ALAPLI HABERLERİ

TAVUK ÇİFTLİKLERİNİ KADIN İŞÇİLER TEMİZLİYOR

25 Haziran 2013
1.292 kez görüntülendi

TAVUK ÇİFTLİKLERİNİ KADIN İŞÇİLER TEMİZLİYOR

Alaplı ilçesinde bulunan tavuk çiftliğindeki gübreleri temizleyen köy sakini kadınlar, ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Sabırlı köyünde faaliyet gösteren 35 bin civciv kapasiteli çiftliğin sahibi, çalışacak erkek bulamayınca çareyi köylü kadınlardan yardım istemekte buldu. Köyde yaşayan 20 kadın, 45 gün arayla çiftlikte biriken 60 ton civarında gübreyi temizleyerek aile bütçesine katkı sağlıyor.

Tavuk gübresini küreklerle kazıyarak çuvallara dolduran kadınlar, çuvalları “pat pat” tabir edilen tarım aracına yüklüyor.

Alaplı Kanatlı Hayvan Eti Üreticiler Birliği Başkanı ve çiftliğin sahibi Cemal Çelikgöz,  yaptığı açıklamada, tavuk gübresi temizleme işinde çalıştıracak erkek işçi bulamadıklarını, bu nedenle zor bir iş olmasına rağmen kadınları istihdam ettiklerini söyledi.

Tavuk gübresinin çuvalını bir liradan sattıklarını ifade eden Çelikgöz,  “Yaklaşık 12 yıl önce tavuk yetiştiriciliğine başladım. Çiftliğim 35 bin kapasiteye sahiptir. Civciv olarak gelen kanatlı hayvanlar 45 günlük bakımın ardından 2 kilogram ağırlığa ulaşarak entegre tesise teslim ediliyor. Köy sakini kadınlar, belirli ücret karşılığında temizlik işini yapıyor” diye konuştu.

Köy sakinlerinden Fatma Çelikgöz ise gübrelerin uzun süre birikmesinden dolayı en çok kötü kokunun kendilerini zorladığını, çiftlikte çalışarak aile bütçesine katkı sağladıklarını anlattı.

HABER: CEM SÜRMENELİ (AA)

ALBUM ADI CEMAL ÇELİKGÖZ’ÜN ÇİFTLİĞİ, Fotograf Mustafa Kanca on 6/20/2013 (54 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


Yorumlar

  1. admin dedi ki:

    belli bir ücret diyorsunda ne veriyorsun sigortasız işçi çalıştırıyorsun ihtiyaç sahibi insanlar üzerinden sağla bakalım bu dünyanın birde öbür tarafı var.işkur başvurunda yoktur yalandan işçi bulamamış falan filan sen kendini kandır.resmi şartlarda kaç işçi çalıştırıyorsun (yıllık izin sgk maaş)bunlarıda yazın

Yorum Yaz