ALAPLI HABERLERİ

DERİN DEŞARJ ARITMA ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

24 Haziran 2013
750 kez görüntülendi

DERİN DEŞARJ ARITMA  ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

Alaplı Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, Alaplı Derin Deniz Deşarj Arıtma Sistemi inşaatının denizde yürütülen çalışmalarını inceledi.

 

Çimenoğlu incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, derin deşarj çalışmaları sırasında denizden kum alınıyor şeklindeki şikayetlere geldiğini söyledi.

Beraberinde Su ve Kanalizasyon Hizmetleri Müdürü Turgay Yazgan ve birimde görev yapan teknik personelle birlikte, açıkta  bulunan platforma tekneyle ulaşan Alaplı Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, deşarj borularının deniz altında açılan kanallara döşeme çalışmalarını takip etti. Yüklenici firma yetkililerinden de bilgi alan Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, “denizden kum alınıyor” şeklindeki şikayetlere de atıfta bulunarak, “Görüldüğü gibi buradan kum alınıyor. Deniz altındaki kum hava makineleriyle sağa sola püskürtülmek suretiyle, deşarj borularının döşeneceği kanallar açılıyor. “ dedi.

Başkan Çimenoğlu, açıklamasında şöyle dedi:

 

“Bilindiği gibi bütün Alaplı’nın kanalizasyonu Alaplı deresine akıyor. Biz her zaman söylüyoruz, Alaplı deresini en fazla kirleten etkenin Alaplı Belediyesi olduğunu. Bu dereyi biz kirletiyoruz. Kapalı Pazaryerine mevkiine kadar Alaplı deresinin rengi normal iken, bu mevkiden derenin denizle birleştiğini noktaya kadar derenin renginin çok kötü olduğunu görebiliyoruz. Alaplı’nın kanalizasyonu Alaplı deresine aktığı için haliyle dere de kirleniyor. Bunun için İller Bankası ile beraber 5 milyon lira bedelli bir proje yaptık. Bu proje inşaatının bedelinin yüzde 50’sini devlet karşılıyor, yüzde 50’sini de taksitler halinde Belediyemiz ödüyor. İnşaat çalışmaları deniz ve kara aşaması olarak başladı. Kara çalışması hatlar döşenmek suretiyle tamamlandı. Sadece, İncivez deresinin hattı bağlanacak. Deniz aşamasında da çalışmalar başladı. Kıyıdan 1900 metre mesafe ve -19 metre koduna deşarj boruları döşeniyor. Ön arıtmadan geçen atık sular, bu şekilde 1900 metre uzakta -19 metre koduna deşarj edilecek. Deniz çalışmalarıyla ilgili imar planlarımızı hazırladık, onayını bekliyoruz. Deniz çalışması için de gerekli izini aldık. Burada görüldüğü gibi denizin dibinden kesinlikle kum alınmıyor. Hava püskürtme makinesiyle, kum yanlara doğru püskürtmek suretiyle boruların döşeneceği yaklaşık 2,5 metre derinliğinde bir kanal açılıyor. Bu kanala borular döşenecek ve üstü kapandıktan sonra denizdeki çalışmalar tamamlanacak. Bu çalışmaların da yaklaşık 2-3 ay süreceğini tahmin ediyoruz. Bu işte emeği geçen başta Meclis Başkanımız ve Zonguldak Milletvekilimiz Köksal Toptan olmak üzere, Zonguldak Milletvekillerimiz Ercan Candan ve Özcan Ulupınar’a, Valimize, Kaymakamımıza ve tüm bürokratlarımıza ve yüklenici firmaya Alaplı halkı adına teşekkür ediyoruz. Bu çalışmaların tamamlanıp, sistemin hizmete girmesinden sonra artık Alaplı deresi kirlenmeyecek ve kanolarla gezinti yapılabilecek bir yer olacak. Sahillerimiz çok daha temiz olacak.”

“Bilindiği gibi bütün Alaplı’nın kanalizasyonu Alaplı deresine akıyor. Biz her zaman söylüyoruz, Alaplı deresini en fazla kirleten etkenin Alaplı Belediyesi olduğunu. Bu dereyi biz kirletiyoruz. Kapalı Pazaryerine mevkiine kadar Alaplı deresinin rengi normal iken, bu mevkiden derenin denizle birleştiğini noktaya kadar derenin renginin çok kötü olduğunu görebiliyoruz. Alaplı’nın kanalizasyonu Alaplı deresine aktığı için haliyle dere de kirleniyor. Bunun için İller Bankası ile beraber 5 milyon lira bedelli bir proje yaptık. Bu proje inşaatının bedelinin yüzde 50’sini devlet karşılıyor, yüzde 50’sini de taksitler halinde Belediyemiz ödüyor. İnşaat çalışmaları deniz ve kara aşaması olarak başladı. Kara çalışması hatlar döşenmek suretiyle tamamlandı. Sadece, İncivez deresinin hattı bağlanacak. Deniz aşamasında da çalışmalar başladı. Kıyıdan1900 metremesafe ve-19 metrekoduna deşarj boruları döşeniyor. Ön arıtmadan geçen atık sular, bu şekilde1900 metreuzakta-19 metrekoduna deşarj edilecek. Deniz çalışmalarıyla ilgili imar planlarımızı hazırladık, onayını bekliyoruz. Deniz çalışması için de gerekli izini aldık. Burada görüldüğü gibi denizin dibinden kesinlikle kum alınmıyor. Hava püskürtme makinesiyle, kum yanlara doğru püskürtmek suretiyle boruların döşeneceği yaklaşık2,5 metrederinliğinde bir kanal açılıyor. Bu kanala borular döşenecek ve üstü kapandıktan sonra denizdeki çalışmalar tamamlanacak. Bu çalışmaların da yaklaşık 2-3 ay süreceğini tahmin ediyoruz. Bu işte emeği geçen başta Meclis Başkanımız ve Zonguldak Milletvekilimiz Köksal Toptan olmak üzere, Zonguldak Milletvekillerimiz Ercan Candan ve Özcan Ulupınar’a, Valimize, Kaymakamımıza ve tüm bürokratlarımıza ve yüklenici firmaya Alaplı halkı adına teşekkür ediyoruz. Bu çalışmaların tamamlanıp, sistemin hizmete girmesinden sonra artık Alaplı deresi kirlenmeyecek ve kanolarla gezinti yapılabilecek bir yer olacak. Sahillerimiz çok daha temiz olacak.”

ALBUM ADI DERİN DEŞARJ ÇALIŞMALARI, Fotograf Mustafa Kanca on 6/24/2013 (68 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz