ALAPLI HABERLERİ

FINDIK TOPLAMA TARİHLERİ BELİRLENDİ

1 Ağustos 2016
1.360 kez görüntülendi

FINDIK TOPLAMA TARİHLERİ BELİRLENDİ

Alaplı’da fındık toplama tarihleri belirlendi.

Fındık toplanmasına sahil kesimde (rakım 0-250 m.) 4 Ağustos, orta kesimde (rakım 250 m. – 500 m.) 11 Ağustos, yüksek kesimde (rakım 500 m. Üzeri) 18 Ağustos 2016 tarihinde başlanacaktır.

Fındık toplama ve mevsimlik tarım işçilerinin çalışmalarını belirlemek üzere 26.07.2016 Salı günü saat 11:00 de Kaymakam Altuğ ÇAĞLAR Başkanlığında aşağıda isimleri yazılı komisyon üyeleri toplanmış olup aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1- İşçilerin sosyal ihtiyaçları işçi çalıştıran işverenler ve işçileri getirenler tarafından karşılanacaktır.

2- Fındık toplamaya örf ve adetlere göre sabah 07.00’de başlanacak, akşam 19.00’da sona erecektir. Ancak işçilerin ihtiyaç ve istirahatı için 1,5 saat istirahat molası verilecektir.

3- Güçsüz, zayıf, çok yaşlı kişiler ve 16 yaşının altındaki çocuklar ve 65 yaşın üstündekiler çalıştırılmayacaktır.

4- İşveren, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından her türlü güvenliği almak zorundadır.

5- Yol parası işçiler tarafından ödenecektir.

6- Ücretler kadın erkek farkı gözetmeksizin iş bitiminde defaten çalışan işçiye bizzat ödenecektir.

7- 10 işçiden aşağı işçi çalışan yerlerde çavuş olmayacaktır. Çalışan işçi her ne kadar çok olursa olsun birden fazla çavuş bir bahçede olmayacaktır. Çavuş, çalıştığında 2, çalışmadığında 1 yevmiye alacaktır.

8- Üreticiler kendi işçilerini kendilerine ait uygun mekanlarda barındıracaklardır.

9- Güvenlik birimleri işçi gelişi nedeniyle gerekli güvenlik ve asayiş tedbirlerini alacaklardır.

10- Fındık toplanmasına sahil kesimde (rakım 0-250 m.) 4 Ağustos, orta kesimde (rakım 250 m. – 500 m.) 11 Ağustos, yüksek kesimde (rakım 500 m. Üzeri) 18 Ağustos 2016 tarihinde başlanacaktır.

11- Fındık toplama tarihleri ile ilgili kararlar bağlayıcı niteliktedir. Belirlenen tarihten önce fındık toplamak yasaktır.

12- Köy ve mahalle muhtarları bu kararı ilan etmek ve yürütmekle görevlidir.

13- Köy Muhtarları ve işverenler işçilerde görülecek her türlü hastalıklara karşı anında müdahale edecek ve bu tür şikayeti olanları en yakın sağlık kuruluşuna bildireceklerdir.

14- İşçi temsilcileri, beraberinde getirdikleri işçilerin kimlik fotokopilerini, 1774 sayılı kimlik bildirme kanununun 7. maddesine istinaden emniyet ve asayiş açısından muhtarlıklar vasıtasıyla güvenlik birimlerine teslim edeceklerdir.

15- İşçilerin geçici ikametlerinden çalışma yerlerine nakli, insan taşımasına uygun araçlarla ve mevzuata uygun şekilde işverenlerce yapılacaktır.

16- Fındık patozlarıyla fındık çekim işi yol kenarı ve yol üzerinde yapılmayacaktır.

17- Fındık zurufları yakılmayıp gübre olarak değerlendirilecektir.

18- Mevsimin sıcak geçmesi nedeniyle fındık toplama anında yangın çıkmaması için işçi, işveren ve diğer ilgililerce gerekli tedbirler alınacaktır.

19- Fındık toplamak için gelen işçilerden huzuru bozanlar, etrafına rahatsızlık veren şahıslar muhtarlar tarafından derhal jandarmaya bildirileceklerdir.

20- Türkiye İş Kurumundan izin almadan tarımda iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti mümkün olmadığından, köylerimize gelen tarım işçilerine aracılık yapan kişiler Türkiye İş Kurumu Kdz. Ereğli Müdürlüğüne yönlendirilecektir. Bu karar 26.07.2016 tarihinden itibaren geçerlidir.

BAŞKAN

Altuğ ÇAĞLAR

Kaymakam

Gökhan TUFAN       Nuri TEKİN               Rafet YILMAZ

Jandarma Ütgm.       Belediye Başkanı      Gıda, Tarım ve Hayvancılık

Jand. Kom. V. İlçe Müdürü

Mesut BOZKURT            Ahmet UYSAL         Şeref TÜRKOĞLU

Alaplı Fiskobirlik      Müdürü Muhtarlar Dern.     Bşk Ziraat Odası Başkanı

fındıkk

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz