğümüz, ev karantinaları ve tedavileri gözetim altında sürdürüyor.” dedi.

HASTALARDAN BİRİ 60 YAŞ ÜSTÜ

Kaymakam Vedat Yılmaz, ilçedeki  koronavirüs  hastası 7 kişiden birinin 60 yaşın üzerinde olduğunu, diğerlerinin 60 yaşından küçük olduğunu da bildirerek ” Bu yaş sınırından. sosyal hareketlilik içinde olanlarda bu virüsün bulaşmış olabileceği sonucunu çıkarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

UMURSAMAZ OLANLARA İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK

30 büyükşehir ile birlikte Zonguldak iline de araç giriş çıkışının 15 gün süreyle durdurulduğunu hatırlatan Kaymakam Vedat Yılmaz, Alaplı-Akçakoca karayolu Kocaman köyü çıkışı ile Alaplı-Yığılca yolu Yeniköy girişinde kontrol noktaları oluşturulduğunu kaydederek, ” Biliyorsunuz son yayınlanan genelge ile 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı ve market gibi toplu alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Sosyal mesafeye uymak da zorunlu. Bu konularda da denetimlere başlayacağız.  Şu anda yaşlı ve engelli maaşları ile Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamındaki hak sahiplerine bizzat görevlilerimiz tarafından nakit yardımları evlerinde kendilerine teslim ediliyor. Bu yardım ve maaş dağıtımının tamamlanmasının ardından yaya ve araçlı devriyeler uygulayarak denetimlerimizi sıklaştıracağız. Vatandaşlarımız bu kuralları artık biliyor ancak uygulama konusunda hassas davrananların sağlığını korumak adına umursamaz olanlara idari yaptırımı uygulamaya başlayacağız. Önemli olan herkesin birbirini uyarması. Zonguldak’ın kendine özgü hassas bir durumu var. Bunu daha önce ifade etmiştim. Yaşlılarımızı, kronik hastalarımızı, çocuklarımızı korumalıyız.” dedi.

vedat

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz