ALAPLI HABERLERİ

REKOR KAN BAĞIŞINA GİDİLİYOR

20 Mart 2013
704 kez görüntülendi

REKOR KAN BAĞIŞINA GİDİLİYOR

Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi(BEÜ) tarafından “Kampüsün kanında hayat var” projesi kapsamında 2. Geleneksel Büyük Kan Bağışı Kampanyası düzenlendi.

Bir günde 1250 Ünite kan toplandı

Yüzlerce öğrencinin kan vermek için sıraya girdiği kampanyada, onlarca öğrenci aynı anda kan bağışında bulunarak geçen yılki 705 ünite kan rekorunun üzerine çıkmayı hedefliyor.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ve Kızılay yetkililerinin de katıldığı spor salonundaki etkinlik, renkli görüntülere sahne oldu.

Kan vermenin heyecanını yaşayan öğrencilerden Ayşegül Ayhan(22), “Şu anda çok mutluyuz. Ben 3 senedir kan vermeyi denedim ama bir türlü olmamıştı. Bu yıl olduğundan dolayı çok mutluyum, birinci olacağız” dedi. 19 yaşındaki Sümeyye Dumanlı ise, “Türk gençliği olarak faydalı bir şey yapıyoruz. Kan gerçekten önemli bir şey ve bu sadece insanın insana yapabildiği bir iyilik. Biz millet olarak çok hoşgörülü, iyi niyetli ve yardımsever bir milletiz. Bunun devamlılığını sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

500. KAN REKTÖR ÖZER’DEN

Bu arada Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar ile birlikte öğrencilerini tebrik eden BEÜ Rektörü Prof. Dr. Özer de kan bağışında bulundu. Gazetecilerin sorusunu cevaplandıran Rektör Özer, “Sadece eğitim öğretim ve araştırmayla uğraşmıyoruz. Topluma karşı sorumluluğumuzu da yerine getirme adına kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Bizim üniversite olarak en öncelik verdiğimiz konulardan birisi. Son 2 yıldır 6 bin ünite kan verdik. Amacımız öğrencilerimiz ve personelimizle bir rekor kırmak değil, bu kanın hem acil hem sürekli bir ihtiyaç olduğunu toplumumuza gösterebilmektir. Bu yıl ikinci defa bunu düzenliyoruz ve bunu geleneksel hale getirmektir.” dedi.

Kampanyanın 500. kan ünitesinin Özer tarafından verilmesinin anonsla duyurulması salonda büyük alkış aldı.

AKAR: HEDEFİMİZ YILDA 2 MİLYON ÜNİTE KAN TOPLAMAK

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, şunları söyledi: “Toplumda gerekli şuuru uyandırmak için BEÜ çok önemli bir rol üstlenmiştir. Üniversitemiz geçtiğimiz yıl düzenlediği kampanya ile bir günde 705 ünite kan vererek Türkiye’de vuku bulmamış bir rekora imza attılar. Ama bunda amaç bir rekora imza atmak yerine insanlarımıza farkındalığı verebilmektir. Ben ayrıca bizzat burada kan vererek öğrencilere örnek olan rektörümüze de teşekkür etmek istiyorum. Kurumsal kan kampanyalarını başlattığımız 2005 yılında toplam 305 bin ünite kan toplanmıştı. 2012 yılı itibariyle 1 milyon 469 bin ünite kan toplanmıştır. 680 bin hastamıza şifa olmuştur. Hedefimiz yılda 1 milyon 800 bin kanı toplamaktır. Daha sonra da bunu 2 milyon rakamıza ulaştırarak Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılamaktır.”

SOMALİLİ ÖĞRENCİDEN KAN BAĞIŞI

BEÜ Maden Mühendisliği bölümünün hazırlık sınıfında eğitim gören Somalili Muhammed Aydarus(20) ise “Türkler bize nasıl yardımcı oluyorsa ben de onlara en azından kan vererek faydalı olmak istiyorum” şeklinde konuştu

ALBUM ADI BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ KAN BAĞIŞI, Fotograf Mustafa Kanca on 3/20/2013 (100 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz