ALAPLI HABERLERİ

ALAPLI’DA YAZ KURAN KURSLARI BAŞLADI

22 Haziran 2015
799 kez görüntülendi

ALAPLI’DA YAZ KURAN KURSLARI BAŞLADI


Alaplı ilçesinde 120 cami ve Kuran Kursunda yaz Kur’an kursları başladı.

İlçe Müftüsü Mehmet Bektaş, yaptığı açıklamada, yaz dönemi boyunca öğrencileri okullarda ve camilerde misafir edeceklerini söyledi.

Gecen yıl 3 bin öğrenci yaz Kur’an kurslarına gittiğini bu yıl bu rakamın üzerinde bir katılım beklediklerini ifade eden Bektaş, şunları kaydetti:

“Kurslarımız hafta da 5 gün öğlen namazına kadar devam edecektir. Hocalarımız çocuklarımızı yormadan ilmihal bilgilerini ve Kur’an Kerim öğretecekler. Biz bütün çocuklarımız camilerde görmek istiyoruz. Bu camiler çocuklarımızın gelmesiyle daha güzel bir hale gelecektir. Bu camileri çocuklarımız devam ettireceklerdir. Çocuklarıyla birlikte camilere gelen ailelere de teşekkür ediyorum.”

22 Haziran’da başlayan, 21 Ağustos’ta sona erecek yaz Kur’an kurslarının yoğun ilgi ile başladığı belirtildi. Yaz tatili boyunca Kur’an, siyer, ibadet, ahlak ve dini bilgilerin verileceği yaz Kur’an kurslarına katılım için yaş sınırı bulunmadığı belirtilen yazılı açıklama şu şekilde: “Her yaş grubundan öğrenciler yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim görebilecek. Diyanet İşleri Başkanlığınca gönderilen ‘Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları’ndaki şartları taşıyan kurslarda, ayrıca yaz döneminde 4-6 yaş sınıfları açılabilecek. Bu sınıflarda söz konusu uygulama esaslarındaki şartları taşıyan öğreticiler görev yapacak. Öğrencilere özel hazırlanan kitaplar da ücretsiz olarak dağıtımı sağlanacaktır. Kurslarda, eğitim ve öğretim etkinlik ve verimliliğini artırmak için çeşitli faaliyetler düzenlenecek. Eğitim-öğretim süresince, “Her Hafta Bir Ayet, Her Hafta Bir Hadis, Her Hafta Bir İlahi” belirlenerek öğrencilerin o hafta içerisinde bunları öğrenmeleri sağlanacak. Diğer taraftan “Veli-Öğrenci-Kur’an Kursu Öğreticisi” buluşmalarıyla ailelerin eğitim sürecine dahil olması sağlanacak. “Kur’an’ın Anlam Dünyası ile Buluşalım” hedefiyle haftanın bir gününde, Kur’an-ı Kerim’den belirlenen bölümlerin Türkçe meali anlatılarak, Kur’an’ın hem okunmasına hem de anlaşılmasına katkıda bulunulacak”

kuran

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz