ALAPLI HABERLERİ

GEZELİM GÖRELİM TEKNOLOJİK TÜRKİYEM GEZİSİ

2 Aralık 2013
781 kez görüntülendi

GEZELİM GÖRELİM TEKNOLOJİK TÜRKİYEM GEZİSİ

“Gezelim Görelim Teknolojik Türkiyem” isimli proje ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programından maddi destek alan Alaplı İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 7 adet gezi düzenledi.Bu gezilere 35 öğretmen ve yönetici 270 öğrenci katıldı.

Alaplı İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğünce 2013 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hazırlanan “ Gezelim, Görelim, Teknolojik Türkiyem” adlı proje ile Türkiye’de ilk 100 proje arasına girme başarısı göstermişti.

3 proje hazırlayan okul  proje ekibinin bir projesi  kabul edildi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğünce 2013 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Alaplı İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Zonguldak’tan okul bazında tek proje olarak kabul edilen Gezelim, Görelim, Teknolojik Türkiyem” adlı proje ile Türkiye’de ilk 100 proje arasına girme başarısı göstererek ilçenin gururu oldu.
Alaplı İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilişim ve Teknolojileri Alan Şefi Erol Altekin tarafından hazırlanan proje ile ilgili bilgiler veren Proje Koordinatörü Halit Ulukışla, Bakanlık tarafından 2013 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında okul olarak Zonguldak’tan okul bazında tek proje olarak kabul edilen Gezelim, Görelim, Teknolojik Türkiyem” adlı proje ile Türkiye’de ilk 100 proje arasına girdiklerini söyledi.
Projenin amacının şehir içi ve dışındaki fabrikalara teknik geziler düzenleyerek topluluk üyelerinin teorideki bilgilerin nasıl uygulamaya geçirildiğini fabrika sahasında gözlemlemelerini sağlamak olduğunu belirten Ulukışla, “ Projede amaç şehir içi ve dışındaki fabrikalara teknik geziler düzenleyerek topluluk üyelerinin teorideki bilgilerin nasıl uygulamaya geçirildiğini fabrika sahasında gözlemlemelerini sağlamaktır. Ayrıca bu geziler esnasında farklı meslek grubundaki öğrencilerin teknolojik yenilikleri bizzat yerinde görmelerini sağlayarak potansiyellerini ortaya çıkarmaları amaçlanmaktadır. Ayrıca gezi esnasında gezilen yerlerin tarihi ve kültürel özelliklerini de yakından tanımaları, birlikte hareket ederek topluluk içinde daha sağlıklı iletişim kurabilmeleri, sosyalleşmeleri ve bireysel kalitenin arttırılması da amaçlanmıştır. Bölge insanının ekonomik yetersizlikleri de göz önüne alındığında bu tarz bir projenin bir parçası olmak da bireylere oranla kazanımı daha yüksek olacaktır. İş sahasında gözlemlemelerini amaçladığımız en önemli şey, sınıf ortamında teoriden çok da öteye gitmeyen bilginin pratiğe nasıl döküldüğünü bizzat yerinde öğrenmeleridir. Proje için seçilen iller hem kültürel mirasımızın önemli temsilcileri hem de teknolojiyi yakın takip eden yerlerdir. Gerçekleştirilecek gezi faaliyeti sonucunda birey kendi vizyonunu genişleterek potansiyelini değerlendirmeye alabilecektir. Bu geziler esnasında gidilen yörelerin kültürel ve tarihi mirası gezilerek öğrencinin sosyalleşmesinde ve genel kültür seviyelerinin artmasında da etkili olacaktır. Grupla birlikte hareket edebilmeleri, sosyalleşmeleri, bireylerin birbirleri ile daha sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri paylaşabilmeleri ve güzel ülkemizi sevmeleri ise bireylerin elde edecekleri en önemli kazanımlardır” dedi.
Projenin hedefleri ve öncelikleri ile ilgili bilgiler veren Ulukışla, “ Proje ve programın hedefleri ve öncelikleri ise gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi, potansiyellerini gerçekleştirmelerine imkan sağlanması, gençler arasında ortak bir amaç etrafında birlikte çalışmanın ve hoşgörünün teşvik edilmesi, gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi, potansiyellerini gerçekleştirmelerine imkan sağlanması, sosyal dışlanmayla mücadele edilmesi , sosyal uyumun güçlendirmesi, gençlerin aileleriyle ve toplumla iletişimlerinin daha sağlıklı hale getirilmesi, öz güvenlerinin, duyarlılıklarının ve yaşadıkları topluma aidiyet duygularının geliştirilmesi ile ilgilidir” diye konuştu.

Okul müdürü Eyüp Ertaş ise ilk gezilerle ilgili şunları söyledi

“Gezelim Görelim Teknolojik Türkiyem” isimli proje ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programından maddi destek alan okulumuz, Türk Savunma Sanayisi’ndeki gelişmeleri yakından takip etmek için 04.10.2013 tarihinde Ankara’ya geniş kapsamlı bir teknik gezi düzenledik. Bilişim Teknolojileri, Makine Teknolojisi, Elektrik ve Elektronik Teknolojisi gibi çeşitli disiplinlerden bir araya gelen 45 kişilik bir ekibin katılımıyla gerçekleştirilen teknik gezide katılımcılar Türk Savunma Sanayisini merkezinde ziyaret etme fırsatı buldu. 4 Ekim gününün ilk durağı elektronik sistemler tasarlayan, geliştiren ve üreten sanayi kuruluşu ASELSAN’dı. Kuruluşun genel tanıtımlarının yapılmasının ardından teknik gezi ekibinin soruları cevaplandırıldı. Yetkililerle birlikte test, üretim ve entegrasyon birimlerini gezen katılımcılar birçok silah sistemini ve elektronik cihazı yakından inceleyerek detaylı bilgi aldılar. Sonrasında Ankaff Mobilya Fuarına geçen gezi ekibi 1 saat kadar fuar alanını gezdiler. Fuar gezisinden sonra Türk Traktör fabrikasına geçildi. Burada da iş güvenliği ve kuralları anlatıldıktan sonra iki grup halinde iş sahası gezici araç ile uzman bir personel ile gezildi. Bir Traktörün üretiminin bütün aşamaları gözlemlendi ve soruların cevaplanmasıyla bu gezi de bitirildi.

Okulumuz öğretmen ve öğrencileri ile proje kapsamında şu geziler yapıldı.

1.4 Ekim 2013 te Ankara Türk Traktör Fabrikası, ASELSAN Fabrikaları

2. 24 Ekim 2013’te İstanbul  Bilişim Fuarı

3.25 Ekim 2013 te Durmazlar Makina Gezisi

4. 8 Kasım 2013 te Bursa İnegöl Çilek Mobilya ve Mobilya Fuarı

5. 14 Kasım 2013 te  İstanbul Casper Bilgisayar Fabrikası

6. 16-17 Kasım 2013’te  Manisa Vestel Fabrikası

7. 30 Kasım-1 aralık 2013 te Manisa ECA Fabrikası ve OERLİKON Kaynak Elektrotları  Sanayi AŞ

Bu gezilerimizin tüm ulaşım, yeme içme ve konaklama masrafları proje kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından karşılanmıştır

Ben projeye destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, projeyi hazırlayan öğğretmenlerimize bize kapılarını açan sanayi kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum

From GEZELİM GÖRELİM TEKNOLOJİK TÜRKİYEM GEZİSİ, posted by Mustafa Kanca on 12/02/2013 (82 items)

Generated by Facebook Photo Fetcher 2


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz