ALAPLI HABERLERİ

HES BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILAMADI

7 Ağustos 2012
882 kez görüntülendi

HES BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILAMADI

Alaplı Çayı üzerine yapılması planlanan regülatör ve hidroelektrik santrali (HES) projesiyle ilgili düzenlenen çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) toplantısı çıkan gerginlik nedeniyle yapılamadı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce, Alaplı Çayı üzerine özel sektör tarafından inşa edilmesi planlanan santralle ilgili Aşağıdağ köyünde bir kahvehanede “ÇED sürecine vatandaşların katılımını sağlamak, bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak” amacıyla toplantı düzenlendi.

Kalabalık nedeniyle kahvehane dışında kalan çok sayıda vatandaş, toplantı yerinin küçük olduğu gerekçesiyle tepki gösterdi. İçeri girerek köyde santral istemediklerini belirten bir grup vatandaş, “toplantının iptal edildiği” yönünde rapor tutulmasını istedikleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Şenol Yücel ile tartıştı.

Yücel, “Bana burada iftira ve hakaret ediyorlar” diye bağırması üzerine gerginlik çıktı. Duruma müdahale eden jandarma ekipleri, köy sakinlerini kahvehaneden dışarı çıkardı.

Toplantı tutanağında, yöre sakinlerinin salonun yetersiz olduğu gerekçesiyle kahvehaneye girmediği, toplantının bu şekilde sonuçlandırıldığı belirtildi.

Gerginliğin ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri jandarma nezaretinde köyden ayrıldı. Köylülerin bu sırada da tepkilerini sürdürdüğü görüldü.

Aşağıdağ Köyü Muhtarı İsa Korkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, köy sakinlerine yeterli bilgi verilmeden ÇED toplantısının yapılmak istendiğini savunarak, “Burada köy muhtarının ve köylülerin haberi olmadan hiçbir çalışma yapamaz. Köylüler burada HES istemiyorlar. Toplantı yapılması gereken alan da çok dardı, duruma tepki gösterdik” dedi.

, ( )
HES BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILAMADI Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

  1. ismail dedi ki:

    Malesef vatandaşlar neyin ne olduğunu bilmeden bazı işlere yatırımlara karşı gelmeyi marifetten sayıyorlar,bu santrallerin hiç bir şekilde çevreye zararı olmadığnı biliyorum pekala soruyorum bende HES E KARŞI, NÜKLEER ENERJİYE KARŞI ,TERMİK SANTRALE KARŞI ,Pekala Elektrik olmazsa ne kullanacaksınız söylermisiniz,elektrikler kesilince başlıyruz feryada bu havada elektrikler kesilirmi diye söylermisiniz ileriiki yıllarda ihtiyaç dahada artacak olması sizleri ilgilendirmez tabiki kim ne yaparsa yapsın belki o günleri görürsün belkide görmezsiniz degilmi.

Yorum Yaz