ALAPLI HABERLERİ

HALK OTOBÜSLERİNE TABELA CEZASI

28 Mart 2014
946 kez görüntülendi

HALK OTOBÜSLERİNE TABELA CEZASI

Alaplı İlçesinde sigara denetimi yapıldı.

 

Alaplı Toplum Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Tütün Denetim ekipleri, Zabıta ve Polisler ilçe merkezinde başta eğlence merkezi işletmeler olmak üzere otel, düğün salonu, kahvehane, kafe, restaurant gibi kapalı alanlarda tütün denetimi yaptı.

Toplu taşıma araçlarında denetleyen ekipleri, Özel Halk Otobüslerinde  ‘Sigara İçilmez’ tabelası bulundurmayan 3 Halk Otobüsüne  bin 520 şer lira ceza kesildi.

Alaplı Belediyesi Özel Halk Otobüsler Derneği ve Türkiye Halk Otobüsleri Derneği Üyesi olduğunu belirten  Sedat Aydın, yerel seçimler arifesinde Halk Otobüslerine yönelik yapılan uygulamanın kasıtlı ve maksatlı olduğunu belirtti. Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada, “4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun Uygulanması ile ilgili 2009/44 Sayılı Bakanlık Genelgesi 16 Temmuz 2009 tarihinde yayınlanmıştır. Yasanın çıktığı tarihten bu zamana kadar Alaplı Halk sağlığı müdürlüğünden nede bir başka kurumdan bize uyarı ve ikazda bulunulmamıştır. Toplu taşıma yaptığımız araçlar son model olup, araç içinde herkesin açık ve net olarak görebileceği büyüklükte aracın imalatçısı tarafından yapılıp asılmış “SİGARA İÇMEK YASAKTIR” uyarı yazısı da ayrıca mevcuttur. Tütün Denetimi ekibinden olduğunu söyleyen bazı kişiler Özel Alaplı halk Otobüslerinde inceleme yapmışlar, otobüs içinde sigara içilmez  Yasal Uyarı yazısı olmadığı gerekçesi ile cezalar kesilmiş, oysa fabrikasyon olarak yazılmış ve montesi edilmiş “SİGARA İÇMEK YASAKTIR” yazsı vardır.

Ayrıca, Geçtiğimiz hafta içinde kendisini tanımadığımız bir sivil kişi Dernek binamıza gelerek “şu evrakları doldurun” diyerek bir evrak teslim etmiş. Dernekteki yetkili arkadaşımız Evraktaki doldurulması gerek yerleri doldurmuş ve evrakı geri almaya gelirler diye bekletmeye almıştır.

Alaplı Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Derneği ikinci Başkanı Salih Koçak, ilçede taşımacılık yapan köy araçları, taksiler ve diğer araçlar olduğu halde sadece özel halk otobüslerine ceza keserek denetim yapmanın çok düşündürücü olduğunu belirtti. Yıllardır alın teriyle taşımacılık yaptıklarını belirten Koçak, “Biz taşımacılık yaptığımız çok zamanlar içinde çok cezalar yedik. Trafikten, maliyeden ve karayollarından cezalar yedik. Ama bu defa ki yediğimiz cezaya akıl sır ermiyor. Evrak veriyorsun nereye teslim edeceğimiz belli değil. Arabalarda “SİGARA İÇMEK YASAKTIR” yazıları olduğu halde kimliklerini göstermekten kaçınan görevli olduğunu söyleyen kişilerce 1520 Lira ceza kesiyor. Ben bu işten hiçbir şey anlamadım.

Kesilen cezaya itiraz edeceklerini ifade eden Halk Otobüsleri sahipler, “Araçlarda sigara İçilmez yazısı bulunmaktadır. Ancak yinede ceza kesilmiştir. İtiraz hakkımızı kullanacağız” dedi.

Tütün denetim ekipleri ; 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü hakkındaki kanunda yer alan maddeler hatırlatılarak, taksilerde A6, otobüslerde ve minibüslerde A5, işyerlerinde ise 50cm X 70cm boyutlarında levhalarla uyarıların yapılması konusunda esnaf ve şoförlere bilgiler verildiğini söylediler

“Alaplı Toplum Sağlık Merkezi tarafından,Halk Otobüslerinde Sigara içilmez yazısı yok gerekçesiyle 3 otobüse ceza kesildi.”

From HALK OTOBÜSLERİNE BU NEYİN CEZASI.., posted by Mustafa Kanca on 3/27/2014 (11 items)

Generated by Facebook Photo Fetcher 2


Yorumlar

  1. okkan dedi ki:

    Ayni cezayi bugun banada yazdilar levha yok diye 1520tl sizin yapmis olduginuz itirazin neticesi ne oldu ögrenebilir miyim

Yorum Yaz