ALAPLI HABERLERİ

ÇAMLIBEL KÖYÜNDE AŞURE ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

31 Ekim 2015
605 kez görüntülendi

ÇAMLIBEL KÖYÜNDE AŞURE ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Çamlıbel Köyünde kadınlar köy camisi salonunda aşure etkinliği düzenledi.


Köydeki aşureyi organize eden köy muhtarının annesi Mükerrem Mandacı aşure günü geleneğinin, köyde uzun yıllardır sürdüğünü söyledi. Muharrem Ayının, halk dilinde aşure ayı olarak bilindiğini anlatanMandacı , şöyle dedi:
” Köyümüzde her yıl Muharrem ayında Aşure gününü hep birlikte kutlarız. Kadınlar önce aşurede gidecek olan malzemlerin parasının ev ev dolaşarak toplar. Daha sonra bulgur, keşkek, şeker, et, pirinç gibi yiyecek ve aşure malzemelerini alırlar. Köyün kadınları da bir araya gelerek yemekleri hazırlar. Bu yemekler keşkek çorbası, et ,yaprak sarma, aşure,kabak tatlısı, kırmızı pancar gibi yemeklerdir. Daha sonra köydeki cami salonu, oluşturulan sofralarda gelen misafirlere ikramda bulunulur.
Hizmeti de yine o köyün kadın ve erkekleri yapar. Ömrümüz yettiğince bu güzel geleneğin yaşatılmasını temenni ediyorum.”
Aşure yemeği yendikten sonra yatsı namazını müteakip köy camisinde Alaplı Müftülük vaizi O.Fatih Eryiğit ve  cami imamı Sercan Gökyar   tarafından aşure programı yapıldı. Aşure programına çevre köylerde görev yapan imam hatipler de katıldı. Programda Kuranı Kerim ilahiler, ve dua yapıldı

Aşure etkinliğine  Zonguldak milletvekili Faruk Çaturoğlu, Alaplı Belediye başkanı Nuri Tekin, il genel meclisi üyesi Serdar Akyol,Belediye meclisi üyesi Yaşar Çevik  CHP Alaplı ilçe başkanı Hüseyin Tosun,iş adamları ve misafirler katıldı

aşuree

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz