ALAPLI HABERLERİ

BELEDİYE İŞÇİLERİNİN ÜÇ AYLIK ALACAĞI VAR

14 Ocak 2013
575 kez görüntülendi

BELEDİYE İŞÇİLERİNİN ÜÇ AYLIK ALACAĞI VAR

Alaplı Belediyesi Meclis  üyesi Serdar Akyol Belediye Başkanına sordu.

Belediyenin çalışan işçilere borcu var mı?

Belediye Meclis üyesi Serdar Akyol son belediye meclisi toplantısında Belediye başkanına taşaron ve diaimi işçilerin maaşlarının zamanında ödenip ödenmediğini sordu.

Akyol ; Beldiyede çalışan işçilerin belediyeden kaç maaş alacakları olduğunu  varsa daimi personelin maaşların da ödenip ödenmediğinin  cevabını öğremek istediğini ifade etti  

 Soruya Alaplı Belediye Başkanı Çimenoğlu cevap verdi .

-“Müteahhit firmada çalışan 85 işçinin 3 aylık alacağı var”

Alaplı Belediye Başkanı Nevzat Çimenoğlu, Müteahhit firmasında çalışan 85 işçimizin maşlarını zamanında alamaması bizim üzüntümüzdür. En kısa zamanda telafi ederek mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Çimenoğlu, açıklamada, Alaplı Belediyesine bağlı 3 müteahhit firmada 85 işçinin çalıştığını bu firmaların kestekileri faturalara göre işçilere ödeme yaptıklarını söyledi.

2012 yılı Belediye bütçesini kar ile kapattıklarını vurgulayan Çimenoğlu, şunları söyledi;

Alaplı Belediyesi bünyesinde 3 adet mütahhit firma çalışmakta bu firmalarda 85 işçimiz hizmet vermektedir. Bu 3 firmaya Ağustos hak edişlerini ödedik. Eylül, ekim ve kasım ayı hak edişi var. Yani 3 aylık alacakları var. Müteahhit firması oldukları için bize fatura keserek ödeme yapabiliyoruz. O firma o faturayı kesmediği zaman bizim ödeyebileceğimiz bir yer yok. Firma şu anda eylül, ekim ve Kasım ayları olmak üzere 3 tane hak edişini bize yollamış durumda. Bu 3 ay süre içinde hiç para alınmadı diye bir şey yok. 3 ay içinde arkadaşlarımız para aldılar. Ama hem daha önceden gelen geçişmiş alacak hem de 30 günde değil de 40 günde ödediğimiz için 3 aylığa geçmiş oluyor. Yoksa 3 aylık geriye baktığınız zaman bu 3 firmadaki arkadaşlarımıza 3 ayda hiç para geçmedi diye bir şey yok. Kendi işçimize yani sendikalı ve personelimize 1 maaş borcumuz var. Onları ödeyeceğiz.”

Belediye iyi noktalara geldi-

2012 yılında Belediye bütçesini 10 milyon 200 bin lira gelirle kapattıklarını kaydeden Çimenoğlu, “Biz belediyenin iyi noktalara geldiğini düşünüyoruz. 2012 yılı bütçesini 10 milyon 400 bin lira civarında gelirle, yaklaşık 9 milyon 800 bin Lira giderle kapatmaktayız. Belediye bütçesini 400 bin lira civarında artıyla kapattık. 2012 yılında 10 milyon 300 lira gelir elde ederken baktığımız zaman 2009-2010 gecerken yüzde 20 artış olmuş, 2011 yılında yüzde 16 artış olmuş, 2012 yılında ise yüzde 4 artış oldu. İller bankasından gelen paramız 2012 yılında baya azaldı.2011 yılında menkul ve gayrimenkul satışlarımız oldu. 2012 yılında hiçbir satış yapmadık. Tamamen kendi öz kaynaklarımıza bu seviyeye geldik. Daha önceki yıllarda iller bankası her sene yazın 4 ay kesintisiz para yollarken 2012 yılında 3 ay kesintisiz para yolladı. Bütün bunlara rağmen biz yine hedefimizi başardık. Çok çalışarak yaptık. İşçi arkadaşlarımızın maaşlarını tam alamaması bizimde üzüntümüzdür. Ama onları en kısa zamanda telefi edeceğiz onları daha fazla mağdur etmeyeceğiz. Kendi işçimize ise, 46 ayda 45 kez maaş ödemişiz.1 maaş gecikmiş.”diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz