ALAPLI HABERLERİ

BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN

24 Temmuz 2014
689 kez görüntülendi

BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN

Alaplı Belediye başkanı Nuri Tekin 24 Temmuz Basın bayramı ile ilgili mesaj yayınladı

Siyasetin değişik kademelerinde yıllarca görev yapmış ve bu süre içerisinde siyasetin doğası gereği  gazetecilerle yakın çalışma arkadaşlığı yapmış, onların çalışmalarını yakından gözlemle imkanı bulmuş bir siyaset adamı olarak, gazetecilik mesleğinin zorluklarını iyi biliyorum. Özellikle yerel gazetecilik, hem ekonomik , hem de sosyal yaşam imkanları itibarıyla, fedakarlık ve özveri isteyen meşakkatli bir meslek. Bu zorlukları ve özveriyi gören birisi olarak, bugüne kadar,  amacı gerçekten kamuoyunu aydınlatmak, kamuoyunu bilgilendirmek olan, ilkeli ve istikrarlı duruşundan taviz vermeyen, insanların bilgiye ulaşma, doğruları öğrenme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüklerine saygı duyan gazetelere ve gazeteci arkadaşlarımıza, demokrasiye işlerlik kazandırabilmek  için elimden geldiğince destek olmaya ve yardımcı olmaya çalıştım. Çünkü biz, aldığımız siyasi kültür ve dünya görüşümüz gereği;  dürüst, doğrulardan yana taraf olan, önce kamu çıkarını gözeten , halk ile idareciler arasında köprü olmayı başarabilen, eleştirilerini hiçbir kişi ve kurumun etkisinde kalmadan dile getirebilen, haberinde tarafsızlık ilkesini gözetebilen, kamuoyunu doğru bilgilendiren basının ve basın mensuplarının demokrasimizin en vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunun bilincindeyiz. Böylesine büyük bir sorumluluk üstlenen ve insanların, toplumun, ülkelerin geleceğini etkileyebilen basının ve basın mensuplarının, yaptıkları işe çok büyük önem vermelerini , duygularıyla değil akıllarıyla hareket etmelerini , yazıp çizdiklerinin doğruluğunu tekrar tekrar teyit etmelerini beklemek de hepimizin en doğal hakkıdır.

Gelişen teknolojiyle birlikte birçok kulvarda büyük bir artış gösteren kitle iletişim araçları, artık insanın günlük yaşamının da vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Elbette, basın mümkün olduğunca özgür olmalıdır. Ancak, demokrasinin gereklerine uygun olarak özgürlük alanı genişletilen basının, hiçbir baskı altında kalmadan, hür iradesiyle yayınını sürdürebilmesi için ekonomik özgürlüğünün de olması gerekir. Sanırım, bugün gerek genelde, gerekse yerelde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi budur. Bu sıkıntıların çeşitli düzenlemelerle giderilmesi veya en aza indirilmesi, hem basının görevini kolaylaştıracak, hem de halkın görmek istediği bir basın profili ortaya çıkacaktır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak kitle iletişim araçlarının gelişigüzel bir şekilde hızla artması, bugün olmasa da yakın zamanda sorgulanmaya ihtiyaç duyulur hale gelecektir.  Hepimizin ortak arzusu, ülkemizin her alanda, her sektörde ideale en yakın çalışma sistemine sahip olmasıdır. Toplumsal kalkınmanın en önemli ayaklarından biri de bu idealleşmeye yakınlaşmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyor, basın kuruluşlarımızın ve basın mensuplarımızın olması gereken ekonomik ve sosyal koşullarda çalışabilmeleri temennisiyle, başarılar diliyorum.

Yorumlar

  1. mehmetbey dedi ki:

    Basın özgürlüğünden sen mi bahsediyorsun Sayın Nuri Tekin, onun içinmi senin yanında çalışan adamlar sanal alemde gazetecileri tehdit ediyor..Bide basın özgür olmalıdır diyosun..

Yorum Yaz