ALAPLI HABERLERİ

ÇATAK KÖYÜNDE ŞEHİTLİK TÖRENLE AÇILDI

12 Ağustos 2013
851 kez görüntülendi

ÇATAK KÖYÜNDE  ŞEHİTLİK TÖRENLE AÇILDI

Alaplı İlçesi Çatak Köyünde Devlet-Millet işbirliği ile yapılacak olan 16 derslik ortaokulun temeli düzenlenen törenle atıldı. Ayrıca Valilik tarafından ödeneği çıkartılan ve köylülerin yaptığı şehit dualarla açıldı.

Çatak Köyü İlkokulu önünde düzenlenen törende konuşan Alaplı Kaymakamı Yıldıray Malğaç, Çatak Köyünde Devlet-Millet işbirliğinin çok güzel bir örneğinin oluşturulduğunu söyledi. Şehitliğin yapılışında ve okulun temel atmasına kadar yapılan çalışmalarda köylünün büyük emekleri olduğunu ifade eden Malğaç, şunları söyledi;

“Çatak ve Cambazlı halkı işbirliği ile Ağrı Patnos’ta 2001’de şehit olan onbaşı Yaşar Koçoğlu ile Afyonkarahisar’daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda geçen yıl meydana gelen patlamada şehit düşen onbaşı Mücahit Coşkun’un defnedildiği şehitlik yeniden yapıldı. Şehitliğin yapımı için Valimiz kanalıya köylere hizmet götürme birliğine 80 bin lira ödenek aktarılmıştı. Bu ödenekle köylü-devlet işbirliği ile şehitliğin yapımı, mezarlık ve cami bahçesinde düzenleme çalışmaları yapıldı. Ayrıca yine devlet-millet işbirliğinin çok güzel bir örneği olan Çatak ortaokulunu temelini atacağız. Çatak ve çevre köylerin bir araya gelerek kurduğu dernek ile valiliğimiz arasında yapılan protokolle belli bir kısmı tamamen yerel imkanlarla yapılacak olan okulumuzun kalan kısmını ise devlet tarafından yapılacaktır. Bu gün burada temelini attığımız eserlerle birlikte ilçemizde ve diğer İlçelerimizde gönlünü güzelliğini ve genişliğini göstererek ilimizin bir çok sorunun çözümüne ön ayak olan ve bizleri bir amir gibi değil arkadaş gibi yaklaşan Sayın Valimiz Aydın iline uğurluyoruz. Kendisine ve değerli ailesine yeni görev yerinde başarı ve muvaffakıyetler diliyorum.”

Ak Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan ise, Zonguldak bölgesinde Çatak köyünün diğer köylere örnek olması gerektiğini anlatarak şöyle konuştu;

“ Çatak köyü okuluna sahip çıkarak okul yapıyor. Şehidine sahip çıkarak şehitlik yapıyor.  Ve sağlığına dikkat ederek sağlık evi açmış bundan daha güzel bundan daha numune olabilecek Zonguldak civarında bir köy daha göremiyorum. Ben çatak ve civarındaki tüm köylerimize tebrik ediyorum. İnşallah Zonguldak’ın diğer köylerine de örnek olur. Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum. O devletin soğuk bürokratik yüzünden çok bizden biri olarak kardeşimiz, abimiz olarak hareket etti. Allah ondan razı olsun. Ben eminim ki görev yapacağı Aydın ilinde de çok güzel işler yapacaktır.”

Meslek hayatımda 30 yılının geçtiğini belirten Vali Ayyıldız ise, devlet vatandaş işbirliğini bu seviyeye kadar çıkaran başka bir köy bulmak çok nadir olduğunu söyledi. Çatak köyünün her şeyi hak ettiğini ifade eden Ayyıldız. “Şehitler ile ilgi ne söylenirse söylenen her söz yapılan filin karşısında birmiştir. Çünkü şehit olmak kendi başına bir nimet bir sözdür bir anlatımdır. Ben şehitlerimizin huzurda saygıyla eğiliyorum. Allah onları ve ailelerini var etsin. Onlar olduğu müddetçe biz buralarda çok daha rahat güzel ve afiyet içinde yaşıyoruz. Rabbimde onları çok güzel bir şekilde mükafatlandırıyor. Bizlere kalan onların bırakmış olduğu bu ülkeye sahip çıkarak birlik ve beraberlik afiyet içerisinde bu görevi yerine getirmek onların aziz hatıralarına saygı duymaktır. Bu yolda bize düşen bir vazife varsa yerine getirmektir. Çatak köyü her şeyi hak ediyor. Meslek hayatımda 30 yıl geçti. Bu tip köy bulmak devlet vatandaş işbirliğini bu seviyeye çıkaran köy çok nadirdir. Çatak, cambazlı köyleri ciddi anlamda taktiri hak ediyor. Allah sizlerden razı olsun. Bize de meslek anlamda bu çalışmalar mutluluk veriyor. Böyle güzel eserler çıkınca çok mutlu oluyoruz. Şehitliğimiz yapılması ve okulumuzun temel atılması çok güzel çatak köyüne yanaşır şekilde yerine getirdiler. Ben görev değişimi olarak Zonguldak’tan Aydın iline atamamız yapıldı. Aydın iline gidiyorum ama orada Çatak köyü gibi köylerimiz olur diyorum. Oraya gidince sizleri anlatacağım.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Ağrı Patnos’ta 2001’de şehit olan onbaşı Yaşar Koçoğlu ile Afyonkarahisar’daki Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’nda geçen yıl meydana gelen patlamada şehit düşen onbaşı Mücahit Coşkun’un defnedildiği şehitliğin açılışı dualarla yapıldı. Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Ak Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Alaplı Kaymakamı Yıldıray Malğaç, Alaplı Belediye Başkanı Nevzat Çimenoğlu, Çatak Köyü Muhtarı Ramis Karakaya, 16 derslik ortaokulun temelini attı.

 

ALBUM ADI ÇATAK KÖYÜ ŞEHİTLİK AÇILIŞI TÖRENİ, Fotograf Mustafa Kanca on 8/11/2013 (100 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


Yorumlar

  1. ramazan sarıkaya dedi ki:

    Sa. değerli yetkilimiz haberlerinizi takip ediyorum fakat sanırım gözden kacmış olabilir o törende sadece akp yoktu diğer siyasi partilerden de başkan lar vardı,,eğer bizlerin o törenlere katılması önem arz etmiyorsa daveti tarafımıza yapanlar davette bulunmasınlar eğer davet ediyorlarsa herkes gibi saygı ve itibar gösterilmesi gerekmektedir, hakkaniyet ve adilane düşüneceğinize inancım gereği saygılarımı sunuyorum,,Ramazan sarıkaya saadet partisi alaplı ilçe başkanı.

Yorum Yaz