ALAPLI HABERLERİ

ARI ÖLÜMLERİ BAKANLIĞI HAREKETE GEÇİRDİ

24 Nisan 2014
660 kez görüntülendi

ARI ÖLÜMLERİ BAKANLIĞI HAREKETE GEÇİRDİ

Zonguldak’ta son zamanlar da yaşanan arı ölümleri bakanlığı harekete geçirdi. Bakanlık Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliğine (ZAYBİR) yazı göndererek konuyla ilgili rapor hazırlanmasını istedi.


Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde son zamanlarda tarım ilaçları ve diğer ilaçlara bağlı olarak yaşanan arı ölümleri bakanlığın gündemine oturdu. Bakanlıktan konuyla ilgili bakanlıktan Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliğine yazı gönderilirken ZAYBİR yönetimi arı ölümleri ilgili Alaplı’ya gelerek incelemelerde bulundu. Böcek ilacı ve tarım ilacı nedeniyle arı ölümlerinin olduğu alanlarda incelemelerde bulunan ZAYBİR yönetimi tarım ilacı sıkılan fındık bahçelerini de gezerek inceleme yaptı.
Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Selahattin Güney
Alaplı da yaşanan arı ölümleri ilgili bakanlık nezdinde çalışma başlatıldığını kendilerine bu konuda yazı gönderildiğini söyledi. Söz konusu alanlarda inceleme yaptıktan sonra bakanlığa rapor göndereceklerini belirten Güney, “Basında çıkan arı ölümleri ile ilgili haberler, Türkiye de inanılmaz tepkiler almaya başladı. Arıcılarımız ve diğer arıcılık birlikleri bizleri arıyorlar. Sadece burada değil Aydın ve Muğla’da da arı ölümleri var, zirai mücadeleden dolayı, bugün burada fındık bahçelerinde ilaçlı saha ilaçsız sahaları gezdik. Bakanlığımızda sağ olsun geçmişte yayınladığı tebliğler ama maalesef tebliğe uyan yok bakanlık bu konuyu daha çok ciddiye aldığı için geçen hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırma Geliştirme Müdürlüğünden (TAGEM) aradılar. Hem Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne hem de Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) olarak bize ulaştılar. Bu son arı ölümleri ile ilgili Fahri Arıkan adlı arıcımızın uğradığı zarar ve diğer ölümler ile ilgili fotoğrafları ve görüntüleri,bilgileri rapor olarak istediler. Biz bu yönde yaptığımız çalışmaları rapor halinde hazırlayıp, bakanlığımıza göndereceğiz. Bizim amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil, çiftçilerimiz elbette zirai mücadeleyi yapacak ama kafalarına göre ezbere değil, kurallara uygun olarak zamanında ve uygulama şekline göre yaptıklarında hem çiftçilerimiz zarar görmeyecek hem de arıcılarımız zarar görmeyecek. Bu mesele bizim meselemiz değil milli bir meseledir. Hepimizi elimizi taşın altına koyacağız. Şartlarına uygun sağlıklı ürünler üretip insanlığa hizmet edeceğiz” dedi.
Öte yandan telef olan arıların bulunduğu alanda kovandaki arıların ölen arıları toplayarak kovanın bulunduğu alan taşıdıkları gözlendi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz