ALAPLI HABERLERİ

“İL GENEL MECLİS ÜYESİ ADAYLARINI MUHTARLAR BELİRLESİN”

18 Kasım 2013
1.014 kez görüntülendi

“İL GENEL MECLİS ÜYESİ ADAYLARINI MUHTARLAR BELİRLESİN”

CEM SÜRMENELİ KÖŞE YAZISI…

Partiler Belediye Başkan adaylığı belirleme sürecinde seçmenle yapılacak anketlere büyük önem veriyor. Birkaç aydır İlçede de her yerde elinde anket formları olan birkaç kişiyi görebilirsiniz.

Sizce Belediye Başkanı kim olmalı?

Belediye çalışmalarından memnun musunuz? Gibi sorular seçmene yöneltilerek partiler kendi adaylarını belirlemeye çalışıyor.

Partiler için anketler çok önemli olsa da, sonuçta partilerin genel başkanlarını vereceği karar burada ağırlık basıyor.

Onların işaret edeceği bir isim belediye başkanı adayı olabiliyor.

Bunu Alaplı yaşadı.

Anketlerden acık ara önde giden adayın yerine bir de bakmışsınız hatır gönül ilişkilerinden dolayı İstanbul’dan ya da her hangi bir bölgeden biri çıkmış gelmiş alın size aday deniliye biliyor.

Alaplı’da Ak Parti’de 2009 seçimlerinde bunu gördük.

Sonuç hüsran!

Mart 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerinde bu senaryonun tekrar yaşanmayacağını düşünüyorum.

Ancak

Belediye Başkanlığı için seçmenle yapılan bu anketler neden İl genel meclis üyeliği adaylarını belirlenmesinde muhtarlarla yapılmıyor.

İl genel meclis üyeleri köylerde muhtarlarla diyalog halinde olan kişilerdir. Muhtarlar köylerde yaşanan sorunları çözüm bulmak için öncelikle ilk gittiği kişiler İl genel meclis üyeleridir.

Bu nedenle özelikle Ak Parti’nin İl genel meclis üyelerini belirlerken mutlaka muhtarlarla anket çalışması yapması gerekli olduğunu düşünüyorum.

Muhtarların göstereceği adaylar İl genel meclis üyeliği seçimlerinde çok önemli faktör olacaktır.

Ak Parti’nin sıralamasına göre  CHP’nin en az 1 il genel meclis üyesi çıkartacağını ben ve benim gibi birçok seçmen hem fikir.

Aday adaylarının sanal alem yarışı

Yerel seçimlere 5 ay kala size buradan tüm partilerin Belediye Başkan aday adaylarından bahsetmek isterdim. Ancak Ak Parti’den başka hiç bir siyasi parti’de Belediye Başkanlığı için adaylık yarışı yok. Buda İlçede seçim havasının sönük geçmesine sebep oluyor.

Ancak aday adaylarının sanal alemde yarış tam gaz devam ediyor.

Ak Parti aday adayları kendini tanıtma yarışına girmiş durumda ben yaştan dolayı bilmem ama eskilerin anlattığı seçimler öncesi siyaset, kahve köşelerinde meydanlarda ve radyolardan yapılırmış.

Daha sonra televizyonlarda baş aktör olmuş.

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber artık siyasetçiler hele birde adaysanız seçmene ulaşmanın en güzel yolu sosyal paylaşım siteleri oluyor.

Ak Partinin Belediye Başkan aday adayları özelikle Facbook paylaşım sitesini yaygın şekilde kullanıyor. Her aday adayı hazırladıkları broşürleri sanal alemde paylaşarak anketler öncesi seçmene kendini anlatmaya çalışıyor.

Sanal alem denen virüs olmasaydı.

Belki meydanlardaki seçim havasını daha çok hissedecektir. Daha renkli bir seçim havası yaşayacaktır.

 

 

 

Yorumlar

 1. asil kN67 dedi ki:

  Bu düşünce çok güzel muhtarlar belirlemeli yada böge bölge olabiir molabey ve yukarısına 1 aday aapı molabey arası 1 aday böücek belen tarafı bir aday yöresine yakın olan adaylar cv leriyle incelenmeli akp yoksa kaybedecek alaplıda taban çok önemli buranın yansıması üstede rahat yansır hal hatır işi bitmeli alaplıda parke döşetmeyle il genel mecis üyeliği olmuyor köylerde bir sürü bitmeyen işer var altyapı yok ver parkeyi al parkeyi hadi eyvallah üretin zaten kaymakamımız çok iyi sağolsun her türlü köylere sahip çıkıyor gidiyor bir de takibi kendi yapıyor ne güzel

 2. alaplılı dedi ki:

  cem sen de yalandan haber yapmışsın tıpkı chp nin yok bir tane aday çıkaracağı haberi gibi.
  akp nin il genel meclis üyeliği sıralaması ya da aday olan kişiler kimi ne şekilde rahatsız eder kim neden hazımsız sen onu araştır önce . kaldı ki 2009 seçiminde neden akp 2 çıkarırken chp belediye başkanlığında 2.parti olurken ilgenelde 3.sırayı neden alamadı.şimdi buradan senin ve senin gibi düşünenlere cevap akp il genelde 3 te 3 yapar.ok. rahat olun.

 3. siteli dedi ki:

  yorumcu gardaşım chp olmasaydı bugün sen olmazdın chp 90 yıllık bu cumhurriyeti kuran bir partidir bu bakımdan aslınızı inkar etmeyin anap nerede akpde aynısı olabilir biraz daha pasta kaldı bitsin göreceğiz

 4. köylümm dedi ki:

  siteli abicim 90 yıllık cumhurriyeti chp kurmadı.köylülerimiz buram buram türkiye kokan insanlar kurdu.chp çok partili bir yaşamı destekleyıp kendıne muhalafet yaratıncada dıger partılerı kapatan bir partidir.cumhuriyeti biz kurduk biz istedık ama biz saf bı mılletız her söze kanıyoruz köylü milletin efendisi dedıler gururumuzu oksadılar gereksız bı ozguven soktular ve chp sahiplendi tarihe söle bı goz gezdırırsen bunu bence sende farkına varacaksın

 5. köylümm dedi ki:

  bu arada baska partı kurdu demıyorum yanlıs anlasılmasın.sadece böyle onemlı hussusları bırılerıne mahal etmemek lazım bız yaptıkk bızım cumhurıyet

 6. RECEP TUFAN dedi ki:

  Sayın Sürmeli,Sayın Kanca İl genel meclisi adaylarını muhtarlar belirlesin haberiniz için sizlere nekadar teşekkür etsem azdır.
  Sevgili basın mensubu arkadaşlarım bu konuyu sık sık gündeme alalım,İl genel meclisi aday adayalrını 52,köy muhtarı.90 dernek başkanı ve oda başkanalrı oy kullanarak görüşlerini açıklama tercih yapma fırsatı olmalı.
  Bu konuda fikişr birliği yapkam için hazırım.
  Sayın Sürmelii,Sayın Kanca Tüm siyasi parti il genel meclisi aday adaylarını 67 TV kanalında açık oturumu yapılarak projelerini anlatmaları. adaylar kesinleşince her partinin 1 vce ikinci sıra adayalrını açık oturuma davet etmek için çalışma yapmak üzere desteğinizi bekliyorum.
  Sayın Sürmeli,sayın Kanca İl genel meclisi üyeliği, Kum,Çakıl,Asfalt,Çimento,Boru ve Parke taşı vermek için değil artık sosyal yaşam için ileri adımlar atmalı.
  Secgili basın mensubu kardeşlerim artık köylerimizde Çocuk parkları,yaşlıların spor yapabileceği spor aletleri,İlk yardım,doğpal afetlerden nasıl kurtulunur,Sağlığın tüm dallarında eğitim için projeler.
  Yöremizin unutulmuş el işlerirni ev kadınalrı evlerinde yaparak ai,le ekonomisine katkı sağlaması ve daha can alıcı projeleri açıklayacağız.
  TÜM ADAY ADAYALRINI AÇIK OTURUMA BEKLİYORUZ.

Yorum Yaz