ALAPLI HABERLERİ

ÇAMLIBEL’DE KADINLAR AŞURE DÜZENLEDİ

1 Aralık 2012
1.211 kez görüntülendi

ÇAMLIBEL’DE KADINLAR AŞURE DÜZENLEDİ

Çamlıbel Köyünde  kadınlar köy camisi salonunda aşure etkinliği düzenledi.

Köydeki aşureyi organize eden köy muhtarının annesi  Mükerrem Mandacı  aşure günü geleneğinin, köyde uzun yıllardır sürdüğünü söyledi. Muharrem Ayının, halk dilinde aşure ayı olarak bilindiğini anlatanMandacı , şöyle dedi:
” Köyümüzde  her yıl Muharrem ayında Aşure gününü hep birlikte kutlarız. Kadınlar önce aşurede gidecek olan malzemlerin parasının ev ev dolaşarak toplar. Daha sonra bulgur, keşkek, şeker, et, pirinç gibi yiyecek ve aşure malzemelerini alırlar. Köyün kadınları da bir araya gelerek yemekleri hazırlar. Bu yemekler keşkek çorbası, et ,yaprak sarma, aşure, şalgam ,kabak tatlısı, kırmızı pancar gibi yemeklerdir.  Daha sonra köydeki cami salonu, oluşturulan sofralarda gelen misafirlere ikramda bulunulur.

Hizmeti de yine o köyün kadın ve erkekleri yapar. Ömrümüz yettiğince bu güzel geleneğin yaşatılmasını temenni ediyorum.”

Aşure yemeği yendikten sonra yatsı namazını müteakip köy camiisinde camii imam hatibi Sercan Gökyar, İsmail Turan ve Cevat Çevik tarafında aşure programı yapıldı.Programda Kuranı Kerim ilahiler, ve dua yapıldı

ALBUM ADI ÇAMLIBEL KÖYÜNDE AŞURE ETKİNLİĞİ, Fotograf Mustafa Kanca on 12/01/2012 (100 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


ÇAMLIBEL’DE KADINLAR AŞURE DÜZENLEDİ Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz