ALAPLI HABERLERİ

OSMANLI ÇİLEK ŞENLİĞİ BAŞLADI

29 Mayıs 2015
856 kez görüntülendi

OSMANLI ÇİLEK ŞENLİĞİ BAŞLADI

Kdz. Ereğli ilçe belediyesi tarafından bu sene ilki düzenlenen ve 3 gün sürecek olan Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve sanat festivali, amfi tiyatroda yapılan ‘En Güzel Osmanlı Çilek yarışması’ ile başladı.

Amfi tiyatroda saat 11.00’de başlayan açılış programına Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Zonguldak milletvekili adayı Faruk Çaturoğlu, belediye çalışanları, yerli ve yabancı ülkelerden gelen dans grupları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve beraberindekiler, yarışma öncesinde yarışmaya katılacak olan Osmanlı Çileklerinden tattı.

Jüri üyelerinin yerini almasının ardından yarışmaya katılan 20 çilek, jüri üyeleri tarafından değerlendirmeye alındı. Tadı, kokusu, rengi ve ambalajlanması olmak üzere 4 kategoriden oluşan puanlamaya göre jüri üyeleri puanlamasını gerçekleştirdi. Jüri üyelerinin puanlaması sırasında ise yerli ve Bosna Hersek ile Azebaycan’dan gelen halk oyunları toplulukları danslarını sergiledi.

Dans gösterilerinin ardından açılış konuşmasını Osmanlı Çileği Yaygınlaştırma ve Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, talep olmasına karşın Osmanlı Çileğinin üretiminin talepleri karşılayamadığını söyledi. Ayrıca yapılan girişimler sonucu Osmanlı çileğine tescil alınması için Ereğli Belediyesi ile birlikte çalışma başlattıklarını ve yakın zamanda çileğin tescilleneceğini kaydetti.

Ereğli belediye Başkanı Hüseyin Uysal ise konuşmasında çilek yetiştiricilerinin sorunlarını bildiklerini ve bunun için belediye olarak gerekenin yapılacağını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından Osmanlı Çileği festivali kapsamında daha önce yapılan Osmanlı Çileği Pasta ve Bilgi yarışmasında dereceye girenlerle, Amfi tiyatroda yapılan ‘En Güzel Osmanlı Çileği’ yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal tarafından verilen ödüllerde Bilgi ve pasta yarışmasının birincilerine 3, ikincilerine 2 ve üçüncüsüne 1 çeyrek altın, En Güzel Osmanlı çileği yarışmasının birincisine 5, ikincisine 3 ve üçüncüsüne ise 2 çeyrek altın verildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz