ALAPLI HABERLERİ

FINDIK KABUĞU İLE TOPRAKSIZ ÇİLEK ÜRETİMİ

25 Ekim 2013
3.483 kez görüntülendi

FINDIK KABUĞU İLE TOPRAKSIZ ÇİLEK ÜRETİMİ

Alaplı ilçesinde 40 metrekare alanda kurulan serada yağmur oluklarının içerisine yerleştirilen fındık kabuklarından Osmanlı çileği üretiliyor.

İlçede çiftçilik yapan Yıldır Ulukaya (30), gazetecilere yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz Bölgesinde ilk defa yapılmaya başlanan fındık kabuğundan çilek üretimini, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün desteğiyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yağmur olukları içinde Osmalı çileği yetiştiriciliği yaptıklarını ifade eden Ulukaya, “Yaklaşık 100 metrekare alan üzerine kurduğumuz seramızda İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliğiyle fındık kabuğunu toprak olarak kullanarak sulu Osmanlı çileği üretimi yapmaya başladık. Bu uygulama Türkiye’de ilk defa yapılmaktadır. Batı Karadeniz Bölgesinde ise ilk defa topraksız sulu Osmanlı çileği yetiştiriciliği yapılmaya başlandı” diye konuştu.

Seralarında fındık kabuklarından Osmanlı çileği üretine 450 fideyle başladıklarını anlatan Yıldır Ulukaya, şunları kaydetti:

Topraksız tarım sistemi ile ilgili bilgi veren Ulukaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sistem çatı oluklarının içinde suların dolaşması ile çalışıyor. Sistem 7/24 çalışıyor. Çünkü bitkinin ne zaman besleneceğini biz tam bilemiyoruz ama sistemi çalıştırarak bitkinin her zaman istediği an beslenmesini sağlıyoruz. Bu bitkinin büyümesini sağlıyor. Çatı oluklarında dolaşan suda toprakta olan mineraller var. Kesinlikle hormon yok sadece ve son derece organik toprağın içerisinde olan mineraller var. Osmanlı çileğinin ihtiyacı olan mineraller var. Yani sadece çileğin ihtiyacı olan mineraller var. Başka bir bitkiye asla fayda sağlamaz. Ayrıca burada bir ilki gerçekleştirdik. Topraksız tarımda kök boğazının tutulabilmesi için perlit kullanılıyor, kokopit kullanılıyor, domates sektöründe ise cam yünü kullanılıyor. Biz ise Osmanlı çileğinde öğütülmüş fındık kabuğu kullanıyoruz. Fındık kabuğu yöremize ait bir ürün, öğütülmüş fındık kabuğunu kök boğumunu koruması adına bitkiye yerleştirdik. Bununla ilgili denememiz oldu, sıkıntı görmedik. İnşallah topraksız tarım yapan diğer işletmelerde fındık kabuğuna yönelir. Yurt dışı menşeli ürünleri tercih etmezler

“Plastik bardakların içine fındık kabuğu doldurduk. Ardından Osmanlı çileği fidelerini diktik. Sonra seramızın içinde kurduğumuz yağmur oluklarının içerisine yerleştirdik. Bu oluklardan su geçiyor. Sulu topraksız tarımla çilek üretimini yapacağız. Osman çileğinde yılda 3 kez dik köklerinin kazılması gerekiyor. Toprakta olduğu zaman bu, sıkıntı oluşturuyor. Bu sistemde böyle bir şey olmadığı için artı bir özelik sağlıyor. Sürekli akan Sudan çilek kökleri istediği verimi alabiliyor. Eğer istediğimiz ürünü alırsak seramızı büyütmeyi ve yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.From TOPRAKSIZ TARIM SERASI, posted by Mustafa Kanca on 10/25/2013 (35 items)

Generated by Facebook Photo Fetcher 2 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz