ALAPLI HABERLERİ

KAYMAKAMIN ÖNERİSİ RET EDİLDİ

4 Eylül 2012
841 kez görüntülendi

KAYMAKAMIN ÖNERİSİ RET EDİLDİ

Alaplı Belediyesi’nin Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısının ilk oturumu tamamlandı.

Alaplı Kaymakamlığının A.Zeki Atalay İÖO’nun yerinin değiştrilmesi önerisi kabul edilmedi. Alaplı Kaymakamlığının önerisi şu şekilde idi . “Ahmet Zeki Atalay İ.Ö.O. 1987 yılında yapılmış, yıpranmış ve sürekli onarım gerektiren bir binaya sahiptir. Okulun bulunduğu alanın şehir merkezinin tam ortasında kalması, çevresinden şehir içi yolların geçmesi birçok riski ortaya çıkarmaktadır. Okul bahçesinin dar olması da çocukların hareket alanını kısıtlamaktadır. Ayrıca okul ikili öğretim yapmakta ve bu durum da eğitim-öğretim kalitesini düşürmektedir.   Varislerince mahkemeye verilen ve bakanlığımızdan kamulaştırma talebi sorulan, bugünkü okul binasına 900 metre mesafede bulunan Aşağıdoğancılar Örencik Mevkiindeki arsanın kamulaştırılarak 32 derslikli bir okul yapılması düşünülmektedir. Okul binasının genel bütçeye yük getirmemesi için düşünülen birkaç farklı yatırım planlaması yapılmıştır:  “

Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu’nun başkanlığında, Belediye Meclisi salonunda saat:14.00’de gündemin 1.maddesinde yer alan “Açılış ve Yoklama” ile başlayan toplantıda, toplam 5 madde görüşüldü.

Gündemin ikinci maddesinde yer alan, Ahmet Zeki Atalay İlköğretim Okulunun ticari alana çevrilmesi yönündeki imar tadilatı talebi, İmar Komisyonu’nun raporu oybirliğiyle kabul edilmek suretiyle reddedildi. Gündemin ikinci maddesinde yer alan birinci madde ile bağlantılı Yenimahalle alanında 103 ada 16 parselde yer alan ilave imar planı da yine İmar Komisyonu’nun raporu oybirliğiyle kabul edilmek suretiyle reddedildi. Her iki madde ile ilgili olarak Belediye Meclisi Üyelerini bilgilendiren Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, Ahmet Zeki Atalay İlköğretim Okulu alanının ticari alana çevrilmesi yönünde imar tadilatı talebinde bulunulduğunu hatırlatarak, “İmar Komisyonu’nun hazırladığı raporda da belirtildiği gibi, yapılması istenen tadilatla ilgili olarak yapılan yazışmalar ve Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığı tarafından yapılan inceleme sonuçları da değerlendirildiğinde, tadilatın ‘Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik’in 27. maddesi kapsamında “Sosyal ve Teknik Altyapı Alanları Zorunluluk Olmadıkça Değiştirilemez” ifadesi de göz önüne alınmak suretiyle, Komisyonumuz, mevcut şartlar içerisinde zorunluluğun olmadığına kanaat getirerek plan tadilatını uygun görmemiştir. Bu nedenle, yasa gereği de başka bir alanda okul yeri gösterilmesine gerek olmadığı kanaatine varılmıştır. “ dedi.

Gündemin 4. maddesinde yer alan “Ön ödemeli su sayaç sistemine geçilmesi” oybirliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken; 5. madde de yer alan “Afet Konutlarının 9-10-12-58-65 ve 66 nolu parsellerdeki imar tadilatı” da oybirliğiyle İmar Komisyonu’na havale edildi.

5. maddeyle ilgili olarak Belediye Meclisi Üyelerini bilgilendiren Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, Afet Konutlarında sokak aydınlatma sıkıntısı yaşandığına dikkat çekerek, “Afet konutlarındaki ara sokaklar imar planında gözükmediği ve site içi yol olarak kabul edildiği için Enerji-Sa buraların aydınlatmasını yapmıyor ve aydınlatma bedelinin site sakinleri tarafından ödenmesi gerektiğini ifade ediyor. Biz buradaki,. İmar planında gözükmeyen ara sokakları güneş enerjili lambalarla aydınlatmayı düşünüyorduk ancak epey bir maliyeti olduğunu hesapladık. Bu ara sokakları imar planına dahil edersek, aydınlatılmasını sağlayacağız. “ dedi.

Alaplı Belediye Meclisi, komisyon toplantıları tamamlandıktan sonra 7 Eylül Cuma günü ikinci oturum için tekrar toplanacak. Toplantı saat:11.00’de başlayacak.

ALBUM ADI BELEDİYE MECLİSİ TOPLANTISI, Fotograf Mustafa Kanca on 9/04/2012 (11 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


KAYMAKAMIN ÖNERİSİ RET EDİLDİ Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz