ALAPLI HABERLERİ

AYASOFYA’DA FETİH NAMAZI

27 Mayıs 2016
1.114 kez görüntülendi

AYASOFYA’DA FETİH NAMAZI

Ayasofya’da Fetih Namazı, Kocaeli’nde Fetih ve Gençlik Şöleni Anadolu Gençlik Derneği Alaplı Şube Başkanı Rıdvan TÜRKOĞLU geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz İstanbul’un Fethi kutlamaları, bu yıl da Ayasofya Camii’nde sabah namazı kılınması ile başlayacak.  dedi

AYASOFYA’DA FETİH NAMAZI

Türkiye’nin dört bir yanından gelecek on binlerce kişiyle Ayasofya Camii önünde sabah namazı kılacaklarını belirten Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Rıdvan Türkoğlu, “Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak 28 Mayıs Cumartesi sabahı saat 04.00’da sabah namazı için Ayasofya Meydanı’nda buluşacağız. Yüreğinde fetih şuuru ve aşkı olan yüz binlerin katılımıyla sabah namazını bu meydanda eda edeceğiz” dedi. Ayasofya’nın İslam dünyası için önemli bir sembol olduğunu dile getiren AGD Alaplı Şube Başkanı Rıdvan Türkoğlu, şunları söyledi: “İstanbul’umuz nasıl hakkın batıla üstünlüğünün timsali olmuş bir şehirdir. Aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbul’umuzun fethinin sembolüdür. Ayasofya Camii hakkın Batılı kuşatmasıdır. İlay-ı kelimetullah aşkının remzidir. İslam’ın Avrupa’daki varlığının tacıdır. İstanbul’un İslam şehri oluşunun en kadim nişanesidir. Fatih Sultan Mehmet’in vakfıdır. 1934 yılında hukuksuz bir şekilde Bakanlar Kurulu kararı müze haline getirilen Ayasofya yıllardır mahzun bir haldedir. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmüş olması kendini bu coğrafyaya, bu coğrafyayı da kadim bir medeniyetin fütuhat anlayışına bağlayan herkes bu mahzunluğu yüreğinde hissetmektedir. Ayasofya Camii’nin açılması talebinin ne Sultan Ahmet Camii’nin ne de Firuz Ağa Camii’nin cemaate yetip yetmemesiyle bir ilgisinin olmadığını bu coğrafyanın tarihine duyarlı olan herkes bilmektedir. Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması, hem Fatih’e bir vefadır, hem de İslam’ın bu coğrafyadaki belirleyiciliğinin bir teminatıdır. Bütün gücümüzle Ayasofya Camii için mücahedemize devam ediyoruz. İstanbul’un Fethi’nin 563. yıldönümünde Ayasofya Camii’nin açılmasını istiyoruz.”

İSTANBUL’UN FETHİ İNSANLIĞIN HAYRINA HİZMET ETTİ İstanbul’un fethinin önemine vurgu yapan Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Rıdvan Türkoğlu , “Bu yıl İstanbul’un Fethi’nin 563. yıldönümüdür. 563 yıl önce gerçekleşen İstanbul’un Fethi, öncelikle İslam’ın yani hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsaldir. İstanbul’un Fethi ikinci olarak yeryüzünde adaletin zulüm karşısında hakimiyetini perçinlemiştir. Bu muhteşem fetih üçüncü olarak İslam’ın Avrupa’daki varlığına teminat olmuştur. İstanbul’un Fethi ile birlikte dördüncü olarak asırlarca insanlara kan kusturan Bizans ortadan kaldırılmıştır. İstanbul’un Fethi beşinci olarak inanmış bir kumandanın ve onun inanmış askerlerinin karşısında hiçbir engelin dayanamayacağını göstermiştir. Aynı şekilde bu fetih, inancın emrindeki teknolojinin kana, göz yaşına ve katliama sebep değil, bilakis insanlığın hayrına vesile olacağının da bir göstergesi olmuştur” şeklinde konuştu. Aynı gün saat 17.00’da da Kocaeli İsmet Paşa Stadyumu’nda İstanbul’un Fethi, çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Alaplı Şube Başkanı Rıdvan Türkoğlu İstanbul’un Fethi kutlamalarının İstanbul ve Kocaeli’nde gerçekleşeceğini söyledi. Türkoğlu, “Hepinizim bildiği üzere, 29 Mayıs 2016, İstanbul’un Fethi’nin 563. Yıldönümüdür. Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği olarak 40 yıldır kutladığımız İstanbul’un Fethi’nin yıldönümünü bu yıl da 28 Mayıs Cumartesi günü kutlayacağız. Sabah namazını Ayasofya Cami’nde kıldıktan sonra saat 17.00’da Kocaeli İsmetpaşa Stadyumu’nda çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Türkoğlu, fetih kutlamalarındaki amaçlarını ise “Fütuhat ruhunu, fetih aşkını, zulme karşı durma ve zalime fütuhat anlayışını kuşanmış bir neslin öncülüğünde yeni bir dünyanın kurulmasına ihtiyacı vardır” sözleriyle açıkladı.

rıdvan

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz