ALAPLI HABERLERİ

FARUK ÇATUROĞLU KİMDİR?

8 Nisan 2015
2.244 kez görüntülendi

FARUK ÇATUROĞLU KİMDİR?

Zonguldak milletvekili aday sıralamasında ikinci sırada olan Faruk Çaturoğlu kimdir?

Cumhuriyet tarihinde ilk defa Alaplı’dan  milletvekili olma şansını yakalayan Çaturoğlu herkes tarafından tebrik ediliyor.

Listedeki yeri ile dikkat çeken ve “Çoğu kişinin nereden çıktı, kim bu Çaturoğlu?” demesine neden olan bu siyasi aktörle Alaplı siyasi tarihi 27 Mart 1994 seçimleriyle tanıştı. Bu tarih Çaturoğlu’nun Alaplı siyasetine adeta demir attığı yıl oldu. O yıl Faruk Çaturoğlu’da Refah Partisi’nden Alaplı Belediye meclisine giren tek isim olmuş,  ilçe için yeni yüz olarak kamuoyunun karşısına çıkmıştı.

Belediye meclis toplantılarında gerçek anlamda muhalefet yapan Çaturoğlu, siyasi basamakları tırmanıyor, isimi hafızalarda yer edeceğinin sinyallerini veriyordu.

Çaturoğlu  Refah  Partisinin kapatılıp yerine açılan Fazilet Partisi’nden Belediye başkanı olmuş, Alaplı tam olarak tanımadığı, çok fazla bilgi sahibi olmadığı bu siyasetçi ile 18 Nisan 1999 yılında ne yapacağı konusunda tedirgin bir sabaha uyanıyordu.

İlk dönemde önemli çalışmalar yapan ve ilk 5 yıllık görev süresinde başarılı işlere imza atan Çaturoğlu 2004 yerel seçimlerine geldiğinde rakipsiz kalmış, yüzde 60-70 oyla kazanacağı konuşulmaya başlanmıştı çoktan.

O seçimlerde yüzde 50’ye yakın oy alarak başkan seçilen Çaturoğlu, gözünü Milletvekilliğine dikmişti. Ancak bu uğurda bıraktığı belediye başkanlığı koltuğuna artık dönmesi biraz zor gibi görünüyordu. Çaturoğlu büyük bir hayal kırıklığına uğramış, 2007 seçimlerinde hayali kursağında kalmıştı. Çaturoğlu Milletvekili seçimleri oluyor aday oluyor, ilçe başkanlığına aday oluyor, siyasette mücadelesini uzun maraton koşucuları gibi sürdürüyordu.

2009 seçimlerinde İlçe Başkanı olduğu için aday olamayan Çaturoğlu, AK Parti Alaplı ilçe Başkanı olarak siyasetini sürdürüyor, partisi için hizmet veriyor, 2014 yerel seçimleri öncesinde Alaplı Belediye Başkan Aday Adaylığı için istifa ederek şansını bir kez daha deniyordu.

Bu seçimlerde hedefine ulaşamayan ve aday olamayan Çaturoğlu için son bir yıl ara dönem oluyor, Milletvekili aday adayı olarak 10 Şubat’ta müracaatını yaparak pes etmediğini gösteriyordu.

Çaturoğlu’nun “nasip” diye tabir ettiği siyaseti yaşantısında dün akşam itibariyle nasibi açılıyor ve 7 Haziran Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde hizmet yolunda çok az kişiye nasip olacak vitrindeki yerini almayı başardı.

Bakalım Alaplı siyasetinde ilk kez Milletvekili seçilerek, bir ilke daha imza atabilecek mi?

İŞTE ÇATUROĞLU’NUN KALEMİNDEN KENDİ ÖZGEÇMİŞİ

09.09.1961 yılında Alaplı’da doğdum. İlk ve ortaokulu Alaplı’da bitirdikten sonra 1979 yılında Düzce İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldum.1984 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümünü bitirdim.1984-1986 arası özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştım.1987 yılından itibaren Alaplı’da halen sürdürmekte olduğum Serbest muhasebeci Mali Müşavirliği yapmaya başladım. Bu arada çeşitli dernek, oda ve kooperatiflerde üye,yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkanı olarak vazife yaptım.27 Mart 1994 tarihinde Refah Partisinden Alaplı Belediye Meclis Üyesi Seçildim.1998 yılında Fazilet Partisi Kurucu İlçe Başkanı ve 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde aynı partiden Alaplı Belediye Başkanı seçildim.28 Mart 2004 tarihinde Ak Partiden tekrar Alaplı Belediye Başkanlığı’na seçildim. Kasım 2006 tarihinde Türk Belediyeler Birliği Denetleme Kurulu Başkanlığı yaptım.22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde Ak Partiden Zonguldak Milletvekili Aday Adayı oldum.5 Ekim 2008-01 Kasım 2013 tarihleri arasında Ak Parti Alaplı İlçe Başkanlığı görevini yaptım.2013 yılında eğitimlerini tamamlayarak Bağımsız Denetçi olmaya hak kazandım. Halen İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekonometri Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tez aşamasındayım. Tez konusu; Siyasi İstikrar ile Ekonomik Büyüme İlişkisi. Evli ve iki çocuk babasıyım.

-EĞİTİM DURUMU-

Düzce İmam Hatip Lisesi(1979)

Uludağ Üniversitesi iktisadi ve İdari bilimler Fakültesi(1984)

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekonometri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tez Aşaması(Tez Konusu:Siyasi İstikrar ile Ekonomik Büyüme İlişkisi)

-SERTİFİKALAR-

Yeminli Mali Müşavirlik Kurs Bitirme(2010)

Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler(2009)

Siyaset Akademisi Lider Ülke Türkiye(2012)

Bağımsız Denetim Eğitimi(2013)

-ÇALIŞTIĞI SİVİL YOPLUM KURULUŞLARI-

Düzce MTTB Milli Türk Talebe Birliği

Düzce Akıncılar Derneği

Alaplı Kalkındırma Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği

ZONÇEB Zonguldak Çevre Belediyeler Birliği Encümen Üyeliği

Alaplı Belediyespor Klübü Başkanlığı

Türk Belediyeler Birliği Denetleme Kurulu Başkanlığı(2006-2007)

-GÖREV YAPTIĞI SİYASİ PARTİLER-

Alaplı Refah Partisi Yönetim Kurulu Üyeliği(1989)

Alaplı Fazilet Partisi Kurucu İlçe Başkanı(1998)

Alaplı Ak parti İlçe Başkanlığı (2008-2013)

-BULUNDUĞU GÖREVLER-

Üst Düzey Yöneticilik(1984-1986)

Alaplı Belediye Meclis Üyeliği(1994-1999)

Alaplı Belediye Başkanlığı(1999-2007)

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik(1987-Halen)

Yorumlar

 1. fijret cavusoglu dedi ki:

  sayin vekilim ben suan rusya nijninovgoratta kaldim oyumu kullanmak istiyorum fakat imkanim olmadigi icin gelemiyorum yardimci olmanizi istiyorum bilgilerinize

 2. Serkan güler dedi ki:

  Sayın vekilim bizim isteyimiz öncelikle terör ortadan kaldırılsın ve artık köylerimize daha iyi hizmet verilsin herzaman il ve ilçeye yizmet yapılacak diye bir kanun yok neden köy halkına seçimlere yakın kandırmaca bir düzen kuruluyor artık buna bir son verelim köylerimizi ve yollarımızı unutmayalım.(öğberler)

 3. Serkan güler dedi ki:

  İnşallah diyer partilerle hükümet kurma gibi bir sıkıntımız olmayacak .başarılar dilerim sayın vekilim. Gönlümüz AKP den yana

 4. duygu turk dedi ki:

  ya şu telefonlara gelen mesajlarınızdan gına geldi artık. atmayın yahu yazmayın banane sizden. ben sakaryada yaşıyorum lutfen datalarınızı kontrol ediniz. banane zonguldağın milletvekilinden de adayından da by.

Yorum Yaz