ALAPLI HABERLERİ

FARUK ÇATUROĞLU ALAPLI ÇAYINDA YAPILAN ÇALIŞMALARI ANLATTI

22 Aralık 2012
1.006 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

AK Parti Alaplı ilçe Başkanı Faruk Çaturoğlu, Alaplı Çayında yapılan ıslah çalışmaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

İslah çalışmalarının devam ettiğini belirten Çaturoğlu, ”Alaplı Çayı üzerinde islah çalışmaları devam etmektedir. Daha önce Çay Köyü Sarıkadı Mahallesi taşkın koruma duvarları 2011 yılsonunda başlamış, bu yıl içerisinde tamamlanmıştır. Böylece Çayköyü Sarıkadı Mahallesi taşkınlara karşı zarar görme riskinden kurtulmuştur. Yine bu iş kapsamında 520 mt uzunluğunda Çayköyü Sarıkadı mahallesi Çatak deresi ıslahı yapılmıştır. Ayrıca yine Alaplı Çayı üzerine Çay köyü sınırlarında 2009-2011 yılları arası 7 adet brit yapılmıştır. 2011 yılının aralık ayında yapılan bütçe görüşmelerinden sonra aynı bölge müdürlüğünün 2012 yılı yatırım programında yer alan Alaplı Çayköyü ve Mollabey Mahallesi -Alaplı çayı ve Yan kolu projesinin ihale süreci bitmiştir.Proje bir milyon 375 bin 434 TL bedelle Yüko inşaat şirketine ihale edilmiştir.Bu proje kapsamında
1-Mollabey’in içerisinden geçen Karabulak Deresi çift taraflı 500 metre taş duvar,
2-Karabulak Deresinin Alaplı Çayına döküldüğü yerden Alaplı istikametine itibaren 4 bin 100 metre taş tahkimatı ve
3-Karabulak deresinin Alaplı Çayına döküldüğü yere bir adet menfez yapılacaktır” dedi.

Projenin 2013 yılının ilk aylarında bitirileceğini kaydeden Çaturoğlu, “19 Aralık 2012 tarihinde başlayan proje 2013 yılının ilk aylarında bitirilecektir.
Bütün bu çalışmalar Kastamonu DSİ 23.Bölge müdürlüğü tarafından icra edilmektedir. Gerek bu ve gerekse diğer projeler için bölge müdürlüğünün tüm çalışanlarına son derece müteşekkiriz. Bu proje ile aşağıda ki faydalar sağlanacaktır. Mollabey’in içerisindeki çevre ve görüntü kirliliği ortadan kalkmış olacaktır. Alaplı Çayının 4 bin 100 metrelik kısmı tahkim edilerek sel ve taşkınlardan korunmuş olacaktır. Alaplı istikametinden Mollabey istikametine çay boyundan ulaşım sağlanmış olacaktır. Bununla birlikte bu projenin çok daha önemli bir artısı daha olacaktır. O da bu projenin bitişi ile daha önce çeşitli vesilelerle kamuoyuna deklere ettiğimiz Alaplı Mollabey alternatif yolunun altyapısı hazırlanmaktadır. Birlik Makine fabrikasının altına kadar zaten var olan bu önemli yolun altyapısı böylece Mollabey köprüsüne kadar halledilecektir. Böylece istimlak sorunları ile fazlaca muhatap olunmadan alternatif yolun yapımının önü açılmış olacaktır. Bu yol ile ilgili çalışmalar ilgili kurumlarca başlatılacaktır” diye konuştu.

Yapılan çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür eden Çaturoğlu, ”Bu işlerin gerek planlanması ve gerekse yapılması aşamasında katkılarını esirgemeyen başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof.Dr. Veysel Eroğlu olmak üzere Zonguldak Milletvekillerimiz Köksal Toptan, Prof.Dr. Ercan Candan ve Özcan Ulupınar’a, Zonguldak Valimize, Alaplı Kaymakamımıza, İl Başkanımıza, Belediye başkanımıza, İl Genel Meclis Başkanı ve İl Genel Meclis Üyelerimize, konuyu gündemde tutan Alaplı Çevre Koruma Derneği ve tüm sivil toplum kuruluşlarımıza, basın mensuplarımıza ve bu işlerin yapılmasını talep eden ve bunda ısrarcı davranan Çay köyü Muhtarımıza ve emeği geçen herkese hassaten teşekkür ediyorum” dedi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz