ALAPLI HABERLERİ

FINDIK UMUT VERMİYOR

29 Ağustos 2012
790 kez görüntülendi

FINDIK UMUT VERMİYOR
AKP Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Alaplı ziyaretinde fındık konusunda önemli bilgiler verdi.
 Candan, Türkiye’de küçük çaplı fındık üreticileri ciddi bir biçimde diğer büyük üreticiler tarafından köşeye sıkıştırılmak isteniyor dedi.
Fındığa alternatif katma değeri daha yüksek ürünlere dönmenin zamanının geldiğini ifade eden Candan,Hükümetimiz fındık konusunda mümkün olduğunca uzak durmaya çalıştı. Şartlarda o tarafa doğru gidiyor. Ben olaya farklı bir acıdan bakıyorum.
Önümüzdeki günlerde Türkiye ciddi bicimde fındık konusunda köşeye sıkıştırılmak isteniyor. Diğer büyük üreticiler tarafından bu gün güney Amerika’daki bazı ülkelerde binlerce hektar araziyi İtalyanlar ve İspanyollar devletten kiralamış durumda , 5–6 yıl öncesinde fındıklar dikilmiş durumda.
Türkiye’nin elinde bulunan yüzde 75 Pazar payını çok gülcü bulan Avrupa ülkeleri bu alanda Türkiye’nin elini kırmak için 10 yıla yakın dönemde güney Amerika’daki bazı ülkelerden araziler tahsis ettiler kendilerine ve oralara fındık dikildi. Önümüzdeki günlerde Güney Amerika’dan Avrupa’ya fındık gelmeye başlayacak O zaman bizim durumuz biraz daha sıkıntılı olacak. Çok iyi haber vermek isterim ama fiyat ile bu konuyu bir birine bağlantılaşırsa o zaman daha iyi anlaşılacaktır.
Bu hükümet hastasına sakat insanına maaş veren bir hükümet niye fındıkçılarımızı koruyup kollamaktan geri kalsın ki Ama bizim daha alternatif daha çok katma değeri yüksek ürünlere dönme zamanımız geldi. İnsanımızı uyarmak istiyoruz bu konuda artık diye konuştu.

FINDIK UMUT VERMİYOR Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz