ALAPLI HABERLERİ

ÇATUROĞLU ORGANİK ÇİLEK BAHÇESİNİ GEZDİ

20 Mayıs 2017
768 kez görüntülendi

ÇATUROĞLU ORGANİK ÇİLEK BAHÇESİNİ GEZDİ

Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, ıslah edildikten sonra tarım arazisine çevrilen 13 dönümlük organik çilek bahçesini gezdi.

Ziyarete Alaplı Ziraat Odası başkanı Şeref Türkoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, İl Genel Meclisi üyesi Temel Uslu, bazı muhtarlar ve çiftçi vatandaşlar katıldı

Alaplı İlçesinde, Alaplı Ziraat Odası  tarafından ıslah edildikten sonra tarımsal faaliyete açılan 20 dönümlük arazide Uygulamalı Tarım ve Tarım Eğitim Alan oluşturulması Projesi” kapsamında 13 dönümüne dikilen organik çilekte ilk mahsul alındı.

Zonguldak Alaplı İlçesinde Alaplı Ziraat Odası  tarafından başlatılan daha önce atıl durumda olan ve Tarım yapmaya uygun olmayan araziyi 20 yıllığına kiralamasının ardından bu alanda araziyi temizleyerek tarımı elverişli hale getirilmesinden sonra,13 dönümüne organik çilek dikildi. Damlama sulama sistemi sayesinde kısa sürede organik ürünlerin toplandığı tarladan elde edilen ilk ürün alıcısıyla buluştu.

Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu’nun yaptığı çilek tarlasını ziyaretinde, tarıma uygun olmayan arazisini geçen yıl çilek tarlasına dönüştürdüğünü belirterek, atıl durumdaki araziyi değerlendirmekle birçok kişiye de örnek olduğunu söyledi. Çaturoğlu, “Uzun zamandan beri gelmek isteyip de gelemediğimiz bu güzel çilek bahçesine gelmekten dolayı çok mutlu oldum. Burası gerçekten örnek bir bahçe olmuş durumda.Burada çilek bahçenin önemli bir kısmını oluşturuyor. Burada 5 tane sera var, bunu dışında patlıcan ve domates gibi aklımıza gelen her türlü sebze burada yetiştiriliyor. Yine bu tarlanın etrafı meyve fidanlarıyla donatılmış. Çocukluğumdan bilirim burada her hangi bir faaliyet yoktu. Bu alan olağan üstü gayretler neticesinde tımar edilerek verimli bir hale getirildi. Yaklaşık 20 bin metre kare bir alan olan yerini, Odamız uzun süreli kiralama yaparak tarım alanına dönüştürdü. Burası ayrıca bir okul gibi diğer çiftçi arkadaşlarımıza da örnek olacak faaliyetler burada yapılıyor. Yine burada BAKKA destekli hazırlanan 570 Bin TL değerindeki proje ile çiftçilerimizin eğitilebileceği, ticari ünitelerin içerisinde yer alacağı ve organik ürünlerin aynı zamanda satışını yapılabileceği bir ünite yapılacak. Bunu yüzde 30’unu Ziraat Odası öz kaynaklarıyla yüzde 70’ini de BAKKA destekleyecek. Biz bu projeyi önemsiyoruz. Bölgemizde tarımsal faaliyetlerin çeşitlendirilmesine ihtiyaç var. Burası inşallah çiftçimizin bir okul olarak kullanabileceği bir mekan olacak. İnsanlar burada görsel olarak gördüklerini şeyleri kendi tarlarında uygulama imkanı bulacaklar. Zonguldak’ın bütün sorunlarıyla ilgilendiğimiz gibi özelikle tarımsal sorunlarıyla daha fazla eğilmemiz lazım tarım olmazsa olmazımız dünyanın önümüzdeki zaman dilim içerisine karşılaşabileceğiz büyük sorunlarından bir tanesi gıda ve beslenme sorunu, diğeri de su sorun olarak önümüze çıkıyor.Bu alana yatırım yapan herkesi destekliyoruz.Buradaki örnek bahçede inşallah tüm Türkiye’mize ve Zonguldak’ımıza örnek olsun” diye konuştu.

Ayrıca Çaturoğlu buradaki arazi için sondaj kuyusu çalışmasını İl Özel idare tarafından yapılarak kuyu açıldığını ifade etti.

çilekk

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz