ALAPLI HABERLERİ

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLANDI

14 Mayıs 2013
805 kez görüntülendi

DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ KUTLANDI

 

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, Dünya Çiftçiler günü dolayısıyla tüm çiftçilerin günlerini kutladı.

 

 

Alaplı’da  “Dünya Çiftçiler Günü” kutlandı.Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu tarafından Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Türkoğlu, yaptığı konuşmada, odalarının önderliğinde ilçede organik fındık üretimine başlandığını söyledi.

Geçen yıl 136 çiftçinin organik ürün satmaya hak kazandığını ifade eden Türkoğlu, “Yine arazi desteklerinde aksaklıkların giderilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Tarım desteklerindeki uygulamaların yeniden gözden geçirilmek suretiyle bütün çiftçilerimizin devlet desteklerinden yararlandırılmalarını bekliyoruz” dedi. –

Türkoğlu, Uluslararası tarım üreticileri birliği tarımın dünyadaki önemini her alanda savunduğunu söyledi. Odamızın önderliğinde organik fındık üretimine başlandığını ifade eden Türkoğlu, şunları söyledi;

 

Ülkemiz de 5 milyon çiftçimizi Ziraat Odaları Birliğimiz her konuda savunmakta ve komisyonlarda temsil etmektedir. Ülkemiz tarımında çiftçimizin sorunları olarak gördüğümüz hayvancılık sıfır faizli kredi verilmesine rağmen rayına oturmamıştır.

Hayvancılık büyük işletmelere göre planlanmıştır. Büyük işletmeler faizsiz krediyi alıp para kazanamadığı zaman hayvanları elinden çıkartmaktadır. O zaman hem piyasayı düşürüyor hemde Orta ölçekli besicileri ziyana uğratmaktadır. Bu sefer orta ölçekli besicilerde ağır,ağır elindeki hayvanları elinden çıkartmaya başlıyor.Tüketici ucuz et bir ara yiyor.ondan sonra 25-30 lira ya çıkıyor.Ette istikrar sağlanamıyor.Çözüm bireysel hayvancılığa önem verilmesidir.Her köylünün 1 ineğe bakması mümkün ama 3-5 hayvana bakması mümkün değildir.Onun için Ziraat Bankası hayvancılık kredisi uygulamasını en az 10 değil en az 1 ‘e indirmesi gerekir.Böylece tekrar hayvancılığın gelişmesi sağlanmış olur. Oda olarak çiftçiliğe yapabileceğimiz katkıyı vermeye çalışıyoruz.5 tane Ziraat mühendisimiz ile arıcılıkta, meyvecilikte yapılması gerekenleri yapmaya çalışıyor. Toprak tahliline önem veriyoruz. Tahlil neticesine göre gübreleme yaptırıyoruz.Halk eğitim müdürlüğü ile bu sene 3 kurs düzenledik. İkisinin sertifikaları hak edenlere verilmiştir. Köylerde örnek bahçe çalışmalarımız devam etmektedir.Biliyorsunuz Alan Bazlı fındık desteği 2011 yılında sona ermişti. Başta Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımızın sayesinde Alan bazlı fındık desteğinin 3 yıl daha uzatılması sağlanmıştır.Yine 2011 yılının son aylarında ÇATAK projesine başvurduk. Milletvekillerimizin İl ve İlçe başkanlarımızın Tarım İl Müdürümüzün sayelerinde ÇATAK projesine ilimizde 04.05.2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile kapsama alınmıştır. Bütün çiftçilerimize hayırlı olsun. Bildiğiniz gibi İlçemizde Odamızın önderliğinde Organik fındık üretimine başlanmıştır. Geçen yıl 136 çiftçimiz organik ürün satmaya hak kazanmış %10 farkla fındık alımı yapılmıştır. Bu sene tekrar firma ile protokol yaptık.Yine %10 farkla fındık alımı devam edecektir.

2B çalışmalarında fiyatların oldukça yüksek olduğunu gördük. Fiyatların makul seviyeye inmesi için Milli emlak genel müdürlüğüne dilekçe vererek komşu İller ile  fiyatımızın ayarlanmasını istedik. Yine arazi desteklerinde  aksaklıkların giderilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

Babası annesi ölmüş çocuklar destek almıyor. İntikallerin kolaylaştırılmasını ve İntikal vergilerinin kalkmasını istiyoruz.26 köy tapulanmış orman kadastrosu çıkmadığı için arazilerinin 2B olup olmadığı belli değildir.Bir an önce Orman Kadastrosunun çıkmasını istiyor. Tarım desteklerindeki uygulamaların yeniden gözden geçirilmek sureti ile bütün çiftçilerimizin devlet desteklerinden yararlandırılmalarını istiyoruz.14 Mayıs çiftçi gününün bütün çiftçilerimize ve tüketicilerimize hayırlı olması dileği ile hepinize saygılar sunarım.

ALBUM ADI DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ TÖRENİ, Fotograf Mustafa Kanca on 5/14/2013 (46 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA 

Yorumlar

  1. gariban çiftci dedi ki:

    sayın ziraat odası yöneticileri bu çiftcilik gününüzü sadece akp lilerlemi kutluyorsunuz görülen resimde sadece akp liler var çiftciler yada başka partililer neden yok vay be burasıda akpli olmuş biz çiftcilerdenen aydat filan istemeyin istifa ediyoruz

  2. mustafa karaduman dedi ki:

    çiftçiler gününü kutladık.da objektife takılan bir çiftç iyok

Yorum Yaz