ALAPLI HABERLERİ

FINIDIK YEVMİYESİ 54 TL BELİRLENDİ

27 Temmuz 2016
1.133 kez görüntülendi

FINIDIK YEVMİYESİ 54  TL BELİRLENDİ

Alaplı ilçesinde fındık toplama işlerinde çalışacak işçilere ödenecek günlük ücret 54 TL olarak belirlendi.


Alaplı ilçesinde fındık toplama ve işçi ücretlerini belirlemek üzere Fındık Komisyonu Kaymakam Altuğ Çağlar Başkanlığında toplanırken, fındık işçiliğinin 54 TL olarak belirlendiği kaydedildi.Fındık hasadında 16 yaşından küçüklerin ve 65 yaşından büyüklerin çalıştırılmasının yasaklandığını belirten Çağlar, mevsimlik işçilerinin onur ve sağlığına yaraşır bir şekilde konaklaması ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınmasının kararlaştırıldığını aktardı.

Türkiye İş Kurumundan izin almadan tarımda iş ve işçi çalıştırmanın mümkün olmadığınDAN , Köylerimize gelen tarım işçilerine aracılık yapan kişiler Türkiye İş Kurumu Kdz Ereğli Müdürlüğüne yönlendirilecektir.

Gelen mevsimlik işçilerin 24 saat içerisinde kimlik bilgilerinin muhtarlıklara bildirilmesi gerektiğine dikkati çeken Kaymakam Çağlar, “İşçilerinin çalışma saatleri, 07.00-19.00 saatleri arası. Gün içinde 1.5 saat ihtiyaç arası verilmesi gerekir. İşçilerin yevmiyesinin 54 lira olarak ödenmesi kararlaştırıldı” ifadelerini kullandı.

fındık hırsızları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz