ALAPLI HABERLERİ

BAŞBAKAN YILDIRIM ZONGULDAK’TA

9 Aralık 2016
836 kez görüntülendi

BAŞBAKAN YILDIRIM ZONGULDAK’TA

Başbakan Binali Yıldırım: “Anadolu toprağının insanı olduğu sürece bu ülkeyi kimse dize getiremez, kimse bölemez”

– Başbakan Binali Yıldırım, Filyos Liman projesinin Demokrasi ve Şehitler Günü’ne yetiştirilmesi için söz istedi

Başbakanlık helikopteri ile TIR Parkı Kargo alanına inen Başbakan Binali Yıldırım’ı protokol üyeleri karşıladı. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri de törene katıldı.

Zonguldak’da toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, “Anadolu toprağının insanı olduğu sürece bu ülkeyi kimse dize getiremez, kimse bölemez” dedi.

Başbakan’ın konuşma yaptığı sırada zaman zaman sesi kısıldı.

Zonguldak’ta toplu açılış töreninde konuşan Yıldırım, “Yol üzerinde bulunan Mithatpaşa ve Arslan kaya tünelleri de önümüzdeki sene hizmete girmiş olacak.

Bitmedi. Bugün Limanla birlikte 72 hizmet tesisini de açıyoruz.

Bölünmüş yollardan köprülere, okullardan gençlik merkezlerine, maden müzesinden yüzme havuzu ve spor salonlarına varana kadar bir çok tesisi Zonguldak’a kazandırıyoruz.

Alaplı’da 500 kişilik yurt yapıyoruz, Ereğli’ye 350 yataklı, Devrek’li 100, Çaycuma’ya hastaneyi yaptık açılışı yapıyoruz. Az önce Sağlık Bakanımızın ifade ettiği gibi Zonguldak’a 400 yataklı büyük bir hastane yapma kararı aldık.

Başladık ama maalesef yaşanan sıkıntılardan dolayı inşaatı devam ettirilemedi. Şimdi bunun da sorunları çözülüyor ve süratle Zonguldak’a 400 yataklı şehir hastanesini yapacağız. Zonguldak’ta 14 yılda 7 milyar yatırım yaptık.

Bu bağlamda 1400 üzerinde derslik,i 7 hastane, 2 bin 112 konut bitirdik, 1686 yeni konutun da yapımı devam ediyor. 44 taşkın koruma dere ıslahı gerçekleştirdik, yeşil Zonguldak’a 12 milyon fidan diktik. Çaycuma Hava alanını biliyorsunuz elden geçirdik daha da geliştireceğiz. Filyos Limanı açıldığında Çaycuma Havaalanına hem yurt içinden hem yurt dışından daha çok sefer olacak. Daha çok insan gelecek, daha çok ekonomi gelişecek.

Bu süre içerisinde Zonguldak Toplamda 156 kilometre bölünmüş yol yaptık. Farklı noktalarda devam eden 16 tane projemiz var. Zonguldak Bolu arası tamamen bölünmüş yol olarak tamamlandı. Aynı şekilde Zonguldak Bartın arasında dsa bölünmüş yol yapıyoruz burada da 4 kilometrelik bir bölüm kaldı. Bütün çalışmalarımız tamamlandığında Bolu Bartın Karabük Düzce’ye bölünmüş yollarla konforlu bir şekilde gideceksiniz.

AK Parti döneminde dış ticaretin gelişmesi, ekonomimizin dışa açılması, Dünya ekonomisiyle bütünleşme, kıyı şehir olan illerimize ayrı bir önem veriyoruz. Filyos Limanı,i dış ticaretin gelişmesi için hayati önem taşıdığını biliyoruz. Geçtiğimiz 14 yılda denizciliğe çok büyük önem verdik. 2002’de sadece 35 olan denizcilik okulları sayısını 100’ün üzerine çıkartık.

Deniz Ticaret Filomuz Dünya’da 19. Sıradaydı bugün 14. Sırada. Tershane sayımız 37’den 79’a çıktı. Deniz Ticaret alanında ÖTV’siz yakıt getirerek taşımacılığı teşvik ettik. Kıyılarımız alanında deniz taşımacılığını yüzde 80 arttırdık. Sahillerimiz sayısını 293’ten 384’e çıkarttık. Zonguldak Filyos’a Türkiye’nin 3. Büyük limanının yapımını da başladık. Önümüzdeki yıldan itibaren endüstri anlamında yatırımı da başlatmış olacağız.

Zonguldak kara elmasın merkezi. Zonguldak demokrasinin merkezi, Zonguldak’ın kadınları Zonguldak’ın erkekleri 15 Temmuz gecesi başkomutanın, Cumhurbaşkanının çağrısını alır almaz meydanlara indiniz.

Ay yıldızlı bayrağı yere düşürmediniz. Sizin için ne yapsak azdır, siz en iyisine layıksınız. Alçak darbecilere, alçak FETÖ örgütüne gereken dersi veren sizsiniz. Bu aziz millet, Zonguldaklılar böyle bir duruş sergilediler.

Bununla da kalmayıp darbecilere darbe yapıp ekonomiye can suyu verdiniz. Şimdi doları dövizi bozdurarak da Türkiye’nin ekonomisine katkı yapıyorsunuz.

Etrafımızdaki ülkelerde büyük sıkıntılar var. Suriye’de Irak’ta maalesef milyonlarca mazlum,i mağdur insanlar hiç uğruna hayatlarını kaybediyorlar.

Türkiye olarak bölgedeki bu adaletsizliklerin ortadan kaldırılması, zulmün sona ermesi için başta Cumhurbaşkanımız olamk zere hükümetimiz bütün gayretleri gösteriyoruz. Oradaki kardeşlerimize kucak açmak, onların mağduriyetlerini gidermek için tüm imkanları seferber ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti bu ülke Anadolu toprağının insanı olduğu sürece bu ülkeyi kimse dize getiremez, kimse bölemez” diye konuştu.

Öte yandan Yıldırım, Filyos Liman Projesinin, 15 Temmuz 2017 Demokrasi Şehitler Gününe yetiştirilmesi için müteahhitlerden söz istedi. Başbakan Yıldırım’ın konuşma yaptığı sırada zaman zaman sesi kısıldı.

başbaka

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz