ALAPLI HABERLERİ

TAŞLIK ARAZİ CEVİZLİK OLACAK

11 Şubat 2013
1.851 kez görüntülendi

TAŞLIK ARAZİ CEVİZLİK OLACAK

Alaplı İlçesinde yaşayan Erdemir emeklisi Recep Çimen, kendisine ait 20 dönümlük taşlık araziyi iş makinesi ve insan gücüyle temizleyerek organik ceviz yetiştiriciliği yapacak.

Recep Çimen,(58) yaptığı açıklamada, Kendi köyünde 20 dönüm taşlık arazi bulunduğunu 100 yıldır arazide tarım yapılamadığını söyledi. Taşlık alanda 10 gündür iş makineleri ve köylülerle birlikte temizleme çalışması yaparak tarıma elverişli hale getirmeye çalındığını ifade eden Çimen şöyle konuştu;

“Kendi köyümüz tarla olarak dar bir alanda sıkışmış durumda burada 150 dönüm bir arazimiz var. Bu arazini 64 dönümü kardeşimle benim geriye kalanı da köylünün ben Erdemir emeklisiyim çocukluğumdan buyana hep çiftecilikte merakım olmuştur. Tarımı çok severim. Kivi yetiştiriciliği yaptım. Arılarım var. Yaklaşık 100 kovanım bulunmaktadır. Kendi arazimizin 20 dönümü taşlık durumda burada tarım yapılmıyordu. Burayı nasıl değerlendirebilirim diye düşünürken ceviz dikmeyi düşündüm. Araştırma yaptım. Burada ceviz yetişir mi diye sonra buraya verimle toprak getirerek ceviz yetiştirebileceğimi öğrendim. İş makineleri ve köylülerle birlikte taşlık olan arazide temizleme yaparak başladık. Ardından 100 kamyona yakın değişik bölgelerden toprak getirttim. Şu anda iş makinesiyle birlikte 500 adet lokal göller kuyu acıyoruz. Bu kuyulara getirttiğimi toprakları dökerek ceviz fidanlarını kuyuların içlerine dikeceğiz. Organik ceviz yetişecek bu kıraç arazide bu işi profesyonel olarak yapıyoruz. Fındık bahçem var 4 dönüm fındık ağaçlarını sökerek oraya da ceviz dikmeyi düşünüyorum. Böyle kıraç arazilerin tarıma yapılmaz diye bir şey yok. Benim arazim herkese örnek olacağını düşünüyorum.5 yıl sonra ceviz topladıktan sonra cevizleri dış ülkelere ihraç etmeyi planlıyorum. Ben araziyi toprağı çok seviyorum. İnşallah bu taşlı bahçede büyüyecek ceviz ağaçları fındığa alternatif bir ürün olacaktır.

Yorumlar

  1. ferhat dedi ki:

    harika bir çalışma olmuş . buna benzer çok arazi var ülkemizde örnek olacağına bende inanıyorum. recep bey ile doğrudan görüşmek isterim. tavsiyelerine ihtiyacımız olacak. teşekkürler.

Yorum Yaz