ALAPLI HABERLERİ

KEŞİF’DE GERGİN ANLAR YAŞANDI

27 Aralık 2014
731 kez görüntülendi

KEŞİF’DE GERGİN ANLAR YAŞANDI

Ereğli-Düzce duble yol çalışmaları kapsamında kapanan İlçe giriş yolunun tekrar açılması için Alaplı Belediyesi’nin açtığı “yürütmenin durdurulması” davası kapsamında mahkeme heyeti, karayolunda keşif yaptı. Keşif sırasında zaman, zaman gergin anlar yaşandı.

 

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin,gazetecilere yaptığı açıklamada, Duble yol çalışmaları kapsamında İlçe giriş yolunun kapanmasının ardından çok sayıda ölümlü ve yaralamalı trafik kazası meydana geldiğini  söyledi.

Sadece Üçler Petrol kavşağı olarak adlandırılan kavşakta 32 adet trafik kazası olduğunu hatırlatan Başkan Tekin, Ben seçim döneminde 7 bin ev dolaştım. Kapıyı açan herkes, bizden Belediye Başkanı olduğum takdirde bu sorunu çözmemizi istedi. Karayolları bize bu giriş yolunun açılmamasının gerekçesi olarak, insanların can ve mal güvenliğini gerekçe gösteriyor. Bu yol üzerinde yaşanan kazalar, karayollarının bu gerekçesinin geçerli olmadığını çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Biz de insanların can ve mal güvenliğini savunuyoruz. Biz, bu giriş yolunun açılmasıyla, can ve mal güvenliği riskinin daha da azalacağını savunuyoruz. Bizim 112 acil sağlık ekibimiz de, giriş yolunun kapalı olması nedeniyle şehir merkezinde meydana gelen olaylara müdahalede geciktiğini yazılı olarak bizlere sundu. Bunlar da dava dosyamızda var. Üstelik bu giriş yolunun kapalı olması, ilçemizin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına da büyük bir darbe vuruyor. Karayolları, bizlere “Köprü giriş çıkışlarında sinyalizasyon sistemi olmaz. Kavşaklar arasındaki mesafe 1700 metrenin altında olmaz. ”  diyor. Oysa aynı yol güzergahı üzerinde sinyalizasyon sistemi olan köprü giriş çıkışları var. Aralarında 650 metre mesafe olan kavşaklar var. Bunlar da karayollarının sunduğu gerekçelerin mevcut uygulamalara ters düştüğünü gösteriyor. Biz Akçakoca istikametinden ilçemize giriş yolu istemiyoruz. Sadece, Ereğli istikametinden giriş yolu açılsın istiyoruz. Karayollarının sürekli bir takım gerekçelerle karşımıza çıkmasını anlayamıyoruz.” Diye konuştu.

Karayolları yetkilileri de, Alaplı ilçe merkezine giriş yolu açılmasının can ve mal güvenliği açısından riskli olduğunu, giriş yolu açılmasının karayolu tasarımına da aykırı olduğunu savundu. Zaman,zaman gerginleşen karşılıklı savunmaların ardından mahkeme heyeti, ilçe merkezine giriş yolu açılması istenen nokta ve yol güzergahında keşif yaptı.

Yorumlar

  1. mustafa yavuz dedi ki:

    öncelikle nuri başkanı özveri çalişmalarından dolayı kutluyorum …ve oyolu her ne pahasına olursa olsun açacana eminim…

  2. tunahan dedi ki:

    Saçma ordaki olay baya tehlikeli ayrıca 112 ekipleri için orası nasıl tehlikeli olabilir ki. Başkan seçim vaadini yerine getirmeye çalışıyor evet ama bunu yaparken etrafa dönüp bakmıyor. Karayolları dinlenmeli orası tehlikeli olmasaydı en başta orası açıktı ama kazalar oldu bunu herkes biliyor

Yorum Yaz