ALAPLI HABERLERİ

İLKOKULDA KAN BAĞIŞINDA REKOR KIRDILAR

22 Aralık 2015
848 kez görüntülendi

İLKOKULDA KAN BAĞIŞINDA REKOR KIRDILAR

Ereğli Erdemir İlkokulu tarafından kan bağışı kampanyası düzenlendi. Okul Müdürü Yaşar Ciğer, rekor katılım bekledikleri kampanya ile hem kan ihtiyacını karşılamayı, hem de öğrencilere bu konuda eğitim vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Ereğli İlçesi Erdemir İlkokulu tarafından, Avrupa Birliği (AB) Projesi kapsamında kan bağışı kampanyası düzenlendi. Düzenlenen kan bağışı kampanyasında 247 Ünite kan toplanırken, Erdemir İlkokulu Türkiye genelinde  Avrupa Birliği(AB) ve Milli Eğitim bakanlığı arasındaki  protokolle 155 okul arasında yapılan kan bağışı etkinliğinde  Türkiye rekorunu kırdı.

Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi Doktorları Kubilay Demir ve Mehmet Günaydın ile Kan Merkezi ekiplerinin işbirliğiyle okulun spor salonunda düzenlenen kampanyada, geçen yılın bağış rekorunun kırılması hedefleniyor. Erdemir İlkokulu Müdürü Yaşar Ciğer, gazetecilere yaptığı açıklamada, kan bağışı kampanyasını 2011 yılından bu yana düzenli olarak yaptıklarını belirtti. Kampanyanın okulda bu kapsamda düzenlenen kan bağışı organizasyonlarının sekizincisi olduğunu ifade eden Ciğer “Her kampanyada bir öncekini geçmeye çalışıyoruz. Bugün de hedefimiz 250. Öncelikle kan bağışındaki amaçlarımızdan biri çocuklarımıza kanın ne kadar değerli olduğunun anlatılması. Bu hafta yaptığımız etkinliklerle çocuklarımıza, servis şoförlerimize, velilerimize ve çalışanlarımıza anlatıyoruz. Burada aile birliğimizle, servis şoförlerimizle  tüm katılımcılarla birlikte saat 10’da başlayan bu etkinlik akşam 18.00’e kadar devam edecek.

ÇOCUKLARI EĞİTMEK İÇİN FIRSAT

Ciğer, kampanyanın öğrencilere bu konuda duyarlılık eğitim kazandırmak açısından nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine “Eğitim boyutu işin öncelikli kısmı. Bu faaliyet aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından destekleniyor. Buradan gelecek materyallarle birlikte öğrencilerimize kanın değerli bir madde olduğunu anlatıyoruz. Hayatta iki değerli sıvı vardır. Biri su, biri de kan. Bunun çocuklarımıza eğitimini vermek için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.”

“ÖRNEK OLMALI”

Kızılay Kan Merkezi Doktoru Mehmet Günaydın de, Türk Kızılayı Milli Eğitim Bakanlığı ile Avrupa Birliği Projesi kapsamında bir  Protokol  bulunduğunu belirterek “Zonguldak’ta da bu kapsamda kan bağışı kampanyaları düzenliyoruz. Bildiğiniz gibi bu okulumuzda daha evvel de kan bağışık kampanyası düzenledik. Bu sene hedefimiz 200 ünite gibi çok çok iyi bir rakam. Bu tip kampanyaların hem diğer okullara, hem kamu, hem de özel sektör kurumlarına örnek olmasını diliyoruz. Sonuçta kan her zaman acil bir ihtiyaçtır. Bir gün bizim de ihtiyacımız olabilir. Bunun da tek kaynağı insandır. Okul müdürümüz gibi tüm kurum amirlerinin bu konuda duyarlı olmasını diliyoruz”

 

Kampanyaya,  okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve okula öğrenci taşıyan servis şoförleri de destek verdi.

yasar-cigerrrr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz