ALAPLI HABERLERİ

FINDIĞI İYİ KURUTUN

29 Ağustos 2012
800 kez görüntülendi

FINDIĞI İYİ KURUTUN

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, ilçede fındık hasadının başlaması dolayısıyla üreticilere uyarılarda bulundu.

Fındığın mutlak suretle iyi kurutulması gerektiğini belirten Türkoğlu, “Fındık hasadının başladığı bu günlerde dikkat edilecek konulardan en önemlisi üreticinin fındığı iyi kurutmasıdır.

Fındığın çuvallara konulmadan istif ederken en fazla 5 çuval üst üste konulmalıdır. Üretici fındığını ihtiyacı kadar satmalı ve kesinlikle emanete vermemesi gerekir. Piyasanın dengeli gitmesi için her üretici ihtiyacı kadar fındık satmalı ve fındık borsasının Hamburg da değil üreticinin kendisi olmalıdır.

Fındık desteği yerini artık bu seneden sonra organik tarım desteğine bırakacaktır. Her çiftçinin bir an önce organik tarıma geçmeleri halinde Çatak projesi’nin gerçekleşmesi durumunda Avrupa Birliği dekar başına 90 dolar ve artı 30 TL devlet desteği verileceğini hesaplarsak böylece çiftçi dekar başına 180 TL destek almış olacaktır ayrıca çiftçi fındığını yüzde 30 gibi fazlaya satacaktır. Bütün bu imkanlardan çalışan ve şartları yerine çiftçiler yararlanacak” dedi.

Oda olarak 5 Ziraat Mühendisi ile çiftçilere eğitim verdiklerini belirten Türkoğlu, “Odamızda 5 tane ziraat mühendisi bulunmaktadır. Mühendislerimiz eski oda binamızda haftada bir gün Çarşamba günleri saat 11.30 dan 12.30’a kadar eğitim yapmaktadırlar. Şuanda 10 dönüm üzerindeki arazisi bulunan çiftçiler tarım danışmanlığı sistemine girebilmektedir. Tarım danışmanlığına giren 150 çiftçimizin bahçesinde örnek bahçe yaptık bu örnek bahçelere göre çiftçi bahçesini düzenleyecektir. Doktora gittiğinde doktor kan tahlili ve bütün tahlillerini istiyor mühendislerimiz de doğru teşhis koyabilmeleri için bütün çiftçilerimizin toprak numunelerini odamıza getirmelerini önermekteyiz.
       Bizde yapacağımız işi bilerek yapalım. Toprak analizleri geçerli laboratuarlar da yapıldığı taktir de devlet dekar başına para vermektedir. Toprak tahlillerinde her numune 30 TL’dir. Geçen yıla kadar Zonguldak özel idare bedava yapıyordu şimdi ise yapmamaktadır” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz