ALAPLI HABERLERİ

ŞUBE BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

6 Temmuz 2014
652 kez görüntülendi

ŞUBE BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde faaliyet gösteren özel Hema kömür işletmesinin kapatılacağı söylentileri 850 işçinin tedirgin olmasına neden oldu. Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu durumun kendilerine iletildiğini ancak konuyla ilgili net bir durumun olmadığını söyledi.

Türkiye Taş Kömürü Kurumundan (TTK) 2004 yılında rödavans usulü ile Hema Endüstri A.Ş.nin kiraladığı maden ocağının kapatılma söylentileri ocakta çalışan 850 işçinin tedirgin olmasına neden oldu. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Genel Maden işçileri sendikası (GMİS) Armutçuk Şube Başkanı İsa Mutlu, konuyla ilgili net bir durumun söz konusu olmadığını ve GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş’ın, şirketin yöneticileri ile önümüzdeki hafta görüşme yapacağını söyledi. Mutlu açıklamasında “Kandilli’deki maden ocağında 750’si sendikalı yer altı işçisi olmak üzere toplam 850 kişi çalışıyor. Konu bize de iletildi. Ancak alınmış net bir karar yok. Şu anda sadece 20 işçiye tebligat yapılıp işten çıkartılacakları ve gerekçesi söylendi. Genel Başkanımız önümüzdeki hafta Hema Endüstri A.Ş. yöneticileri ile görüşecek. Gelişmeleri biz de yakinen takip ediyoruz. Buradaki maden ocağının kapanmaması ve 850 arkadaşımızın işsiz kalmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

Soma’da 301 madencinin ölümü ile sonuçlanan maden faciasının ardından özel ocaklardaki denetimlerin sıklaştırıldığı ve Hema’nın Kandilli beldesinde işlettiği maden ocağında da denetimler yapıldığı ve bazı bölümlerde yanlış proje çalışması gerekçe gösterilerek üretimin durdurulduğu iddia edildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz