ALAPLI HABERLERİ

TEKERLEKLİ SANDALYESİNE 25 YIL SONRA KAVUŞTU

10 Şubat 2014
554 kez görüntülendi

TEKERLEKLİ SANDALYESİNE 25 YIL SONRA KAVUŞTU

CEM SÜRMENELİ – Alaplı ilçesinde doğuştan yürüme ve bedensel engelli, hayalindeki tekerlekli sandalyeye 25 yıl sonra kavuştu.

Alioğlu köyünde yaşayan 30 yaşındaki İlhan Taşdelen’in yaklaşık 25 yıldan bu yana dışarı çıkamadığını öğrenen Anadolu Engeliler Derneği Alaplı Şube Başkanı İsmail Korkut, mağduriyetin giderilmesi için çalışma başlattı.

Korkut, hayırseverlerin desteğiyle alınan tekerlekli sandalyeyi Taşdelen ailesine teslim etti.

Baba Şeref Taşdelen (60), yaptığı açıklamada, oğlunun doğuştan yürüme ve görme engelli olması nedeniyle sokakta arkadaşlarıyla gezip oynayamadığını söyledi.

Oğlunun 25 yıldır engeli nedeniyle dışarı çıkmak istemediğini ifade eden Taşdelen, şöyle konuştu:

“Oğlum doğuştan görme, yürüme ve konuşma engelli. 7 yaşında engelli okullarına yerleştirmek istedim. Oralarda eğitim almasını arzu etmiştim ancak gittiğimiz okullar oğlumu kabul etmedil. Ben de çocuğumu evime götürdüm. Evde annesiyle zaman geçiriyordu. Dışarı çıkmak istemiyordu. Çıkardığımız zaman da sırtımıza alıp gezdirebiliyorduk. Maddi durumumuz olmadığından sandalye alamamıştık. Anadolu Engelliler Derneği, tekerlekli sandalye ihtiyacımızı öğrenmiş. Dernek, bizle irtibata geçerek tekerlekli sandalye temin ederek çocuğumuzu sokakta gezdirebileceğimizi söyledi. Dernek, hayırseverlerin de desteğiyle alınan tekerlekli sandalyeyi bize teslim etti. Oğlumu 25 yıl sonra tekerlekli sandalyeyle rahatça sokakta gezdirebileceğim.”

Korkut ise Taşdelen’in tekerlekli sandalye ihtiyacını öğrenmelerinin ardından çalışmalara başladıklarını belirterek, “Hayırseverlerin bağışladığı tekerlekli sandalyeyi Taşdelen ailesine hediye ederek kardeşimizin hayatını kolaylaştırmak istedik. Sandalye sayesinde İlhan Taşdelen, güneşin ve güzel havanın tadını çıkartabilecek” diye konuştu.

ENGGGGG

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz