ALAPLI HABERLERİ

ÖĞRENCİLER ESKİŞEHİŞEHİR’E HAYRAN KALDI

2 Mart 2015
724 kez görüntülendi

ÖĞRENCİLER ESKİŞEHİŞEHİR’E HAYRAN KALDIAlaplı ilçesi Çevre Koruma ve Yardımlaşma Derneği ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen 2014 yılı Gençlik Projeleri Destek Programı Kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencilere Eskişehir ili gezdirildi

Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan  “Medeniyet Yolculuk Asımın İzinde” adlı proje kapsamında İstanbul, Bursa, Edirne gezilerinin ardından bu kez de toplam 45 öğrenci grubuna Eskişehir’in  tarihi ve turistlik yerlerine gezi organizasyonu düzenlendi.

ESKİŞEHİR BÜYÜLEDİ

Gezi öncesi 28/02/2015 Cumartesi günü sabah 05.30’da  Alaplı’dan Burak Tur şirketiyle hareket eden grup Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz,  Alaplı Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Turhan ve Turist Rehberi Tuba Can’ın önderliğinde Alaplı’dan ayrıldı.  Adapazarındaki Gülpınar Dinlenme Tesislerinde güzel bir kahvaltının ardından öğrenci grubu ilk olarak; Tülomsaş’ta sergilenen  1961 yılında Türklerin yaptığı ilk araba olan Devrim’i ziyaret etti. Sonrasında sanatın ve kültürün bir araya geldiği Sazova Bilim Sanat Kültür Parkı gezildi ve trenle kısa bir gezi yapıldı. Akabinde Türk mimarisinin  eşsiz örnekleri olan odun pazarı evleri, Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait olan Kurşunlu külliyesi ve daha sonra dünya rezervinin  %70 inin Eskişehir de çıkarılan lüle  taşı müzesi ziyaret edildi. Külliyenin içinde cam fırınlama tekniğini  şekillenişini gösteren küçük bir gösteri izlendi.  Öğrenciler daha sonda Odun Pazarı Evlerini gezerek alış-veriş yaptı, 1850’lerde insanların ve hayvanların konakladığı Atlıhan da  vakit geçirip  meşhur met helva ve haşhaşlı cevizli ekmeğin tadına bakmayı da ihmal etmediler.  İstiklal caddesini andıran doktorlar caddesinde verilen serbest zamanda Porsuk Çayı’nı gezen grup daha sonra Türkiye’nin ilk ve tek yapay  plajını  olan Kent Parkı gezdi bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

PORSUK ÇAYI’NA HAYRAN KALDIK

Alaplı Çevre Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında hazırlanan  “Medeniyet Yolculuk Asımın İzinde” adlı projenin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kabul edildiğini hatırlatarak ilk olarak 46 kişilik öğrenci gurubuyla geçtiğimiz aylarda ilkini yapılan İstanbul gezisi , 26 öğrenciyle de 2. İstanbul gezilerini yapmıştık. Bunun ardından yine 46 kişilik grupla Bursa ve Edirne gezisini yaptık.  Bugün ise  45 kişilik öğrenci gurubuyla bilim ve sanat açısından zengin bir yere sahip olan Eskişehir  ilimizi gezdik. Bence çok yararlı ve bilgili bir gezi oldu. Özelikle Porsuk Çayı’nı yerinde görmek bizim için çok önemliydi. Öğrencilerimize turistlik ve kültürel yerleri gezdirmiş olduk.  İnşallah bundan sonra daha geniş kapsamlı projeler yaparak ve bunları kabul ettirerek gençlerimize daha çok eğitici imkanlarımız olur. Bizleri bu imkanı sağlayan başta bakanlığımıza gençlik proje merkezine ve çalışanlarına, Alaplı Kaymakamı Altuğ Çağlar’a,  Alaplı Halk Eğitim Müdürlüğüne ve milli eğitim müdürlüğüne çok teşekkür ediyorum. Yine bu proje kapsamında Çanakkale gezimizde olacak. “dedi.

Eskişehir  dönüşü öğrenciler güzel bir akşam yemeğinin ardından Alaplı’ya geri döndü

devrim

 

sazova

kurşunlu cami


kurşunlucami

 

porsukçayı

eski

eskişehir

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz