ALAPLI HABERLERİ

BU KARPUZ TAM 42 KİLO

5 Ekim 2012
834 kez görüntülendi

BU KARPUZ TAM 42 KİLO

 

Ereğli İlçesi Kıyıcak Köyünde bir çiftçi bahçesinde hayvan gübresiyle 42 kiloluk karpuz yetiştirdi.

Kdz Ereğli İlçesi Kıyıcak Köyünde yaşayan çiftci Abdullah Aldemir, (60) kendi bahçesinde yetiştirdiği 42 kiloluk karpuzlar görenleri şaşırtıyor.

Aldemir, yaptığı açıklamada, Karpuzları yetiştirirken çok özen gösterdiğini söyledi. Gübre kullanmadığını tamamen hayvan gübresiyle karpuzları büyüttüğünü ifade eden Aldemir, şunları söyledi;

“Almanya’dan emekli olduktan sonra kendi köyüme yerleştim. Yaklaşık 20 yıldır kendi kurduğum bahçemde çiftçilik yaparak tamamen hayvan gübresi kullanarak sebze yetiştiriciliği yapıyorum. Nisan ayından kendi imkanlarımla elde ettiğimi karpuz tohumlarını 17 metre kare serama ekerek özenle bakımlarını yaptım. Kesinlikle kimyevi gübre kullanmadım. Sadece hayvan gübresi atarak büyümelerini her gün izledim. Çok hızlı büyüyorlardı.20’ye yakın karpuz yetiştirdim. Bir tanesinin ağırlığı 40-50 kilo geliyordu. Şu an bahçede 2’si büyük 2’si küçük 4 karpuzum kaldı. Onlarda büyüdüğü zaman komşularıma dağıtacağım. Seneye daha büyük bir bahçe kurarak 500 kilo karpuz almayı planlıyorum”

 

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu ise, Bölgemizde sadece fındık değil her türlü ürünü yetiştiğini belirterek, “Bölgemizde 45-50 kilo ağırlığında karpuz yetiştiğini duyduğum zaman inanamadım. İlk gördüğümde bende şaşırdım. Karpuz o kadar ağır ki ben bile kaldıramadım. Karpuzun 1-2 olması önemli değil, bizim yöremizde böyle bir ürünü olması önemliydi. Gelecek yıldan itibaren bizde oda olarak bu tür yetiştiricilere destek vermeye hazırız. Fındıktan başka Zonguldak ta çiftçilik yok diyen  Türkiye’de bir söylenti var. Bizim Zonguldak’ta topraklarımız çok verimli bunun bir örneğini de burada görüyoruz” dedi.

ALBUM ADI KARPUZLAR 40-45 KG, Fotograf Mustafa Kanca on 10/04/2012 (11 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz