ALAPLI HABERLERİ

FINDIK İŞÇİ YEVMİYESİ 85 TL OLARAK BELİRLENDİ

29 Temmuz 2019
707 kez görüntülendi

FINDIK İŞÇİ YEVMİYESİ 85 TL OLARAK BELİRLENDİ

Bu yıl fındık işçilerinin merakla beklediği yevmiye rakamları açıklandı. Fındık işçilerinin yevmiyesi en az  85 lira olarak komisyon tarafından belirlendi.

Alaplı ilçesinde fındık toplama ve işçi ücretlerini belirlemek üzere Fındık Komisyonu Kaymakam Emirhan Arıkan Başkanlığında toplanırken, fındık işçiliğinin “İşçilerin günlük brüt kazançları, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesinde belirtilen asgari ücretin altında olamaz” ibaresine göre 85 TL  olarak belirlendiği kaydedildi.Fındık hasadında 16 yaşından küçüklerin ve 65 yaşından büyüklerin çalıştırılmasının yasaklandığını belirten Çağlar, mevsimlik işçilerinin onur ve sağlığına yaraşır bir şekilde konaklaması ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınmasının kararlaştırıldığını aktardı.

1-Alaplı İlçesinde 2019 yılı ürünü fındık hasadına sahil kesimde (rakım 0-250 m.) 3 Ağustos, orta kesimde (rakım 250 m. – 500 m.) 8 Ağustos, yüksek kesimde (rakım 500 m. Üzeri) 15 Ağustos 2019 tarihinde başlanacaktır.
2-İşçilerin sosyal ihtiyaçları işçi çalıştıran işverenler ve işçileri getirenler tarafından karşılanacaktır.
3- Fındık toplamaya örf ve adetlere göre sabah 07.00’de başlanacak, akşam 19.00’da sona erecektir. Ancak işçilerin ihtiyaç ve istirahatı için 1,5 saat istirahat molası verilecektir.
4- Güçsüz, zayıf, 16 yaşın altındaki çocuklar ve 65 yaşın üstündekiler çalıştırılmayacaktır.
5- İşveren, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından her türlü güvenliği almak zorundadır.
6- Üreticiler kendi işçilerini kendilerine ait uygun ve sağlıklı mekanlarda barındıracaklardır.
7- Güvenlik birimleri işçi gelişi nedeniyle gerekli güvenlik ve asayiş tedbirlerini alacaklardır.
8- Fındık toplama tarihleri ile ilgili kararlar bağlayıcı niteliktedir. Belirlenen tarihten önce fındık toplamak yasaktır.
9- Köy ve mahalle muhtarları bu kararı ilan etmek ve yürütmekle görevlidir.
10- Köy Muhtarları ve işverenler işçilerde görülecek her türlü hastalıklara karşı anında müdahale edecek ve bu tür şikayeti olanları en yakın sağlık kuruluşuna bildireceklerdir.
11- İşçi temsilcileri, beraberinde getirdikleri işçilerin kimlik fotokopilerini, 1774 sayılı kimlik bildirme kanununun 7. maddesine istinaden emniyet ve asayiş açısından muhtarlıklar vasıtasıyla güvenlik birimlerine teslim edeceklerdir.
12- İşçilerin geçici ikametlerinden çalışma yerlerine nakli, insan taşımasına uygun araçlarla ve mevzuata uygun şekilde işverenlerce yapılacaktır.
13- Fındık patozlarıyla fındık çekim işi yol kenarı ve yol üzerinde yapılmayacaktır.
14- Fındık zurufları yakılmayıp gübre olarak değerlendirilecektir.
15- Mevsimin sıcak geçmesi nedeniyle fındık toplama anında yangın çıkmaması için işçi, işveren ve diğer ilgililerce gerekli tedbirler alınacaktır.
16- Fındık toplamak için gelen işçilerden huzuru bozanlar, etrafına rahatsızlık veren şahıslar muhtarlar tarafından derhal jandarmaya bildirileceklerdir.
17-Bu hususlar dahilinde fındık toplama işçilik ücretleri; 27 Mayıs 2010 tarih ve 27593 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tarımda İş Aracılığı Yönetmeliği’nin 12. maddesinin 2. fıkrasında belirtilen “İşçilerin günlük brüt kazançları, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesinde belirtilen asgari ücretin altında olamaz” ibaresine göre hareket edilecektir.

fındıkk

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz