ALAPLI HABERLERİ

ÇEVRECİLER HALKI UYARDI

31 Ekim 2014
645 kez görüntülendi

ÇEVRECİLER HALKI UYARDI

Alaplı Çevre Koruma Derneği tarafından Merkez Camisi önünde “Nefes alıp verdiğimiz hava” broşürü dağıtıldı.

Alaplı Çevre Koruma ve Yardımlaşma Derneği ve Alaplı Kent Konseyi Çevre ve Şehircilik komisyonu tarafından Cuma namazının ardından Alaplı’daki tüm Camilerde Hava kirliliğinin anlatıldığı broşürler dağıtıldı.

Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşlara hava kirliliğinin önemini anlatabilmek için İlçe merkezindeki camilerde broşür dağıttıklarını söyledi.

Hava kirliliği insan sağlığını doğrudan etkilediğini ifade eden Türkyılmaz, şöyle dedi:

“Soğuk havaların başlamasıyla birlikte kullanılan ucuz kömür, eksoz dumanı, çevreye atılan evsel ve kimyasal atıklar ile bunların neden olduğu çevresel sorunların, hava kirliliğini çok daha ciddi boyutlara ulaştırmaktadır. Kalorifer ve soba bacaları temizlenmeli ve filtre takılma zorunluluğu getirilmelidür. Her ay hava kirliliği ile ilgili ölçümler yapılarak kirliliğe bağlı hastalıklar konusunda halk bilgilendirilmelidir. Çevre kirliliği konusunda toplumun en küçük birimi olan aileden eğitimcilere, yerel yönetimlerden vatandaşlara kadar toplumun her kesiminden ve her yaştan insana çok büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Geleceğini düşünen herkes çevreyi temiz tutmalı ve korumalı. Çevreyi temiz tutmanın yolu bireysel sorumluluk duygusundan, çevre bilincinin oluşmasından ve oluşturulmasından geçer.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz