ALAPLI HABERLERİ

SAHURA SELA SESİ İLE KALKTILAR

28 Haziran 2014
2.446 kez görüntülendi

SAHURA SELA SESİ İLE KALKTILAR

 

Zonguldak’ta Ramazan ayında vatandaşlar sahura davul sesiyle değil sela sesiyle uyandı.

11 ayın sultanı Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutacak vatandaşlar sahura geleneksel olarak çalınan davulla kalkarken, Alaplı İlçesinde vatandaşlar imsak saatinden 1 saat önce okunan sela sesiyle sahura kalktı.

Alaplı İlçe Müftüsü Mehmet Bektaş, yaptığı açıklamada, Ramazan ayı boyunca sahura kalkacak vatandaşlarımız davul sesi yerine sela sesiyle uyanacaklarını söyledi. Zonguldak genelinde böyle bir uygulamanın başladığını vurgulayan Bektaş, şunları söyledi:

“Peygamber efendimiz bu mübarek Ramazan’ı Şerif ayına müminlerin bağlılığı ve bu mübarek ay içerisinde yapılacak hayır ve kılınacak olan teravih namazının faziletine işaret buyurmuştur. Bu vesile ile ilk teravi namazının ardından vatandaşlarımız ilk sahurlarına sela sesiyle uyanmıştır. Bu yıl İl müftülüğümüzün başkanlığında ilk defa başlatılan uygulamada İmsak tan 1 saat önce vatandaşlarımız ilk sahurlarına sela sesini duyarak sahurlarını yapmıştır. Oruç tutacak olan din kardeşlerimizin sahura kalkmalarına bir kolaylık olması için böyle bir uygulama ilk defa başlatılmış olup 30 gün ramazan ayı boyunca devam edecektir.”

SAHURDA SELA OKUNUYOR paylaşan: kanca67

Yorumlar

  1. sedat görmez dedi ki:

    yapılan her şeye güzeldir ama ben korkarak uyandım ne oluyoruz diye.. sadece ben degil korkan çok olmuş çocuklarda korkmuşlar

  2. omer dedi ki:

    Bu uygulama başlamadan önce vatandas haberdar olmaliydi

  3. usta dedi ki:

    cuma günü uygulamadan bahsedildi. namaza gitmezsen nasıl öğreniceksin. insan seladan korkarmı. tövbe tövbe.

Yorum Yaz