ALAPLI HABERLERİ

ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ KAPANIYOR

11 Temmuz 2014
1.911 kez görüntülendi

ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ KAPANIYOR

Alaplı İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi Kapanıyor.


Alaplı Anadolu öğretmen lisesinin henüz ikinci mezunlarını vermesinin ardından kapatılması kaliteli bir kurumun kaybedilmesine sebep oldu.
Türk milli eğitim sistemi içerisinde Öğretmen yetiştirme konusunda 165 yıllık bir geçmişe sahip olan Anadolu Öğretmen Liseleri Tarih oldu.
Öğretmen lisesi,Anadolu lisesi oluyor.
Önümüzdeki dönemde eğitimdeki önemli değişikliklerden biri Öğretmen Liselerinin kapatılması olacak. Bakanlık, Türkiye genelinde Anadolu Öğretmen Liseleri’nin kapatılmasını kararlaştırdı. İlçemizde bulunan İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi de kapanacak. Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi haline dönüştürüldü.
Akçakoca Anadolu Öğretmen Lisesi Sosyal Bilimler lisesine dönüştürülürken Alaplı İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi Anadolu Lisesine dönüştürüldü.İlçemizde üç tane Anadolu Lisesinin olması öğrenci velileri arasında kafa karışıklığına yol açtı.Veliler Anadolu liselerinin taban puanlarının düşeceğini bununda eğitim kalitesine etki edeceğini ifade ediyorlar.
Puanları yüksek olan öğrencilerin öncelikle Ereğli ve diğer yerlerdeki okulları tercih etmeleri bekleniyor.
Bu arada Alaplı Kız Meslek lisesinin kapatılma kararının onaylandığı , okulun kademeli olarak kapatılmasına karar verildi.
Alaplı İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi’nin ilçede kapanmasına öğrenci velileri,eğitimciler ve siyasiler sessiz kaldılar.

Yorumlar

 1. Nizamettin Onatoğlu dedi ki:

  Kurum/Okul kapatılır, açılır, dönüşür, birleşir. İhtiyaca göre bunlar yapılır. ancak bunlar yapılırken yerleşim yerinin durumu, okulların durumu, daha acil ihtiyaçlar olup olmadığı, bu işin artıları eksileri konuşulabilmeli. Ben yaptım oldu, biz istersek kimse durduramaz bizi mantığı ile hareket edip, kurum tabelalarının indirilmesinde kazanan olmaz inancındayım. Birilerinin ceazesinden faydalanmak isteyenler vardı mutlaka, ama şunu unutmamak lazım, dünya döner, her gün, gelir bir gün hangi düşünce ile hareket ettikleri anlaşılamayn insanlara gününü gösterir. Tabi anlayana, düşünebilene diyorum. Öğretmen lisesinin kapanması büyük kayıp, kız meslek kapanması yine aynı şekilde. Alaplı eğitimde atılım yapıyor belki ben göremiyorum diyeyim.

 2. ömer turan dedi ki:

  Alaplı ilçesinde zaten yeterince anadolu liseleri mevcutken bir yenisinin daha eklenmesi cidden saçma…. okulun hiç bir ihtiyacı yok kütüphane bilgisayar odası kimya labaratuvarı dahi herşey mevcut bilakis anadolu lisesine dönüşeceğine sosyal bilimler lisesine dönüşebilirdi . o okul yatılı bir okul olduğundan il ve il dışı öğrencileri de okutmakta ve bu alaplı ekonomisini ciddi anlamda etkilemekte bu düşünceyle anadolu liselerine çevirirlerse gerçekten büyük negatif etkiler ortaya çıkacaktır .

 3. metin yılmaz dedi ki:

  Bu okulların kapanmasına karşı olanlar idareci koltukları gidecek diye üzülüyorlar alaplının gelişmessi hikaye kız meslek lisesi daha kaliteli ve modern bir binada eğitim yapacak nizamettin bey bu kadar üzülmeyin öğrencilere projeler yaparsınız artık

 4. vatandas dedi ki:

  Buyuklerin isine karisilmaz.Onlar ne yaparsa dorudur.Hem sonra metin bey ne diyor koltuk icin itiraz ediyorsunuz diyor.iste boyle elestirirseniz lafida yersiniz.

 5. vatandas dedi ki:

  metin bey gibi ağzı olan konuşuyor :)))

 6. metin yılmaz dedi ki:

  Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz Kız meslek deniliyor ama orası karma eğitim yapılan bir okul erkek öğrencide alıyorlar idarecilerin hepsi erkek normalde bu okulun müdürü bayan olur ama o zaman nizamettin bey müdür olamaz düşünebiliyormusunuz kız meslek ordaki kız öğrencimiz bir bayan idareci bulamıyor hepsi erkek piyade bölüğü gibi
  Son olarak nizmettin bey bu okul gelişmeye müsaitse müdür yardımcısı normunu neden düşürdünüz

 7. ÇETİN YILMAZ dedi ki:

  Takma, çakma isimler ile yazıp yazıp bir şey biliyormuş gibi dolaşan laf ebeleri yok mu? Var. Sadece laf laf laf…. Söylediği nedir, laf attığı bu konunun muhatabımıdır, laf olsun torba dolmasın mantığımıdır bilemiyom. Tam boş insan mantığı. Sağa çak, olmadı sola çak, yine mi olmadı arkana, yine i olmadı önüne, bunlara rağmen olmadı mı aynaya bak kendine çak lafları

Yorum Yaz