ALAPLI HABERLERİ

ALAPLI’YA ORGANİK FINDIK FABRİKASI

4 Ocak 2015
1.127 kez görüntülendi

ALAPLI’YA ORGANİK FINDIK FABRİKASI

 

CEM SÜRMENELİ – Alaplı Ziraat Odasınca bin 600 metrekarelik arazide inşa edilmesi planlanan entegre fındık kırma tesisiyle organik üretimin ve ihracatın arttırılması amaçlanıyor.


Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, yaptığı açıklamada, fabrikayı kurmak için devletin yüzde 50 hibe destek programından faydalanacaklarını söyledi.
Projenin Türkiye’de “ilk” olacağını belirten Türkoğlu, şöyle konuştu:
“Toprak Mahsulleri Ofisinin 2009’da alımı durdurmasının ardından fındığımıza sahip çıkmak için organik yetiştiriciliği yaygınlaştırmaya karar verdik. O yıl 265 çiftçimiz organik tarıma geçti. Daha sonra oda bünyesine 8 tarım danışmanı kazandırdık. Tarım danışmanlarımız organik tarıma geçen çiftçilerimizle birebir görüşerek organik tarım hakkında uygulamalı eğitim yaptı. Yüzlerce örnek organik fındık bahçeleri oluşturduk. Bu bahçelerde kesinlikle kimyasal kullanılmaz. ‘Kimyasal’ denilince akla gübreler, zehirler, ot ve haşere ilaçları gelir.
Bir fındık bahçesinde 3 yıl kimyasal kullanılmadığı takdirde bu bahçe organik tarıma geçmiş olur. İlçemizde 7 yıldır organik tarım yapılmaktadır. İlçede 265 çiftçiyle başladığımız organik tarımda bugün binlerce çiftçiye ulaştık. Bu da ‘yılda 5-7 bin ton organik fındık’ demektir.”


– “Fabrikada yaklaşık 60 kişi istihdam edilecek”

Türkoğlu, Alaplı’nın Türkiye de en çok organik tarım yapan ilçelerin başında geldiğine dikkati çekti. “Devlet tarafından organik tarımın desteklenmeye başlanması, yaygınlaşmasında büyük rol oynamaktadır” diyen Türkoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Biz de organik fındığı ilçemizde işleyerek ihracat için fabrika kurmaya karar verdik. Aşağıdoğancılar mevkisinden 21 yıllığına bin 600 metrekare inşaat alanlı arsa kiraladık. Fabrikanın yaklaşık maliyeti 3 milyon lira civarındadır. Devletin, tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi için yüzde 50 hibe destek kredileri var. Bundan faydalanacağız. Projemizi hazırlayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza sunduk. Proje onaylandığı zaman Türkiye’de ilk defa organik fındık fabrikası kurma çalışmalarına başlayacağız, fabrikada yaklaşık 60 kişi istihdam edilecek.

 

Ayrıca fabrika çevresinde örnek organik bahçeler oluşturacağız. Türkiye’de ilk defa böyle bir proje uygulamaya geçecek. Fabrika kurulup üretime geçtikten sonra ilçemizde yeni entegre fabrikalar kurulacağını düşünüyorum. Bunun da ilçemizin ekonomisinin gelişmesi için çok önemli olacağını düşünüyorum.”

Yorumlar

  1. Zafer Türkyılmaz dedi ki:

    Sayın Başkanım.
    Bir fındık üreticisi olarak bu tür projeler ile Alaplı ya katkı sağlanacak olması bize gurur veriyor.

Yorum Yaz