ALAPLI HABERLERİ

ENGELLERİN HARÇ PARALARINI DEVLET ÖDESİN

26 Şubat 2014
574 kez görüntülendi

ENGELLERİN HARÇ PARALARINI DEVLET ÖDESİN

Anadolu Engelliler Derneği Alaplı Şube Başkanı İsmail Korkut, 100 TL olan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) harcının 75 TL’si Devlet tarafından karşılandığını bildirdi.

 Korkut, gazetecilere yaptığı açıklamada, EKPSS harcını tamamını devlet tarafından karşılanması yönünde yapılan girişimlerin olumsuz sonuçlandığını söyledi.

100 TL olan harç parasının 25 TL’sini Engeliler kendi ceplerinden ödeyeceğini ifade eden Korkut şöyle dedi:

“Engellilerimizin devlet memurluğuna alınmalarıyla ilgili 27.04.2014 tarihinde yapılacak olan engelli kamu personeli seçme sınavı (e. K. P. S. S.) başvuruları 24.02.2014 tarihi itibariyle başlamış olup 07.03.2014 tarihine kadar devam edecektir. Sınava en az orta öğretim (lise) mezunu engellilerimiz girebileceklerdir. 2012 yılında yapılmış olan özürlü memur seçme sınavı (ö. M. S. S.)’ye girmiş olan engellilerimiz sınav harcı olarak 25 tl’lik ücreti kılavuzda belirtilen hesaplara yatırdıktan sonra ö. S. Y. M.’nin internet sitesinden kişisel şifrelerini kullanarak sınav başvurularını yapabileceklerdir. Sınava ilk kez girecek olan, eğitim durumlarında değişiklik olan veya en son girdikleri sınavdan sonra engel durumlarında; dolayısıyla engelliliklerini belirten raporlarında değişiklik olan engellilerimiz  öncelikle aile ve sosyal politikalar bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine giderek ön kabul tahütnamesini dolduracaklar, daha sonra sınav ücretini yatırarak yetkili ö. S. Y. M. Bürolarından sınav başvurularını yapabileceklerdir.Ayrıca; daha önceki engelli sınavlarında sınav ücretinin tamamını üstlenen aile ve sosyal politikalar bakanlığı bu sınavda ücretin 4/3’ü olan 75 tl’lik kısmını karşılamaktadır.

Dernek genel merkezimiz tarafından sınav ücretinin tamamının bakanlık tarafından karşılanması yönünde yaptığımız tüm girişimlere rağmen maalesef olumlu sonuç alınamamıştır. Tek amaçları bir işe girip; kimseye muhtaç olmadan hayatlarını kendi kazançlarıyla sürdürebilmek olan engellilerimizden sınav ücreti talep ediliyor olması; bir çoğu devletten aldığı yardımlarla hayatlarını sürdürmek zorunda olan engellilerimizi ziyadesiyle üzmüştür. Sınav başvurularıyla ilgili yardım almak isteyen engellilerimiz; rampalı çarşı no 47’de bulunan dernek binamızdan ayrıca; 532 204 40 25, 541 645 20 67 nolu telefonları aramak suretiyle her türlü bilgiyi alabilirler.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz