ALAPLI HABERLERİ

ÖĞRENCİLER BURSA’YI GEZDİ

28 Aralık 2014
673 kez görüntülendi

ÖĞRENCİLER BURSA’YI GEZDİ

Alaplı ilçesi Çevre Koruma ve Yardımlaşma Derneği ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen 2014 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencilere Bursa’nın tarihi yerleri gezdirildi.

Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan “Medeniyet Yolculuğu  Asımın İzinde” adlı proje kapsamında İstanbul gezilerinin ardından bu kez de toplam 45 öğrenci grubuna Bursa’nın tarihi ve turistlik yerlerine gezi organizasyonu düzenlendi.

Gezi öncesi 27/12/2014 Cumatesi günü sabah 06.00’da Alaplı’dan Burak Tur şirketiyle hareket eden grup Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz ve Alaplı Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Turhan’ın önderliğinde Alaplı’dan ayrıldı. Gülpınar ıslama köftecisinde güzel bir kahvaltının ardından ilk olarak İznik Ayasofya Camii, Çin atölyesi, İznik Surları, 1.Murat Hamamı ardından Bursa Ulu Camii, Tophane, Orhan Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Emir Sultan Türbesi, Yeşil Türbe, Yeşil Cami ziyaret edildi. Burada duaların ardından grup gün boyunca bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Alaplı Çevre Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan “Medeniyet Yolculuğu Asımın İzinde” adlı projenin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kabul edildiğini hatırlatarak ilk olarak 46 kişilik öğrenci gurubuyla geçtiğimiz aylarda ilkini yapılan İstanbul gezisi ve 26 öğrenciyle de 2. İstanbul gezilerini yapmıştık. Bu gezilerin ardından 45 kişilik öğrenci gurubuyla Bursa ilimizi proje gereği tarihi ve kültürel yerleri gezdik. Bence çok yararlı ve bilgili bir gezi oldu. En azından tarihi yerleri öğrencilerimize gezdirmiş olduk. İnşallah bundan sonra daha geniş kapsamlı projeler yaparak ve bunları kabul ettirerek gençlerimize daha çok eğitici imkanlarımız olur. Bizleri bu imkanı sağlayan başta bakanlığımıza gençlik proje merkezine ve çalışanlarına, Alaplı Halk Eğiğim Müdürlüğüne ve milli eğitim müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum. Yine bu proje kapsamında Çanakkale ve Edirne gezilerimiz de olarak. “dedi.

Okul öğrencilerinden Samed Şentürk geziyle ilgili olarak; “Bursa ilimizin tarihi yerleri görme fırsatımız oldu. Camilerimizi, türbelerimizi, tarihi ve turistlik yerlerimizi hocalarımızla birlikte gezdik. Gezinin amacına ulaştığını düşünüyorum ve mutluyuz. Buradan Gençlik ve Spor Bakanlığına ve proje merkezine katkılarından dolayı çok çok teşekkür ederiz. Alaplı Çevre Koruma Derneği’ne ve Halk Eğitim Merkezi’ne katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Bakanlıktan temennimiz böyle projelerin ve gençlere verdiği önemin devam etmesini istiyoruz.”dedi.

Öğrencilerden Demet Koçdemir ise; “Osmanlı Devleti’nin ilk kuruluş yeri ve başkenti olan Bursa’yi gezdik. Buradaki tarihi yerlerimizi yerinde görme imkanımız oldu. Geziden çok memnun kaldım. Arkadaşlarımızda çok memnun bir şekilde dönüyorlar bundan eminim. Gayet güzel bir geziydi. Tarihine sahip çıkmayan ülkelerin ayakta kalması imkansızdır. Biz bu gençlere bu imkanı sağlayan Gençlik Spor Bakanlığı’na ve proje merkezine desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.”dedi.

Bursa dönüşü öğrenciler güzel bir akşam yemeğinin ardından Alaplı’ya geri döndü.

FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

İZNİK GEZİSİ FOTOĞRAFLARI

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz