ALAPLI HABERLERİ

ÖDÜLLÜ TÜKETİCİ, FİRMADAN 23 BİN LİRALIK TAZMİNAT KAZANDI

22 Kasım 2013
857 kez görüntülendi

ÖDÜLLÜ TÜKETİCİ,  FİRMADAN 23 BİN LİRALIK TAZMİNAT KAZANDI

Ödüllü tüketici 8 yıllık  hukuk mücadelesinde tarım makinaları firmasını tazminat ödemeye mahkum ettirdi

Alaplı ilçesindeki çiftçi Nurettin Şahin, 2005’te satın aldıktan 3 ay sonra arızalanan el traktörünü garanti kapsamında onarmayan firmayı, 8 yıldır verdiği mücadele sonundan 23 bin 121 lira tazminat ödemeye mahkum etti.

Çiftçi Nurettin Şahin (40), 2005’te satın aldığı el traktörü 3 ay sonra arızalanınca ilgili firmadan ürünün garanti kapsamında onarılmasını istedi. Firmanın tüketici hatasını gerekçe göstererek talebi kabul etmemesi üzerine Şahin, Alaplı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurarak haklılığını ispat etmek için mücadele başlattı.

Yargıya da taşınan 5 yıllık sürecin sonunda haklılığını ispat eden Şahin, hakkını arayarak el traktörünü firmaya onarttırması dolayısıyla 2010’da 14. Geleneksel Tüketici Ödülleri kapsamında yılın bilinçli tüketicisi seçildi.

Firmanın el traktörünü onarmasıyla yetinmeyen Şahin’in, Asliye Hukuk Mahkemesine 2010’da açtığı maddi tazminat davası da 3 yıl sonra lehine karara bağlandı.

Nurettin Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, el traktörünün arızası konusunda başlattığı hukuki mücadelenin herkese örnek olması gerektiğini söyledi.

Arızanın garanti kapsamında onarılmaması üzerine başvurduğu hakem heyetinin kendisini haklı bulduğunu, firmanın ise anlaşmazlığı Alaplı Asliye Hukuk Mahkemesine taşıdığını anlatan Şahin, “Duruşma sürecinde mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi el traktörünün arızasının üretim hatasından kaynaklandığını belirledi. Davayı 2010’da kazanmamın ardından tarım aracı firma tarafından onarıldı. Daha sonra Asliye Hukuk Mahkemesine el traktörünün arızası nedeniyle yaşanan süreçte mağdur edildiğim gerekçesiyle tazminat davası açtım” dedi.

Şahin, yaklaşık 3 yıl süren davanın sonuçlandığını, 21 Ekim’de kararını veren mahkemenin ilgili firmanın 23 bin 121 lira maddi tazminat ödemesini hükmettiğini vurguladı.

Verdiği mücadele dolayısıyla 2010’daki adlarıyla Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğünce düzenlenen 14. Geleneksel Tüketici Ödülleri kapsamında yılın bilinçli tüketicisi ödülünü aldığını ifade eden Şahin, kazandığı tazminatla da bunu taçlandırdığını kaydetti.

From ÖDÜLLÜ TÜKETİCİ 23 BİN TL TAZMİNAT KAZANDI, posted by Mustafa Kanca on 11/22/2013 (9 items)

Generated by Facebook Photo Fetcher 2


Yorumlar

  1. muhterem şahin dedi ki:

    yürü be kocum kim tutar seni:)

  2. HALİT TEKİN dedi ki:

    NURETTİN ŞAHİN ARKADAŞIMIZI TEBRİK EDİYORUM.DAVASINA SAHİP ÇIKTI.BİZ TÜKETİCİ KORUMA DERNEĞİ OLARAK KENDİSİNE HER TÜRLÜ HUKUKSAL YARDIMDA BULUNUP YOL GÖSTERDİK.ALAPLI KAYMAKAMLIĞI İLÇE TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİNCE DOSYASINI VATANDAŞIN LEHİNE KARARA BAĞLADIK.DOSYA DAHA SONRA BİR ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ EDİLEREK YENİDEN YARGILANDI.KAYMAKAMLIK HAKEM HEYETİNCE VERİLEN KARAR YERİNDE GÖRÜLEREK HAKLILIĞIMIZ TESCİL EDİLDİ.UZUN SÜREN MAHKEME SONUCUNDA DOSYAMIZI BÖLGEMİZİN EN BİLİNÇLİ TÜKETİCİSİ ADAYI SIFATIYLA SANAYİ TİCARET BAKANLIĞINA GÖNDERDİK.HERSENE GELENEKSEL OLARAK VERİLEN TÜKETİCİ ÖDÜLLERİNDEN EN BİLİNÇLİ TÜKETİCİ ÖDÜLÜ ALAPLILI ARKADAŞIMIZA VERİLDİ.SAYIN BAKANIMIZ NİHAT ERGÜN BİZİ ANKARA HİLTON OTELDE BİZZAT AĞIRLADILAR.BU ÖDÜL AYNI DALDA İKİNCİ KLEZ ALAPLI OLARAK ALDIK.DAHA ÖNCEDE 2009 YILI ÖDÜLÜNÜ DE BİZZAT DERNEK BAŞKANI OLARAK BEN HALİT TEKİN ALMIŞTIM.

  3. ilhan şahin dedi ki:

    allah başarının devamını nasip etsın babacım

Yorum Yaz