ALAPLI HABERLERİ

ÇAMLIBEL’DE BAYRAMLAŞMA CAMİDE YAPILDI

28 Temmuz 2014
711 kez görüntülendi

ÇAMLIBEL’DE BAYRAMLAŞMA CAMİDE YAPILDI

Alaplı ilçesine bağlı Çamlıbel   köyünde bayram namazı  çıkışında topluca bayramlaşan vatandaşlar 200 metre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

Çamlıbel Köyü halkı köy camisinde bayram namazını kıldıktan sonra camiden çıkmadan bayramlaşıyor.Bayramlaşmaya genç yaşlı herkes katılıyor.

Çamlıbel  köyünde bayram namazı sonrası topluca bayramlaşma geleneği yaklaşık bir asırdan fazladır devam ediyor. Dededen toruna devam eden gelenek sayesinde köyde bulunan vatandaşlar birbirleriyle bayramlaşabilmek için bayram namazına gelmek zorundalar.

Bayram namazının kılınmasının ardından yaşlıların öne geçmesiyle başlayan topluca bayramlaşmada vatandaşlar metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturuyor. Genç yaşlı bütün köy halkının sıra atlamadan topluca bayramlaşması dargınlıklara da son veriyor. Namaz çıkışı topluca bayramlaşmaya katılan  6-8 yaş arası çocuklarda  büyüklerin ellerini öptüler.

Köy halkından Yılmaz Özdemir  ise duygularını şu sözlerle ifade etti: “Toplu bayramlaşma dedelerimizden bize kadar gelmiş güzel bir gelenektir. Bu gelenek sayesinde köyümüzdeki ufak tefek kırgınlıklar ortadan kalkmaktadır. Bu geleneğimiz sayesinde herkes camiye gelmek zorunda kalmaktadır.

Bayramlaşma sonunda cami imamı Sercan Gökyar tarafından dua yapıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz